TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerLitvanya'da EğitimKaunas, Litvanya’da Eğitim Almak için 6 Neden

Kaunas, Litvanya’da Eğitim Almak için 6 Neden

On yıllar boyunca öğrenci başkenti lakabıyla anılan Kaunas, Litvanya’nın ikinci en büyük şehri olmaktan çok daha fazlasına sahiptir. Gür parkları, canlı meydanları, samimi kafeleri ve hareketli kültürel yaşantısı ile Kaunas, yalnızca gezmek için değil (gelen turistlerin sayısı katlanarak artıyor!) yaşamak için de giderek çekici hale geliyor. 2022 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan Kaunas giderek gelişiyor. Buraya geldiğinizde sıra dışı modern mimariyle, dopdolu etkinlik takvimiyle ve canlı şehir atmosferiyle karşılaşacaksınız.

“Kültürü bulmak için dünyayı dolaşmanıza gerek yok. Kaunas’a gelin, burada her şeyi bulacaksınız”, diyor Türkiye’den Kemal Yeğin. Kendisi Kaunas University of Technology’de (KTU) mimarlık eğitimi alıyor.

Gençler için Kaunas imkanlar şehridir: orta ölçekli büyüklüğü ve zeki kalabalıkları, iletişim ağı kurmayı büyük bir şehre oranla daha kolay hale getiriyor.

1 Öğrenci Şehri

Kaunas’ta 40 binden fazla öğrenci eğitim alıyor, bunların 17 binden fazlası uluslararası öğrenci. Kaunas üniversitelerinde akademisyenler ve araştırmacılar ile birlikte çalışan öğrenciler; son derece gelişmiş, açık fikirli ve yaratıcı bir topluluğa katkı sağlıyorlar.

“Öğrenci şehri demek, mutlaka inanılmaz fazla öğrenci sayısına sahip olmak demek değildir. Bu kamu alanlarının canlılığını, şehrin genç insanlara karşı arkadaş canlısı olmasını, çeşitliliği ve olanakları anlatan bir etikettir”, diyor Kaunas Şehir Konseyi üyesi Donatas Vecerskis.

2 Derli Toplu

Trafik sıkışıklığını, farklı kampüslere ulaşmak için şehir boyunca uzun seyahatleri, şehir merkezinden yurda gitmek için pahalı taksi gezilerini unutun. 157 kilometre karelik bir alana yayılmış olan Kaunas, son derece derli topludur – şehir merkezi şehrin çoğu bölgesine yürüyüş mesafesindedir. Yürümeyi seviyorsanız, harika. Eğer uzun yürüyüşlerden hoşlanmıyorsanız bisiklete binebilirsiniz; Kaunas bisiklet sürücüleri için en iyi dost olan şehirlerden biridir. Ayrıca kolay ulaşılabilir ve ucuz olan toplu taşımayı ya da araç paylaşım hizmeti olan CityBee’yi kullanabilirsiniz.

“Şehir merkezinden öğrenci yurduna ulaşım kolay olacak mı? Geceleri merkezden kaldığım yere nasıl döneceğim? Kaunas’a geldiğinizde bu şüphelerinizin yersiz olduğundan emin olacaksınız: son derece rahat bisiklet yolları ve ucuz toplu taşımanın giderek artan sayıda eğlenceli aktiviteler ve makul fiyatlarla birleşmesi sayesinde bu şehir son derece öğrenci dostudur”, diyor KTU Öğrenci Birliği’nin eski Başkanı Lukas Kijauskas.

3 Ekonomik

Kaunas ayrıca son derece ucuz yaşamıyla da ünlüdür. Verilen hizmet, kalacak yer ya da eşya alırken birini diğerine tercih etmede rol oynayan en büyük faktörün uygun maliyet olduğunu bilmeyen yoktur. Bu sıkı bir bütçeyle gelen ve özellikle ilk aylarda halen iş arayan öğrenciler için son derece önemlidir.

