TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerLetonya'da EğitimLetonya’daki eğitim hakkında pratik bilgiler

Letonya’daki eğitim hakkında pratik bilgiler

Letonya’ya Yolculuk

Oldukça fazla miktarda havaalanı şirketi Riga Havaalanı’na hizmet veriyor, bunlar arasında ucuz olanları da var; bu yüzden uygun bir bilet bulmak çok da zor değil. Riga Havaalanı’nın web sayfasının (Riga’ya uçan şirketlerin web sayfalarıyla birlikte listesini bulabilirsiniz) adresi: http://www.riga-airport.com/en/main/flights/airlines.

Letonya’ya ulaşmanın bir diğer yoluysa feribottur. Riga’nın İsveç Stokholm ile feribot bağlantısı vardır; Ventspils’in İsveç Ninneshamn ve Almanya Travemunde ile; ve Liepāja şehrinin de yine Almanya Travemunde ile feribot bağlantısı bulunmaktadır.

Uluslararası tren yolları ise günümüzde Rusya’da Moskova ve St, Petersburg; Belarus’ta Minsk ile sınırlıdır.

Riga geniş otobüs ağlarıyla çok iyi hizmet vermektedir. Otobüs ağları Letonya’yı Avusturya, Belçika, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Moldova, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya, İsveç, Rusya, İsviçre, İngiltere ve Ukrayna ile birleştirir. Güzergahlar ve fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için yerel seyahat acentanızla iletişime geçin.

İklim

Bir kuzey ülkesi olan Letonya, nispeten uzun ve karanlık kışlar geçirir (Kasımdan Şubata kadar). Genellikle aşırı soğuk veya kar yağışı yaşanmaz; ortalama sıcaklık eksi on derece civarında seyreder ancak her yıl birkaç gün eksi yirmileri de görebilmektedir. İlkbahar; çiçekler ve meyve ağaçlarının açması, çalılıkların yeşermesiyle son derece güzeldir. Yazlar ise birçok Letonyalı için en güzel mevsimdir; uzun ve “aydınlık” geceler ve ortalama 20 derecelerde seyreden sıcak hava hakimdir. Ancak sıcaklığın 30 derecelere çıktığı zamanlara da sıkça rastlanmaktadır. Sonbahar ise rengarenk yapraklar ve ormanlarda bolca bulunan mantarlar ile doğa severler için mükemmeldir. Letonya son derece yeşil bir ülkedir, yağmur oldukça fazla yağar. Yıl boyu kullanmak üzere sağlam bir şemsiye, Eylül’den Mart/Nisan’a kadar kullanmak için kalın giysiler ve sağlam, su geçirmez botlar getirmenizde fayda var.

Dil

Letonya’nın resmi dili Letonca’dır. Letonca, Hint-Avrupa dil ailesinden Baltık kolundan gelir. Her ne kadar Letonca resmi dil olsa da; Rusça ve İngilizcenin de ülke çapında oldukça yoğun kullanıldığını görürsünüz. Riga nüfusunun büyük çoğunluğu Rusça konuşur ve Letonyalıların büyük çoğunluğu Rusçayı anlayabilirler. Riga’da ve diğer büyük şehirlerde İngilizce de iletişim kurabilirsiniz.

Devlet destekli iki dilli eğitim, sadece etnik azınlıklar için ilköğretim seviyesinde sunulmaktadır. Bunlar arasında Rus, Musevi, Polonyalı, Litvanyalı, Ukraynalı, Belaruslu, Estonyalı ve Romalı okullar yer alır.

Devlet üniversitelerinde eğitim dili çoğunlukla Letonca’dır; aynı zamanda yabancı öğrenciler için sunulan programlar İngilizce olarak sunulmaktadır. Özel üniversitelerde Rusça olarak sunulan programlar da bulunmaktadır.

Kayıt

Uluslararası anlaşmalar aksini belirtmediği sürece, aşağıdaki koşulları karşılayan yabancı öğrenciler Letonya’daki yüksek eğitim kurumlarına kaydolabilmektedir:

  • öğrencinin lise eğitim sertifikası Letonya eğitim standartlarını karşılıyorsa;
  • öğrencinin bilgi seviyesi, ilgili yüksek eğitim kurumu ve programına kayıt için gereken seviyeyi karşılıyorsa;
  • öğrencinin eğitimin sunulduğu dil(ler)de yeterli seviyede bilgisi varsa.

