TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimKanada’da Eğitim ve Ücretleri
Kanada’da Eğitim ve Ücretleri

Kanada’da Eğitim ve Ücretleri

Kanada uluslararası öğrenciler için dünyanın en popüler güzergahlarından bir tanesidir; geniş açılımları, çok-kültürlü şehirleri ve doğal güzelliği ile tanınmış bir ülkede çok çeşitli deneyimler ve fırsatlara sahiptir. Eğer Kanada’da eğitim almak istiyorsanız, güzel haber eğitim ücretlerinin genellikle İngilizce konuşulan diğer büyük ülkelere (ABD, İngiltere ve Avustralya) göre daha düşük olmasıdır, ama yine de başka ülkelerle kıyaslandığında bir miktar yüksektir.

Kanada Eğitim Bakanları Konseyi (CMEC); muhtemel uluslararası öğrencilerin Kanada’daki farklı üniversitelerde eğitim alma maliyetini hızlıca hesaplayabilecekleri faydalı bir online sistem sunar ve başvuru için gereken belgeler konusunda rehberlik hizmeti verir.

Kanada’daki Eğitim Ücretleri

Kanada’daki üniversiteler kendi ücretlerini belirlerler ve bu ücretler birkaç etmene göre değişir: aldığınız eğitim programı türü, uluslararası veya yerel öğrenci, lisans veya yüksek lisans eğitimi. Statistics Canada’nın sunduğu son rapora göre Kanada’daki eğitim ücretleri 2017/18 döneminde yerel lisans öğrencileri için ortalama %3.1 oranında artış gösterdi. Eğitim ücretlerinin en pahalı olduğu eyalet Ontario olmaya devam ediyor, burada yerel lisans öğrencileri yılda ortalama CAD 8.454 civarında ödüyor.
Eğer Kanada’da eğitim alan bir Kanada vatandaşıysanız, lisans derecesi için yılda ortalama CAD 6.571; yüksek lisans derecesi içinse yılda ortalama CAD 6.907 kadar ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Kanada’da lisans eğitimi ücretleri

Statistics Canada’ya göre 2017/18 döneminde uluslararası öğrenciler için ortalama eğitim ücretleri yılda yaklaşık CAD 25.180 (~US$20.540) civarındadır. Edebiyat ve sosyal bilimler eğitimleri daha ucuzken, mühendislik ve tıp gibi alanlar daha yüksek maliyetlidir (yıllık ortalama CAD 28.625 (~US$23.340)). İşletme ve yöneticilik eğitimleri ulusal ortalamanın altındadır, yıllık yaklaşık CAD 24.683 (~US$20.120).

Kanada’da yüksek lisans eğitimi ücretleri

Eğer yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, eğitim ücretleri genellikle daha düşüktür ve yine aldığınız programa göre değişir. Statistics Canada, 2017/18 için ortalama yüksek lisans eğitim ücretini yaklaşık CAD 16.252 yani yaklaşık US$13.250 olarak belirlemiştir.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi yöneticiler için MBA programları genellikle en pahalı olanlardır, ortalama yaklaşık CAD 51.891 (~US$42.440) iken, normal MBA’ler yaklaşık CAD 29.293 (~US$23.900) civarındadır.

Daha detaylı bilgi için ücretsiz online QS En İyi Yüksek Lisans Okulları Rehberini edinin; Kanada’daki yüksek lisans eğitimi için özel bir bölümü bulunmaktadır.

Kanada’da Yaşam Maliyetleri

Her ne kadar Kanada öğrenci vizesi koşullarında eğitim ücretlerinizin haricinde en az CAD 10.000 (~US$8.100) (veya Quebec’te eğitim alacaksanız CAD 11.000/~US$8.900) gibi bir bütçeniz olması gerektiği belirtilse de; büyük ihtimalle yaşam maliyetleriniz için bu miktardan çok daha fazlasını bütçelemeniz gerekecektir. Yaşam maliyetleriniz bulunduğunuz yere ve harcama alışkanlıklarınıza göre ciddi oranda değişebilirken, büyük şehirlerde yaşam nispeten daha pahalıdır.

Université de Montréal; öğrencilerin konaklama, yiyecek, kitaplar ve ders malzemeleri, telefon ve diğer maliyetleri için yıllık ortalama CAD 15.050 gibi bir bütçeye ihtiyacı olacağını hesaplamıştır. Benzer şekilde Vancouver’da bulunan University of British Columbia, BC Sağlık Planı’nda yıllık CAD 864 olan zorunlu sağlık sigortası hariç olmak üzere tahmini yaşam maliyetlerini yıllık CAD 15,500 olarak belirlemiştir. (Vancouver, yaşamak için Kanada’nın en pahalı şehri olarak adlandırılmıştır, özellikle de kiralar konusunda). Eğer yoksa, sıcak kış giysileri gibi ek maliyetler için de bir miktar bütçe ayırmanız iyi bir fikir olabilir.

