TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerMalta'da EğitimBaşarılı bir Kariyer için İngilizce Öğren
Malta

Başarılı bir Kariyer için İngilizce Öğren

İngilizcenin hızla küresel bir dil haline geldiği ve toplumdaki öneminin giderek arttığı herkesçe bilinir. Bunun kanıtı; televizyonlarda siyasetçiler ve ünlüler tarafından konuşulan İngilizce dilinin zengin kullanımının yanında, turistik bilgilerin genellikle İngilizce olarak verildiği yabancı ülkelere giden yabancı turistlerin de aynı dili konuşmasıdır.

Peki neden Fransızca, İspanyolca, Rusça veya Çince gibi diğer baskın diller karşısında İngilizce bu lider rolü üstleniyor? Örneğin, İspanyolca İngilizce konuşulan ülkelerden çok daha fazla ülkede anadil olarak konuşuluyor ama yine de İngilizcenin daha baskın bir rolü var.

Öne çıkan dilbilimcilerden David Crystal, Küresel Dil olarak İngilizce adlı kitabında; İngilizce dilinin yükselişinin İngiliz İmparatorluğu’nun yükselişiyle başladığından ve sonrasında telgraf, telefon, radyo, reklamcılık ve teknolojinin gelişimiyle 19. ve 20. yüzyıllarda da devam ettiğinden bahsediyor. Sonuç olarak, büyük çok-dilli organizasyonlar; Bay Crystal’ın “uluslararası faaliyet patlaması” olarak adlandırdığı şekilde faaliyetlerine başladı.

Küreselleşmenin günümüzde devam etmesi sayesinde giderek artan sayıda şirketler, faaliyetlerini sınırlarının ötesine taşıyor. Bu nedenle de yabancı yatırımcılar ve yabancı şirketler; yatırım yaptıkları ülkede İngilizce olarak iletişim kurma ihtiyacı hissediyor ve çalışanlarından harika İngilizce dil becerilerine sahip olmalarını bekliyor.

İşverenler; İngilizce konuşanların, konuşmayanlara göre haksız bir avantaja sahip olduklarının da bilincindeler. Örneğin, Bay Crystal’ın da belirttiği gibi; İngilizce konuşamayan ya da anlamayan kişiler, çeviri için daha fazla zaman harcamak zorunda kalıyor veya İngilizce olmayan bir işte çalışanlar uluslararası çapta daha aşağı görülüyor.

İşyerinde İngilizce bilmek sadece müşterilerle konuşurken önemli olmakla kalmaz; aynı zamanda kurum içinde iş arkadaşları arasında fikir alışverişinin yapılması ve daha düzgün iletişimin sağlanmasında da önemli rol oynar. İşverenlerin yüksek İngilizce yeterliliği aramasının nedenleri arasında; uluslararası iletişim ağı etkinliklerine ve çalıştaylarına katılmak, yurt dışı ortaklarıyla iletişim ve yeni ilişkiler kurmak, araştırmalar yürütmek ve bir markayı uluslararası çapta tanıtmak gibi amaçlar yer alabilir. Bunun sonucunda da güçlü İngilizce bilgisine sahip olmak; kariyer pozisyonunu geliştirmekle aynı maaş düzeyinde kalmak arasındaki farkı belirleyebilir.

Malta

Bu nedenle İngilizce dil becerileri iş ortamlarında son derece önemli bir unsur olmaktadır. Farklı sektörler de artık iyi bir İngilizce bilgisine sahip çalışanlar aramaktadır. Hali hazırda havacılık gibi sektörlerde İngilizce resmi dil haline geldi; İngilizce öğretimi de kendi sektörünü çoktan yarattı. Özgeçmişinizde İngilizcenin bulunması işverenleri etkilemek için harika bir yol ve bazı şirketler için de zorunlu bir beceridir.

Giderek daha fazla insan İngilizcenin önemini kavramaya başlıyor ve dili öğrenmeye karar veriyor. İletişim kurmanın öneminin ve Crystal’ın da dediği gibi İngilizcenin “sizi diğer herhangi bir dilden daha fazla insanla iletişime sokacağı”nın farkına varan öğrenciler de İngilizce öğrenmek ve becerilerini geliştirmek istiyor.

International Association of Language Centres’a (IALC) göre; günümüzde 2 milyona yakın yurt dışı dil öğrencisi bulunuyor ve bunların 3’te 2’si İngilizce eğitimi alıyor. Bu rakam, kendi ülkesinde İngilizce eğitim alanları içermiyor. İngilizce ayrıca yabancı dil olarak eğitimi verilen en yaygın dildir. Çoğu ülke okullarda ve üniversitelerde müfredata alarak İngilizce eğitimine uyum sağlamaktadır ancak çoğu öğrenci kendi ülkelerindeki kaynak yetersizliği sebebiyle yurt dışında eğitimi seçmektedir.

National Statistics Office’e (NSO) göre, sadece 2014 yılında 77.550 yabancı öğrenci Malta’da İngilizce dil eğitim kursuna katılmıştır ve bunların %25’i 18 ile 25 yaş arasındadır. Malta; dünyanın her yerinden, aralarında Kolombiya, Güney Kore, Türkiye ve Libya’nın da yer aldığı ülkelerden öğrencileri ağırlamaktadır. Genç yaş ortalaması; genç insanların bir İngilizce sertifikasına sahip olmak ve İngilizce diline tam hakim olmak sayesinde saygın bir şirkette iş bulma ihtimallerinin artacağının veya hali hazırda çalıştıkları şirketlerde terfi edeceklerinin bilincinde olduklarının bir kanıtıdır.

Eğer diğer iş arkadaşlarınıza oranla İngilizce seviyeniz düşük kalıyorsa; önemli müşterilerle görüşmek üzere seyahat için size kıyasla onların seçilmesi ihtimali çok daha fazladır. İngilizce dil okulları dünyanın her yerinde faaliyete başlıyor, siz de fırsatı yakalayın ve sınıftaki yerinizi alın!

Giulia Bugeja
NSTS English language Institute, Malta
www.nsts.org

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.