Başvuru kayıtları ve son başvuru tarihleri yüksek eğitim kurumları arasında değişiklik göstermektedir. Letonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, seçtikleri kurum ile doğrudan iletişime geçmeli ve başvurularını sunmalıdır.

Ayrıntılı bilgiyi Giriş Koşulları sayfasından edinebilirsiniz. Ayrıntılı giriş koşulları; eğitim programı veri tabanındaki her bir eğitim programının bilgilerinde bulunabilir.

Akademik yıl

Çoğu yüksek eğitim kurumunda akademik yıl Eylül ayında başlar; iki döneme ayrılmıştır ve 40 haftaya yayılmıştır.

Güz dönemi:
dersler: Eylül – Aralık
sınavlar: Aralık / Ocak
tatiller: Noel dönemi

Bahar dönemi:
dersler: Şubat – Mayıs sonu
sınavlar: Mayıs / Haziran
tatiller: Temmuz, Ağustos

Diplomanın tanınması

Avrupa diploma tanıma ağı ENIC/NARIC tarafından sunulan bilgiye göre Letonya Akademik Bilgi Merkezi; yabancı bir ülkede edinilen bir sertifika/diploma veya bir akademik derecenin Letonya’da benzer bir yeterlilik ile eşdeğer olup olmadığına karar verir. Değerlendirilen belgenin Letonya’da sunulan sertifika/diploma veya akademik derecelerin standartlarını karşılayamadığı durumlarda, değerlendirme raporunda istenen yeterliliği edinmek için karşılanması gereken ek koşullar belirtilir. Değerlendirme raporuna bağlı olarak; öğrencinin başvuru yaptığı yüksek eğitim kurumu kayıt konusunda son kararı verir.

Ayrıntılı bilgiyi Giriş Koşulları sayfasından edinebilirsiniz.

Eğitim ücretleri

Eğitim ücretleri gidilen kuruma ve programa göre değişir. Maliyet aralığı; belirli lisans derecesi programları (3-4 yıllık eğitim) için yıllık 1,600 EUR’dan başlar; Dişçilik gibi dereceler (5 yıl) için yıllık 15,000 EUR ve Yöneticiler için MBA derecesi için 25,600 EUR’ya kadar çıkar. Eğitim ücretleri hakkında detaylı bilgi, her bir eğitim programının açıklamasıyla birlikte studyinlatvia.lv veri tabanından elde edilebilir.

Yaşam maliyetleri

Letonya Merkez İstatistik Bürosu verilerine göre; Letonya’nın Riga bölgesinde bir aile üyesinin aylık harcamaları ortalaması 2014 yılı (2015’te raporlanmıştır) itibariyle aşağıdaki şekildedir:

EUR %
TOPLAM AYLIK BÜTÇE 299,48 100,0
Yemek ve alkol harici içecekler 82,40 27,5
Konaklama, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar 48,25 16,1
Ulaşım 28,61 12,9
Eğlence ve kültür 23,62 7,9
Sağlık 18,91 6,3
Giyim ve ayakkabı 17,45 5,8
Diğer ürünler ve hizmetler 15,72 5,2
Oteller, kafeler ve restoranlar 14,03 4,7
Mobilya, ev gereçleri ve rutin ev bakımı 13,81 4,6
İletişim 12,79 4,3
Alkollü içecekler ve tütün ürünleri 9,49 3,2
Eğitim 4,41 1,5

EURES’in (Avrupa İş Bulma Hizmetleri) Letonya’da yaşama ve çalışma şartları verisine göre, Avrupa’nın diğer ülkelerine göre daha düşük yaşam standartlarına sahiptir, dolayısıyla yurt dışından gelen öğrenciler, hayat tarzları için daha fazla harcamaya alışmış olabilirler. Ortalama gıda fiyatları şu şekildedir: et – 6 EUR/kg; sosis, salam – 5 EUR/kg; tavuk – 4.5 EUR/kg; peynir – 6-15 EUR/kg; süt – 0.8 EUR/litre; ekmek – 0.5-1 EUR; patates – 0.5 EUR/kg; markette bira fiyatı – 1-2 EUR/500 ml). Restoran yemeklerinin ortalaması ise 7 EUR ile 30 EUR arasında değişir. Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Gönüllülük Hizmetleri kapsamında Letonya’ya giden katılımcılar için ERASMUS+ yardımı aylık 550 EUR olarak belirlenmiştir.

