TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Norveç'te Eğitim

Norveç’te Eğitim

Norveç sizlere eşsiz bir öğrencilik deneyimi sunuyor ve Norveçli yüksek öğrenim kurumları dünyanın her yerinden nitelikli öğrencilerin başvurularını kabul ediyor.

Uluslararasılaştırma Norveç eğitim sisteminin tüm sektörleri için bir önceliktir. Üniversiteler ve yüksek okullar devamlı olarak uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun tesisler kurmak için çalışmaktadır. Şu anda yaklaşık 12,000 yabancı öğrenci Norveç yüksek öğrenim kurumlarına kayıtlıdır. Uluslararası öğrenciler çeşitli lisans ve yüksek lisans derece programlarına kayıt olabilirler. Norveç’e, değişim programları, kurumsal anlaşmalar veya sizin tarafınızdan ayarladığınız eğitim programlarına dahil olarak (eğitim çeşidi, süresi ve finansal) gelebilirisiniz.

Kaliteli eğitim

Sundukları çok çeşitli, üstün kaliteli kursları ve esnekliğiyle, Norveçli kurumlar ideal bir eğitim merkezi olduklarını kanıtlıyorlar. Mesleki derslerden, yüksek lisans ve doktora programlarına kadar öğrencilerin istediklerine ulaşmaları için çok fazla seçenek var. Aynı zamanda öğretmenlerin kolay erişilebilir olduğu ve derslerin genelde küçük gruplarla yapıldığı Norveç üniversite ve yüksek okullarındaki rahat ortamdan da faydalanacaksınız. Çoğu kurumun ücretsiz internet erişimi olan iyi donanımlı bilgisayar laboratuarları da bulunmaktadır.

Alışılmadık bir yerde eğitim alın

Dünyamızın bu kuzey köşesinde eğitiminizi hem kışın hem de yazın açık alan aktiviteleriyle birleştirebilirsiniz. Aurora Borealis (“Kuzey Işıkları”) görebilir, gece yarısı güneşinin, fiyortların ve dağların keyfini çıkarabilirsiniz. Kayak, beyaz su raftingi veya dağcılık ile kendinize meydan okuyun. Ya da sadece temiz hava, temiz su ve geniş alanların tadını çıkarın. Norveç’te bir öğrenci olarak eşsiz doğa deneyimlerinden asla mahrum kalmayacaksınız.

KABUL VE BAŞVURU

Gerekli başvuru formlarını almak ve son başvuru tarihlerini öğrenmek için her bir üniversiteyle veya yüksek okulla ayrı ayrı iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yabancı öğrenciler için gelecek güz döneminde (Ağustos) başlayan kurslara son başvuru tarihi genelde 15 Ocak ile 15 Mart arasındadır. Bazı kurumların ayrı bir “ön yeterlik” için son başvuru tarihi olduğunu lütfen unutmayınız.

Aşağıda ön yeterlik için genel koşulları bulabilirsiniz. Bunlar NOKUT(The Norwegian Agency for Quality Assurance in Education) tarafından belirlenen minimum gerekliliklerdir. Kurumların bütün veya bazı programları için daha fazla ve/veya ek koşulları olabileceğini lütfen unutmayınız.

Akademik Gereksinimler

Ülkelere özgü bilgilerin bir araya getirildiği GSU-listesi (önceden SIS listesi), İngilizce yeterliliği de dahil olmak üzere Norveçli bir yüksek öğrenim kurumuna girmek isteyen diğer ülkelerden başvuran kişilerin hangi eğitim seviyesinde olmaları gerektiğini belirler. Eğitim dilinin Norveççe olduğu dersler için Norveç dili yeterliliği gereklidir.

Lisans çalışmaları

Bir ortaöğrenim kurumunu ileri seviyede tamamlamış ya da Norveç orta öğretim sonrası yapılan sınavdan geçmiş olmak Norveçli üniversitelerin ve yüksek okulların en temel giriş koşuludur. Bazı ülkelerden gelecek öğrenciler için üniversitede en az bir yıl tamamlamış olmak ek olarak gereklidir.