İstatistikler başkent Vilnius’a kıyasla Kaunas’ta yaşamanın büyük oranda daha ekonomik olduğunu ortaya çıkarmıştır: burada kira için yaklaşık %57 ve restoranda bir yemek için %9 daha az ödersiniz (bu da sıklıkla bunu karşılayabileceğiniz anlamına gelir). Uluslararası öğrencilerin çoğu ayda 350-400 Euro’nun yaşam maliyetlerini karşılamak için yeterli olduğunu söyler (tabi ki bu alışkanlıklarınıza ve alışveriş tercihlerinize göre değişir).

4 Kültürel

Kaunas 2022 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacak ve bu da Kaunas’taki kamu alanlarındaki özel hareketliliğin sebeplerinden yalnızca biri. Galeri gecelerinden, fotoğraf ve tasarım festivallerine, grafik sanat sergilerine, açık hava sinemaları ve hafta sonu sokak yemeği gezilerine kadar birçok kültürel etkinlik gün geçtikçe artmaktadır.

Avrupa mirası tarafından eşsiz olarak adlandırılan modern mimari, endüstriyel miras olan eşsiz binalar, zengin galeriler ve Avrupa’nın en iyi akustiğine sahip Zalgiris arena; Kaunas kültürel mekanlarının sadece birkaçıdır.

5 Gelişiyor

Kaunas kendi Rönesans dönemini yaşıyor: tarihi binaların ve bölgelerin yenilenmesi, yeni binaların inşası, yayalar ve bisikletliler dahil trafiğe katılan herkes için altyapının geliştirilmesi, yeni alışveriş ve eğlence merkezlerinin, iş merkezlerinin açılması; şehrin altyapısının gelişimini gösteren birkaç iyi kanıttır.
“Giderek daha fazla artan sayıda yabancı yatırımcı işlerini açmak veya genişletmek için Kaunas’a geliyor. Bu da şehrin ekonomik gücünün büyümesi anlamına geliyor”, diyor Şehir Konseyi üyesi Vecerskis.

Yetenekli mühendisleri yetiştiren temel kurum olan KTU ile Kaunas; havacılık, tıbbi mühendislik, elektrik ve elektronik mühendisliği hizmetlerini sağlayanlar ve üretenler için giderek daha cazip konuma geliyor. Bu firmalar arasında Festo, Intermedix, TGW, Dematic, Hollister Inc. ve daha birçok şirket yer alıyor.

6 Yeşil

Kaunas; Litvanya’nın iki en uzun nehri olan Nemunas ve Neris’in kesiştiği yerde bulunur. Santaka (Türkçesi kesişme) parkı romantik bir randevu veya akşam koşusu için mükemmel bir noktadır. Büyük meşe ağaçlarından oluşan Azuolynas 84 hektarlık alana yayılmıştır ve yetişkin meşeleriyle Avrupa’nın en büyük şehir ormanıdır.

Panemune orman parkı, Kaunas Botanik Bahçesi ve Hayvanat Bahçesi, tarihi bir füniküler seyahatiyle ulaşılabilen Zaliakalnis ve Aleksotas tepeleri, Lampedis plajı ve Kadagiu slenis (Türkçesi ardıç vadisi) yürüyüş yolları… Hepsi derslerden sonra ve hafta sonlarında rahatlamak için mükemmel mesire yerleridir.
Sonuç olarak Kaunas birçok imkana sahip bir şehirdir; en iyi yanı ise bu harika şehri oluşturmak için herkes davetlidir.

Gelin ve kendiniz görün.

İletişim
International Studies Office
Donelaičio St. 73, room 104
LT-44249 Kaunas
[email protected]

Detaylı bilgi için en.ktu.edu sayfasını ziyaret edin.

Sunulan eğitim programlarını görmek için apply.ktu.edu sayfasına gidin.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.