TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerMalta'da EğitimBir Dili Öğrenmek Hiç Bu Kadar Keyifli Olmamıştı!

Bir Dili Öğrenmek Hiç Bu Kadar Keyifli Olmamıştı!

Yabancı bir dil en iyi ne şekilde öğrenilir? Alanında uzmanlaşmış bir dil okulunda ders almak, bunun için atılması gereken ilk adım olabilir. Ancak o dilde sosyalleşmek ve o dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamak, dili kalıcı olarak öğrenmemizi sağlar.

Bu anlamda İngilizce öğrenmek için yurtdışına gitmek mantıklı bir fikirdir. Ama İngiltere, Kanada, ABD gibi İngilizce konuşulan ülkelerde bir dil okuluna kaydolup yaşam sürdürmek, çoğumuzun bütçesini zorlayacaktır. Üstelik hem mesafe hem iklim olarak bize uzak olan bu ülkelere uyum sağlamak da biraz zorlayıcı olabilir.

Bu şartlarda yurtdışında kaliteli dil eğitimi almak isteyenler için Avrupa’da ideal bir seçenek var. İtalya’nın güneyinde bulunan üç adanın oluşturduğu Malta, dünyanın dört bir yanından İngilizcesini geliştirmek isteyen gençleri ve profesyonelleri çekiyor. Dil eğitimiyle nam salmış Malta’da herkes İngilizce konuşuyor. Bunun sebebi adanın uzun yıllar İngiliz yönetimi altında kalmış olması. Zaten İngilizce, Malta’nın resmi dili.

Yukarıda saydığımız ülkelerle kıyaslayınca öğrenciler için Malta’da günlük yaşam masrafları çok daha düşük. Dil okullarının fiyatları da çok daha makul. Aslına bakarsanız Valletta, Sliema ve St. Julian’s gibi Malta’nın birçok kentine yayılmış olan okullar, derslerin seviyesi, süresi ve yoğunluğu bakımından sayısız seçenek sunuyor. Eğitim kurumları, öğrencilerin konaklamasına da yardımcı oluyor. Birçok dil okulu, öğrencilerin İngilizce konuşan ailelerin yanında kalarak dil pratiği yapabilmesine aracılık ediyor.

Peki nedir Malta’yı dil eğitiminde öncü kılan? Dil okullarının başarısı, dil eğitimini sınıflara hapsetmemelerinden geliyor. Bu okullar, dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerine sınırsız sosyal ve sportif etkinlik imkanı sunuyor. Kimi okullar, 100’ü aşkın sayıda sosyal aktivite düzenliyor. Zaten Malta, Valletta Karnavalı’ndan Notte Bianca’ya renkli festivallerin ülkesi. Dolayısıyla Malta’da çevre edinmek de pek zor değil. Ülkede çok uluslu bir yapı var, yani herkes farklı bir ülkeden gelmiş ve ortak iletişim dili İngilizce. Dil derslerine ek olarak Malta’daki bu eğlence hayatı, siz farkına varmadan İngilizcenizi geliştirecek. Yabancı dil, sosyalleşirken hayatınızın bir parçası olacak. Eğer Malta’ya giderseniz, bahsettiklerimizi Paceville’de bir partide eğlenirken anlayacaksınız 🙂

Sporsever gençler içinse Malta bir cennet. Özellikle Malta’nın Gozo ve Comino adalarında yaygın olan dalış ve yelken gibi su sporları, Malta’da eğitimi renklendiren sporlardan sadece birkaçı. Ekstrem sporlardan kaya tırmanışı ve mağaracılık, maceracı gençlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca Malta’da futbola büyük önem veriliyor. Futbol sevdalılarının Malta’daki Ta’Qali Stadyumu’nu görmeleri gerek.

Malta’da bir öğrenci için ulaşım da çok kolay. Toplu taşıma, otobüs ve adalar arası feribotlarla sağlanıyor. Öğrenci kartınızla ucuz bir fiyata şehirlerarası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bununla beraber adada bisiklet kiralamak da mümkün, hem de günlük 1 euroya! Yeni yerler keşfederken bir yandan da bisiklet gruplarıyla sosyalleşebilir, aynı zamanda fit kalabilirsiniz 🙂

Yerel Maltalıları soracak olursanız, konukseverlik ve yardımseverlikte onlarla yarışacak bir başka halk zor bulunur. Yılın neredeyse tamamına yayılmış ılıman Akdeniz iklimi ve güneş insanların ruhuna işlemiş. Adaya gidince bunu siz de ister istemez hissediyorsunuz  🙂

Son olarak şunu da ekleyelim; Dil okullarının sunduğu etkinlikler, elbette sadece 18 yaş ve üzerindeki öğrenciler için değil! 8-17 yaş grubundan binlerce genç her yıl Malta’da İngilizce öğreniyor. Bu eğitim dönemi tatil gibi geçerken, gençler mutlu anılarla ve en önemlisi erken yaşta İngilizce’yi halletmiş olarak eve dönüyor.

visitmalta.com/tr/language-schools

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.