Kendi ülkeniz için gerekli olan kabul koşulları hakkında daha detaylı bilgi için lütfen GSU-listesini kontrol ediniz.

Bazı eğitim programları ortaöğretim kurumunda alınan uzmanlık dersleri veya alanlarıyla ilgili olarak özel kabul koşullarına sahiptir. Bu özel nitelikler hakkında bilgi için lütfen kurumla iletişime geçiniz.

Master programları

Kabul için gerekli şartlar, başvuranların akademik değerlendirmeleri temeline bağlı olarak her üniversite ve kolej tarafından belirlenir.

Master programına başvuran adayların lisans derecesi veya buna eş değer en az 3 yıllık bir derecesi olmalıdır. Bu derece başvurulan programla ilgili en az 1 ½ yıllık tam zamanlı çalışmaya eş değer dersler içermelidir.

Özel durumlarda, yabancı bir yüksek öğrenim kurumunda okunan ilk yıl (ve bazen ikinci yıl) Norveç’te yüksek öğrenim olarak geçerli sayılmaz.

NEREDE OKUYABİLİRİM?

Yüksek öğrenim kurumlarını Norveç’in her yerinde bulabilirsiniz. Başlıca şehirler hem bir üniversite hem de çeşitli yüksek okulları barındırabilir. Beşeri bilimler, sosyal bilimler ve doğa bilimleri gibi alışılmış programlara ek olarak her kurumun kendine özgü uzmanlık alanları mevcuttur. Akademik ilginizi heyecan verici bir coğrafi konum ile birleştirin.

KURUMLARIN LİSTELERİ

Akademik ilgi alanlarınız ne olursa olsun Norveç kendine özgü özellikleriyle çok çeşitli kurumlar sunuyor. Ve kuzey kutbundaki engebeli Svalbard adalarından başkent Oslo’ya kadar coğrafi konumdaki değişkenlikler her bir kurumu doğadaki tecrübeleriniz için mükemmel bir başlangıç noktası haline getiriyor.

Norveç’teki yüksek öğrenim sektörü yedi üniversite, dokuz uzmanlaşmış üniversite kurumu, 23 devlet yüksek okulu, iki ulusal sanat akademisi ve 16 özel okuldan oluşmaktadır. Her bir kurum hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.studyinnorway.no adresini ziyaret ediniz.

DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Norveç’teki pek çok kurumun diğer ülkelerdeki üniversite ve yüksek okullarla karşılıklı anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşmaların çoğu, öğrencinin kendi ülkesindeki üniversite veya yüksekokul derecesinin bir bölümü olarak bir veya iki aylığına Norveç’teki bir kurumda eğitim görmesi şeklindedir. Buna ek olarak, ulusal seviyede de bazı değişim programları bulunmaktadır.

Erasmus

Norveçli üniversiteler ve yüksek okullar 1992’den beri Erasmus programına katılmaktadır. Erasmus AB’nin hayat boyu öğrenim programının (LLP) bir parçasıdır ve yüksek öğrenim kurumlarının Avrupa etkinliklerini destekler. Şu sıralarda 31 ülkeden 2,199 yüksek öğrenim kurumu Erasmus’a dahildir.

Erasmus programı için aşağıda belirtilen 31 ülke öğrencilerin katılımına açıktır:

 • Avrupa Birliği üyesi 27 devlet
 • 3 Avrupa Ekonomi Alanı ülkesi (İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç)
 • Erasmus Mundus-programı ile Türkiye

OKUL HARCI / BURSLAR

Bir üniversite derecesini tamamlamak genellikle pahalı bir uğraş olarak görülür ve bu konuda okul ücretlerinin payı büyüktür. Norveç üniversitelerinde ve devlet yüksek okullarında bir kural olarak uluslararası öğrencilerden okul harcı alınmaz. Buna rağmen, Norveç’teki yaşam masraflarının diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğunu da hesaba katmalısınız.