Burslar

Devlet Eğitimi Geliştirme Ajansı; Letonya’da eğitim, bilimsel araştırma ve yaz okullarına katılım için yabancı öğrencilere ve öğretim üyelerine burslar sunmaktadır. Ayrıntılı bilgiyi http://www.studyinlatvia.lv/scholarships adresinden edinebilirsiniz.

Sağlık sigortası

Her öğrenci; Letonya Cumhuriyeti’nde kalmayı planladıkları süre boyunca bir sağlık sigortasına sahip olmak zorunda olduğunu bilmelidir. Sağlık sigortası poliçesi; Letonya Cumhuriyeti’nde oluşabilecek sağlıkla ilgili harcamaları karşılamalıdır; buna ciddi bir sağlık sorunu durumunda ilgili kişinin kendi ülkesine dönmesi için yapacağı seyahat masrafı da dahil olmalıdır. Poliçede geçen asgari kapsama tutarı sigorta süresi boyunca 42,600 EUR’dan az olamaz. Sağlık ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.patverums-dm.lv/en/health-care adresinden edinilebilir.

Avrupa Birliği Üye Ülkeleri, Norveç, Liechtenstein, İzlanda veya İsviçre vatandaşları Avrupa Sağlık Sigortası Kartını (EHIC) kullanabilirler. Bu belge; kart sahibinin yukarıda adı geçen ülkelerden birinin vatandaşı olduğunu ve o ülkenin sosyal sağlık sistemiyle korunduğunu ispatlamaktadır. EHIC kart sahibinin bu süre zarfında sisteme dahil ülkelerden birine seyahat etmesi durumunda; bu kart söz konusu ülkedeki kalıcı vatandaşlar için uygulanan ulusal sosyal sigorta sistemiyle aynı kapsamda gerekli veya acil durum sağlık hizmetini alacağını garantiler.

Vizeler ve ikamet izinleri

Letonya’da eğitim almak isteyen kişiler için vize (gerekiyorsa) veya ikamet izni; başvuru ve kayıt sürecinin zorunlu bir aşamasıdır. Başvuru sahibinin eğitim belgelerinin Akademik Bilgi Merkezi tarafından olumlu değerlendirilmesi ve başarılı bir kayıt başvurusunun ardından üniversite; Vatandaşlık ve Göçmen İlişkileri Ofisi (OCMA) ile iletişime geçerek vizeye ihtiyacı olan yabancı ülke vatandaşları için 3 aylık giriş vizesine başvuru yapar. AB vatandaşları, geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi olması durumunda bir yıl içinde Letonya’da vizesiz 90 gün kalma hakkına sahiptir (Letonya’ya vizesiz girebilecek ülkelerin listesi için OCMA web sayfasını ziyaret edin). Öğrenci ülkeye geldiğinde, üniversite tarafından öğrenci adına, kaydolunan eğitim süresi boyunca geçerli olacak bir ikamet izni başvurusu yapılır.

Konaklama bulmak

Bazı üniversitelerin kendi öğrencileri için yurtları bulunurken, diğerleri konaklama arama konusunda yardım sunmaktadır (studyinlatvia.lv sayfasında Sağlayıcı bilgileri bölümünde her üniversitenin sunduğu konaklama ayarlamaları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz). Yardım ve tavsiye için seçtiğiniz üniversitenin yabancı öğrenci danışmanıyla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz çünkü Letonya’daki konaklama piyasası kendi vatandaşları için bile kolay bir konu değildir.

Üniversiteye varış

Üniversiteye geldikten sonra öğrenciler; program hakkında daha fazla bilgi edinmek ve herhangi bir soruya cevap bulmak için üniversite temsilcileri ile tanışır. Çoğunlukla bu kişiler, dış ilişkiler bölümünün çalışanları veya ziyaretçi öğrencilerle ilgilenen öğrenci konseyi üyeleridir. Öğrencilerin refahı tüm üniversiteler için bir önceliktir, bu nedenle üniversiteler yabancı öğrencileri üniversite hayatı konusunda bilgilendirmek ve onları sosyal aktivitelere katılmaya teşvik etmek için çalışırlar. Letonya öğrencileri daima yardımsever ve arkadaş canlısı olmuştur. Genellikle öğrenci aktivitelerini ve sosyal hayatı organize edenler öğrenci konseyleridir; bu öğrenci organizasyonlarına üye olma imkanı tüm öğrenciler gibi yabancı öğrenciler için de sunulmaktadır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.