Üç temel öğrenci konaklama türü de (aile yanı, üniversite konaklaması ve özel konaklama) maliyet açısında ciddi oranda değişiklik gösterir; öğrenciler konaklama için yıllık ortalama CAD 6.000 (~US$4.850) harcamaktadır. Özel paylaşımlı konaklamalar yılda CAD 8.400’e kadar çıkmaktadır. Üniversite konaklamaları genellikle daha ucuzdur; bazı üniversiteler okulun yiyecek mekanlarından yemek almanızı sağlayan yemekli planlar da sunmaktadır.

Kanada’da ortalama yaşam maliyetlerine birkaç örnek:

  • Bir restoranda yemek: kişi başı CAD 15 (~US$12)
  • Yerel toplu taşımada tek yönlü bir bilet: CAD 3.10 (~US$2.50)
  • Bir somun ekmek: CAD 2.76 (~US$2.20)
  • Sinema bileti: CAD 12.99 (~US$10.50)
  • Aylık fitness ücreti: CAD 48.42 (~US$40)

Kanada’da eğitim aldığınız süre boyunca zorunlu sağlık sigortası yaptırmanız gerektiğini de unutmayın. Bunun da maliyeti yıllık yaklaşık CAD 600 (~US$485) civarındadır.

Öğrenci vizesi ve başvuru ücretleri

Kanada’da eğitim almak için Kanada eğitim izni almanız gerekir; bu kaldığınız süre boyunca öğrenci vizesi olarak işler. Eğitiminiz altı ay veya daha kısa sürecekse Kanada eğitim izni almanıza gerek yoktur. Eğitim iznine başvurmanın maliyeti CAD 150’dir (~US$120).

Kanada’daki üniversitelere başvurmanın maliyetleri üniversiteye ve geldiğiniz ülkeye göre değişiklik gösterir. Örneğin University of British Columbia Kanadalı lisans öğrencilerine (ve kalıcı ikamet edenlere, mültecilere ve diplomatlara) CAD 68 (~US$55) uygularken; uluslararası öğrencilere CAD 114 (~US$90) uygular. Eğer kalkınmakta olan bir ülkeden gelen bir uluslararası öğrenciyseniz bu ücretten muaf tutulabilirsiniz.

Kanada’da Eğitim için Maddi Yardım

Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için hem lisans hem de yüksek lisans seviyelerinde burslar, ödüller ve diğer yardımlar bulunmaktadır. Bunlar arasında spor ve akademik başarılar için özel burslar ve eğitim alanına özel burslar da bulunmaktadır.

Kanada’daki birçok üniversite kendi burslarını sunar, bu yüzden yalnızca eğitim almayı planladığınız üniversitenin sunduğu burslara da başvurabilirsiniz. Her türlü durumda, burslar sınırlı sayıda ve yüksek oranda rekabetçi olduğu için mümkün olan en erken zamanda başvurmanız oldukça önemlidir. Uluslararası başvuru yapanlara, ülkelerindeki organizasyonlar tarafından sunulan yurt dışı eğitim bursu fırsatlarını araştırmaları da tavsiye edilir.

Kanada’da eğitim bursları için önemli kaynaklardan biri; Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen öğrenciler için burslar sunan Canadian Commonwealth Scholarship Programıdır. Ayrıca Canadian Information Centre for International Credentials web sayfasındaki maddi yardım bilgilerini de faydalı bulabilirsiniz.

Kanada’da Öğrenciler için Çalışma

Eğer Kanada’da eğitiminiz süresince kendinize destek olmak için yarı-zamanlı bir işte çalışmak istiyorsanız; çalışma iznine ihtiyaç duymaksızın üniversite dönemi boyunca kampüs içinde veya dışında haftada 20 saate kadar ve kış veya yaz tatillerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

Buna hak kazanmak için şunları karşılamalısınız:

  • Geçerli bir eğitim iznine sahip olmak
  • Tam zamanlı bir öğrenci olmak
  • Yüksek eğitim seviyesinde geçerli bir öğrenim kurumuna kayıtlı olmak
  • Tamamladıktan sonra bir derece, diploma veya sertifika verilen ve en az altı ay süren akademik, mesleki veya profesyonel uygulamalı eğitim programında eğitim alıyor olmak

Kanada’da çalışmak veya devlet programlarının sunduğu avantajlar ve hizmetlerden faydalanabilmek için ayrıca Service Canada’nın verdiği bir Sosyal Güvenlik Numarası (SIN) almış olmanız gerekir. Kanada’daki eğitiminiz boyunca ve eğitim sonrasında nasıl çalışabileceğiniz hakkında detaylı bilgiyi turkishstudent.com.tr sayfasından edinebilirsiniz.

Sabrina Collier
TopUniversities.com

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.