TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerMacaristan'da EğitimKardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim
Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim

Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim

Orta Avrupa’nın küçük ve sevimli ülkesi, dost ülke Macaristan, misafirperver halkı, eşsiz mimarisi, yemekleri, dünyaca ünlü kaplıcaları, köklü gelenekleri, canlı kültürel yaşamı, müziği, operası, tiyatro ve müzeleri, birçok spor dalında Avrupa ve dünya şampiyonalarına, önemli konserlere ev sahipliği, hoş bir iklimin hüküm sürdüğü doğasıyla tanınıyor, denize kıyısı olmamasına rağmen ülkeyi boydan boya dolaşan Tuna Nehri burada yaşayanlara harika manzaralar sunmaktadır. Ülkede 8 mekan UNESCO tarafından Dünya Mirası listesindedir. İzlanda’nın ardından dünyada en fazla kaplıca bulunan ülkesi. Balaton Gölü Orta Avrupa’nın en büyük gölü olup yelkenli yatçılar ve aileler için ideal tatil bölgesidir. Macaristan parlamenter demokrasi ile yönetilmekte olup 2004’te Avrupa Birliği üyesi olmuştur.

Neden Macaristan?

macaristan01 Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim macaristan01Avrupa’da Türklerin en çok sevildiği ülkenin Macaristan olduğunu duymak sizi şaşırtmaz herhalde, aile ortamında, okulda duymuşsunuzdur Macar ve Türk halklarının birbirlerine yakın hissetmelerinin sebeplerini… Akrabalığımız, atalarımızın Orta Asya’da beraberliklerine dayanıyor.

Kanuni Sultan Süleyman hükümdarlığında, savaş ve işgaller sırasında Türk ve Macar halklarının yolları 16. Yüzyılda tekrar kesişiyor, iki taraf arasındaki dostluk azalacağına pekişerek gelişip 150 yılı bulan ve hoşgörü içinde devam eden bir ortak yaşamı oluşturuyor. Bilindiği gibi Osmanlı, egemenliği altına aldığı topraklarda yaşayan yerli halk ve azınlıkları gözeten, geleneklerine saygı gösteren bir politikayla yönetirdi. Bu hükümranlık sırasında kültürler bir buçuk asırlık süre boyunca iç içe geçti. Camiler, Türk hamamları inşa edildi – ki bu eserler restore edilerek halen kullanılmaktadır – yemek kültürleri birbirinden etkilendi, sosyal yaşamda gelenekler harmanlandı. O tarihlerde bölgeye yerleşen birçok Türk ailesi bugüne kadar aynı topraklarda yaşamlarını sürdürmektedir. Türk kökenli ad–soyadları, Türkçe asıllı 400’ü aşkın kelime halen kullanılmakta, konuşulan diller farklı olmakla beraber Türk ve Macar dilleri yapısal olarak büyük benzerlikler göstermektedir.

Türk-Macar kardeşliğinin izleri günümüzde Macaristan’da eğitim alan Türk öğrencilerinin hayatlarına olumlu olarak yansır; çok çabuk arkadaş bulmaktan, ağız tadı benzerliğinden, günlük yaşam sırasında karşılaşılan sıradan olaylara kadar hayatın farklı renklerinde hissedilir.

Türklük bilimi anlamına gelen Türkoloji bilim dalını ilk kuran, tüm dünyada bu konuda öğretim ve araştırmalarını en fazla titizlikle ve derinlikle günümüzde en başarılı şekilde sürdüren Macar bilim insanlarıdır.

Neden Macaristan’da Eğitim?

Macaristan’da eğitim köklü gelenekler üzerine kurulmuştur; 1367’de kurulan Macaristan’ın ilk üniversitesi hala öğretim vermeye devam etmektedir. Araştırma ve geliştirmeye yönelik disiplinli öğretiler doğrultusunda sadece 10 milyon nüfusa sahip bu küçük ülkede 169 olimpiyat şampiyonu sporcu, 14 Nobel ödülü sahibi bilim insanı, birçok evrensel sanatçı yetişmiştir. Dünya entelektüel mirasına ve bilim dünyasına adını yazdıran sayısız keşif ve icat sahibi bilim insanı yine bu eğitim sisteminde yoğrulmuştur; tükenmez kalem, kibrit, C vitamini ayrışımı, elektrikli motor, hologram, telefon santralı, yarı otomatik kamera, stereo yayın, Rubik küp bu icatlardan sadece birkaçıdır…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk te, Macar uzmanların fikirlerine önem verirdi, Latin alfabesine geçiş sürecinde Macar imlasının esas alınmasını tavsiye etmişti.

macaristan02 Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim Kardeş Ülke Macaristan’da Yüksek Eğitim macaristan02

Macaristan’da Eğitimin Avantajları

 • Yüksek eğitim kurumlarının YÖK denkliği bulunması
 • Macar diplomalarının dünyada geçerli olması
 • Tarihi dostluğa dayanan Türk sempatisinin günlük yaşamda hissedilmesi
 • Yabancı öğrencilere sunulan İngilizce eğitimin yanı sıra Almanca ve Fransızca eğitim seçeneği
 • ÖSS sınavlarına katılmadan, Macaristan’ın eğitim şartlarına uymak suretiyle üniversitelere kabul imkanı
 • Türkiye’ye yakınlığı; uçakla 1 saat 40 dakika, araba ile 14 saatte ulaşılabilir olması, uygun fiyatlarla günde 3 uçak seferi ( aile ziyaretleri için mükemmel bir olanak ).
 • Ucuz konaklama; güvenli, modern ve uygun maliyetli yaşam koşulları
 • TL’nin Macaristan’da değerli olması
 • Düzenli ve hızlı toplu taşımacılığın hayatı kolaylaştırması
 • Öğrenci oturma izniyle Schengen ülkelerinde serbest dolaşım

Macaristan’da Yüksek Eğitim

Macaristan’da yüksek öğrenim sistemi AB ortak kriterlerine göre 3 seviyede düzenlenmiştir. ECTS sistemi doğrultusunda Bologna Eğitim kriterleri uygulanmaktadır.

 1. Lisans: BA, BSc diploması verilir, eğitim süresi 3-4 yıldır.
 2. Yüksek Lisans: MA, MSc, LL,MPA MD,DMD, PharmD diplomalarından birini verilir, eğitim süresi 1-2 yıldır.
 3. Doktora: Phd, DLA, SJD, eğitim süresi 3-6 yıldır.
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.