“Hiç bir şey bedava değildir” sözü çoğu zaman doğrudur. Ancak Norveç’te okul harcı ödemeden kaliteli bir eğitim almak mümkün. Eğer belirli ön koşullar sağlanırsa, yaşam masraflarınızı karşılayacak finansal destek için uygun olabilirsiniz. Çeşitli dernek programları, burs düzenlemeleri veya öğrenci kredileri ile uluslararası öğrenciler eğitimlerinin tamamı veya belirli sayıdaki sömestirler için maddi destek kazanabilirler.

Norveç’te okumak istiyorum; fakat maddi desteğe ihtiyacım var.
Ne yapabilirim?

Norveç’teki kalışınız için finansal destek almanız bazı etkenlere bağlıdır:

 • yasal olarak şu an ikamet ettiğiniz ülke
 • şu an okuduğunuz kurum
 • önceki eğitiminiz
 • hangi kurum/derece/konu alanı için kabul edilme isteğiniz

Öncelikle, Norveçli herhangi bir kurumla kurumsal anlaşması olup olmadığını görmek için kendi üniversitenizin Uluslararası Ofisi ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda, herhangi bir program veya proje yoluyla destek almak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için www.studyinnorway.no web sitesinden burs bölümümüzü kontrol ediniz.

Eğer uygun bir ülkeden Erasmus değişim programıyla Norveç’e gelmek isteyen bir öğrenciyseniz, kendi kurumunuzun Norveç’teki herhangi bir kurumla anlaşması olup olmadığını kontrol ediniz. Aynı zamanda Türkiye’deki Erasmus program için Ulusal Ajans (UA) ile iletişime de geçebilirsiniz.

ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ

Norveç’te üç aydan daha fazla kalmayı planlayan tüm öğrencilerin öğrenci oturma iznine ihtiyacı vardır. Vizeler sadece 90 günlük olarak verilmektedir. (ör. Belirli yaz okulu programları için).
Başvuru sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için kuralları dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Eksik başvurular değerlendirilmeyecektir ve Norveç’e girişiniz ertelenebilir.

AB/AEA/EFTA üyesi ülkelerden gelecek öğrencilerin öğrenci oturma izni almaları için gerekli olan kurallar studyinnorway.no adresinde mevcuttur.

Nordik ülkelerden gelecek öğrencilerin öğrenci oturma izni almaları için gerekli olan kurallar studyinnorway.no adresinde mevcuttur.

AB/EEA/EFTA dışındaki ülkelerden başvuranlar için

Başvurunuzu Norveç Yabancı Misyonu’na ibraz etmelisiniz. Başvuru şahsen yapılmalıdır. Posta veya e-posta yoluyla gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır. Bazı durumlarda başvuranlar mülakata çağırılabilir.

Yurt dışından yapılan başvurular için işlem ücreti olarak NOK 1 100 (yak.180 ABD $) alınmaktadır ve bu ücret Norveç Yabancı Misyonu’na ödenebilir. Döviz kuru ve yerel idari koşullar nedeniyle bu ücret değişebilir. Başvuru yapmadan önce tam olarak ödemeniz gerek tutarı öğrenmek için Norveç Krallığı Büyükelçiliği Ankara web adresini ziyaret ediniz, www.norway.org.tr .

Öğrenci oturma izni başvurusu için aşağıda belirtilen evraklara ihtiyacınız vardır:

 • Öğrenci evi için pasaporttaki fotoğraf ile birlikte bir başvuru formu
 • Pasaportunuzun bir kopyası
 • Onaylı bir eğitim kurumundan kabul belgesi
 • Eğitim planı
 • Konaklama belgeleri
 • Geçim belgeleri

Norveç’te öğrenci oturma izni, öğrencinin eğitimini tamamladıktan sonra yasal ikamet adresine geri döneceği koşulu altında verilmektedir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.