TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Portekiz'de Eğitim

Portekiz’de Eğitim

Birçok uluslararası öğrencinin yurt dışında okumak için Portekiz’i seçmelerinin sebeplerinden biri de Portekiz’in dünyanın en eski üniversitelerinden birine sahip, tarih ve kültürle bezenmiş bir ülke olmasıdır.

Ülkeye Genel Bakış

Portekiz dünyada en çok ziyaret edilen 16. ülkedir ve gerçek anlamda muhteşem bir tatil ülkesidir. Fakat Portekiz sadece İspanya ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bir sahil ülkesi değil; ayrıca bağımsız bir ülke olarak 13. yüzyıla kadar uzanan tarihi ve kültürü ile zengin bir ülkedir.

Portekiz, aynı zamanda dışa dönük bakış açısıyla ılımlı ve misafirperver bir ülkedir. Dünyanın en eski ve en başarılı kaşiflerinden bazılarının Portekizli olması da bunun bir kanıtıdır. 15. ve 16. yüzyıllarda, Avrupalıların henüz bilmediği yerlere giden Portekizli kaptanlar vardır. Günümüzde, tüm dünyada 200 milyondan fazla kişi Portekizce konuşmaktadır. Mokao, Goa ve Endonezya gibi uzak bölgelerdeki eski Portekiz emperyalizmi azalmaktadır.

Portekiz mutfağı, şarabı, ikramları ve misafirperverliği ile dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. Yüzölçümü küçük olmasına rağmen Avrupa Birliği’nin önemli bir üyesidir. Portekiz, 2010’a kadar tüm Avrupa yüksek eğitimini birleştirmeyi amaçlayan Bologna Process’e (Bologna süreci) katılmaktadır.

Eğitime Genel Bakış

Portekiz’de ortaçağ döneminde,1920 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan University of Coimbra bulunmaktadır. Yedi yüzyıldan daha fazla süredir Portekiz’de 28.000 öğrencisi ile Portekiz’in en büyük üniversitesi olan University of Porto ve birkaç özel üniversite de dahil olmak üzere 15 devlet üniversitesi vardır. Üç tane Portekiz üniversitesi 2008 THE – QS World University Rankings sıralamalarında yer almıştır. Bu üniversiteler; University of Coimbra, Universidade Catolica Portuguesa, Lisboa ve Universidade Nova de Lisboa’dır.

Portekiz yüksek eğitim sisteminin göreceli olarak çok karmaşık olduğu söylenemez. Yüksek eğitim sistemi; üniversite, teknik üniversite ve yüksek eğitim kurumlarından oluşmaktadır. Hepsinin devlet ve özel okulları bulunmaktadır. Hem üniversiteler hem de teknik üniversiteler, mühendislik, eğitim ve beşeri bilimler gibi daha fazla pratik dersler sunarken, bazı üniversiteler tıp, hukuk ve iktisat gibi teorik ve araştırmaya dayalı dersler sunmaktadır. Hemşirelik ve muhasebecilik bölümleri sadece teknik okullarda bulunmaktadır.

Hiçbir kurum Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu akreditasyon sistemi olmadan çalışamaz. Portekiz’de teknik üniversite, üniversite veya devlet ya da özel kuruluşlar arasında geçiş yapmak mümkündür. 15 tane teknik üniversite vardır ve çok fazla sayıda yüksek eğitim kurum ve kuruluşları bulunmaktadır.

Nitelikleri bakımından öğrenciler teknik üniversitede veya Licenciatura’da üç yıllık Bachalerato (lisans derecesi) seçebilirler. Licenciatura, üniversitede ya da teknik üniversite ve üniversite kombinasyonuyla üç yıldan altı yıla kadar derece kurları sunmaktadır. Bazı üniversiteler dışında, Bologna sürecine dahil olmayan üniversitelerde bu kurslar dört yıldan sekiz yıla kadardır.

Portekiz’in ana dili İngilizce değildir ve İngilizce pek çok diğer ülkede olduğu kadar yaygın değildir. Derslerin ne kadarının İngilizce olduğunu söylemek oldukça güçtür. Bu seviye muhtemelen çok düşüktür. Porto, Lizbon ve turizm merkezi olan Algavre’de birkaç tane yabancı uluslararası okul vardır. Eğer Portekizcenizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız, Portekiz’de yüksek kalitede eğitim sunan köklü kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sizi Portekizce konuşulan ülkelerde kariyer yapmaya hazırlar.

Uluslararası Öğrenciler İçin Konaklama

Çoğu üniversitenin öğrenciler geldiği zaman kalacak yer bulmaları konusunda yardımcı olan konaklama ofisi vardır. Portekiz hukuku özellikle kiracılardan yanadır. Kiralık daireler, özellikle İngilizce olan yerel gazete ve dergilerde yayımlanır. Daha fazla bilgi için LisbonGuide’ı inceleyebilirsiniz.

İklim/Hava Durumu

Bir kıyı ülkesi olarak yılın çoğu zamanında deniz meltemleri çok hoş bir serinlik yaratsa da, yazın öğleden sonra güneş battığında ancak klimalı bir odada oturup kitap okuyabilirsiniz. Kuzey ve batı çok soğuk olmasına rağmen, Portekiz’de kışlar da ılık geçer.

İspanya’nın yüksek kesimlerinden başlayarak Portekiz kıyılarına ulaşan üç nehir, ülkeyi üç bölgeye ayırır. Douro, Tejo ve Alentejo nehirleri ülkeyi keserken, Minho nehri İspanya’nın Galiçya bölgesi ile Portekiz’in kuzey kıyısından geçer. Azor ve Madeira adaları Portekiz’in Atlas Okyanus’undaki bağlantılarındandır. Bu adalar, Akdeniz’e geçişi sağlamaları ve gemilerin uzun mesafede yakıt almak için demir attıkları yer olmaları bakımından uzun süredir stratejik önem taşımaktadırlar.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.