TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Masal Ada Kıbrıs

Masal Ada Kıbrıs

Kıbrıs, bir yanı dağ bir yanı deniz, eşsiz coğrafyası, insanın içini ısıtan pırıl pırıl güneşi, milyonlarca uygarlığa kucak açmış tarihi, dostane esnafı ve anavatana yakınlığıyla bizleri büyüleyen ve bir o kadar da sahici gelen bir Akdeniz masalıdır. İşte tam da bu yüzdendir ki, bu masalı yaşamak isteyen hatırı sayılır turist toplulukları, her yaz, Kıbrıs’ın nüfusunu ikiye katlamak üzere bu güzel Ada’ya göç eder.

Kıbrıs, bir yandan, Girne ve Gazimagosa’da bulunan lüks otelleri, hareketli gece hayatı, her türlü donanıma sahip plajlarıyla eğlenmek için gelenlere renkli alternatifler sunarken, diğer yandan Karpaz’da doğayla başbaşa kalmak isteyenlere, bozulmamış köy yaşantısı, vahşi doğası, kumlu ve kayalıklı sahillerinde üreyen Caretta Caretta’larıyla doğa tutkunlarına keşfetmeye doyamayacakları bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Tarih olmazsa olmazınızsa, Kıbrıs bu konuda da sizi pişman etmeyecektir. Ada, Güzelyurt, Lefke, İskele ve tabii ki Girne ve Gazimagosa’daki kaleleri, manastırları, türbeleri ve harabeleriyle, eşsiz kültür mozağini yaşamak isteyenleri cezbediyor.

Tüm bunlarin yanı sira, tarih boyunca, çeşitli uygarlıkların beşiği olmuş yavru vatan, bu uygarlıkların mutfaklarından molohiya, şeftali kebabı, hellim böreği gibi değişik lezzetler sunmaktadir.

Üniversite Ada’sı…

Peki bu masal Ada sadece turistlerin mi gözdesi? Elbette ki hayir. Çünkü Kıbrıs, 6 yerel 1 de yeni açılan TC menşeili üniversitesi ile Kıbrıs’li ve Türkiye’li öğrencilerin yanı sıra yabancı öğrencilere eğitim verecek donanıma ve kapasiteye sahip bir üniversite adası ayni zamanda. Kıbrıs, yukarıda bahsettiğimiz tüm güzellikleri ve olanaklarıyla eğitimden cok daha fazlasini sunuyor. Buraya anavatandan gelen öğrenciler, yabancı ülkelerden gelen diğer öğrencilerle ve hem Ada’da sürekli ikamet eden hem de yazin ziyaret eden yabancılarla iletişim kurarak dillerini geliştiriyorlar, ufuklarını genişletiyorlar.

Kıbrıs’taki üniversitelerin altyapıları, teknolojiye yaptıkları sürekli yatırım, vizyonu geniş okul kurucuları ve yöneticilerinin yaptıklari atılımlar dünya standartlarında. Ne yazik ki, bir yandan güney kesiminin lobisi diğer yandan Türkiye’de kulaktan dolma bilgiye dayanan Kibris’ta eğitim tabusu, bu üniversitelerin eğitim pastasından hak ettiği dilimi alamamasina sebebiyet veriyor.

Kıbrıs üniversitelerinin her geçen gün kalkınan, gelişen, kendini yenileyen ve uluslararası kimliğini pekiştiren karakteri, güney kesimini kışkırtmakta ve her fırsatta bu üniversitelerin önünü kesmeye yönelik çalışmalar yapmalarına neden olmaktadır. Ancak, Kıbrıs üniversitleri oluşturdukları KKTC Üniversiteleri Konsorsiyumu ile bu olumsuz etkiyi minumuma indirmek adına beraber çalışarak, her yıl pek çok Asya ve Ortadoğu ülkelerinde gerçekleştirilen ve tüm dünyanın eğitim devi ülkelerini buluşturan eğitim organizasyonlarında kendilerini en saygın şekilde temsil etmektedirler.

Bunun yanı sıra, uluslararası eğitim gerek lokal gerekse global bazda kökten bir degişim sürecine girmektedir. Bu değişim temelde, hızla ve durmaksızın gelişen bir teknoloji, bu teknolojiyle doğan ve hızla büyüyen yeni nesilin ihtiyaçları öngörülerek yapılanacaktır. Bu degişimden zaman içerisinde her yüksek öğrenim kurumu nasibini alacaktır, ancak bu değişimi çabuk fark edenler ve donanımlarını bu yönde, hızla ayarlayan ileri görüşlü ve inovativ üniversiteler ileriki eğitim sisteminde haklı yerini alacaktir. Bunun bilincinde olan ve 2009 yılının sonunda İngiltere’de açtiği kampüsüyle uluslararasi tek nicelige sahip Türk üniversitesi olma ünvanını alan Girne Amerikan Üniversitesi, 2010 Nisan ayında, 60’a yakın ülkeden üst düzey eğitimci, bakan ve büyükelçinin katılacağı Uluslarararası Yüksek Öğretim ve Bilim Çalıştayı’nı organize etmiş ve katılımcılaın tüm bu konulara değinerek yükesek öğretimin gelecegi hakkında değerli izlenimlerini paylaşacakları bir platform yaratmıştır.

Tabular Yıkılmalı…

Tüm ortaya koyulan bu işbirliklerinin, düzenlenen organizasyonların hepsi Ada’da ve evrensel boyutta bir gelişim yaratmayi amaçlamaktadır. Aslında, en çok içimizi acıtan, yapılan özverili çalışmalara rağmen,Türkiye’de henüz Kibris’ta eğitime bakışın hak edilen biçimde olmayışıdır. Çünkü, Eisntein’in ünlü benzetmesindeki gibi Türkiye’de önyargılardan kurtulmak atomu parçalamaktan zor. Burdaki üniversiteleri, bir alternatif olarak seçen, askerliğe giden yolu bir adım daha uzatma firsati olarak gören, amiyane tabiriyle, kapaği buraya atan azınlığın negatif etkisi, iyi niyetiyle buraya salt eğitim ve deneyim için gelen öğrencilerin olumlu izlenimlerini bile gölgede bırakıyor. İşte tam da burada işin çoğu, öğrencileri okul seçerken yönlendiren mekanizmalara düşüyor.

Biz de burada, Turkishstudent Magazin’de, bize düşen görevlerden birini yerine getirdik ve geleceğe heyecanla ve umutla bakan gençlere ve onları umutla baktıkları geleceğe yönlendiren rehber öğretmenlere bu eğitim adası ve üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi vermek istedik.

Öncelikle uluslarası tanınırlık ve diploma denkliğine baktığımızda Ada’daki üniversiteler gerek bireysel, gerek birlikte hareketle dünyanın pek çok ülkesinin Yüksek Öğrenim ve Milli Eğitim Bakanlıkları’ndan denklik ve tanınırlık elde etmişlerdir. Ayrıca, bu üniversiteler, uluslararası üyeliklerle ve diğer üniversitelerle kurduğu ikili işbirliği protokolleriyle uluslararası arenadaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Bunların yanı sıra, uluslararası kimliğe ve /veya deneyime sahip öğretim üyeleri, batıya uygun hazırlanmış ders müfredatları ve her türlü ihtiyaca yönelik modern kampüsleriyle Ada üniversiteleri, tüm engellere rağmen, zoru başarmanin verdiği haklı gururu taşımaktadırlar.

Anavatanınıza yakın dünya standartlarında bir eğitim almak istiyorsanız siz de Kıbrıs seçeneğini bir kenara atmayın ve dilediğiniz üniversite ile şimdiden iletişime geçin. Zira, bu masal Ada’nın hem eğitim hem yaşam adına, bu derginin sayfalarına sığmayacak kadar sunduğu güzellikler var.

Aslı Doğan
PA to The Chancellor
International Marketing
Girne American University
[email protected]
www.gau.edu.tr

Etiketler
Yorum yok

Yorum Yap