TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimKanada Üniversitelerine Genel bir Bakış
Kanada Üniversitelerine Genel bir Bakış

Kanada Üniversitelerine Genel bir Bakış

Kanada’da her biri eşsiz yerleşimler ve deneyimler sunan 90’dan fazla üniversite bulunmaktadır. Buluştukları ortak nokta ise; hepsinin, yüksek kaliteli eğitim ve araştırmaya kendilerini adamış olmaları ve sizin eğitiminizi, kariyeriniz ve hayatınızı geliştirecek fırsatları sunmalarıdır.  Kanada, üniversiteleri ve üniversite derecesi veren  yüksekokullarıyla çok zengin çeşitlilikte yüksek eğitim seçenekleri ve hayatınızı zenginleştirecek fırsatlar sunar.  Bu kurumlar her eyalette en az bir tane olmak üzere tüm ülkeye yayılmıştır ve büyüklük ve sundukları programlar açısından çeşitlilik gösterirler.

Akademik Programlar

Üniversiteler güzel sanatlardan biyolojiye, ticaretten astronomiye,  mühendislikten tıbba kadar çok çeşitli programlar sunar. Şu anda Kanada’da, 10,000’den fazla lisans ve yüksek lisans derece programlarının yanında,  profesyonel derece programları ve sertifikaları sunulmaktadır. Programın  türü ne olursa olsun, Kanada dereceleri dünya çapında tanınmaktadır ve ‘Commonwealth’ ve ABD üniversiteleri ile eşdeğer sayılmaktadır.  Kanada’da federal eğitim bakanlığı ya da resmi bir ulusal akreditasyon sistemi bulunmamaktadır. Eyaletler ve bölgeler, üniversiteler de dahil olmak üzere  her eğitim seviyesinden sorumludurlar. Yalnız, üniversitenin eyalet hükümeti yetkisiyle birleşmiş  AUCC üyeliği, akreditasyona eşdeğer sayılmaktadır.

Üniversite Büyüklüğü ve Karakteri 

Her üniversitenin kendine has tarzı vardır. Montréal, Toronto  veya Vancouver gibi merkezi bir şehirde araştırma ağırlıklı büyük bir  üniversitede eğitim görebilir ya da birçok öğrencinin yurtlarda kaldığı, Nova Scotia’daki Mount Allison veya Ontario’daki Trent University gibi lisans eğitimine odaklanmış küçük bir sosyal bilimler enstitüsüne kaydolabilir. Bazı üniversiteler işletme, mühendislik veya  sanat gibi alanlarda uzmanlaşırken, bazıları ise çok çeşitli lisans, yüksek lisans ve mesleki programlar sunar. 

Dil ve Kayıt Seçenekleri 

Kanada’da İngilizce ve Fransızca  eğitim veren kurumların yanında, University of Ottawa gibi her iki resmi dilde de eğitim veren birkaç üniversite bulunmaktadır. Birçok üniversite tam günlük ve yarım günlük kayıt seçeneklerinin yanında, kooperatif  eğitim, uzaktan eğitim, devamlı eğitim ve öğrenci değişimi veya yurtdışı eğitim programlarına katılma fırsatları da sunmaktadır. 

Öğrencilere Yönelik Hizmetler ve Programlar 

Kanada üniversiteleri, öğrencilerine çok çeşitli hizmet ve kaynaklar aracılığıyla destek ve fırsatlar da sunmaktadır. 

Bunların arasında:

  • İlk yıl öğrenci programları (oryantasyon haftası, çalışma becerileri atölyesi, danışmanlık);
  • Akademik ve kampus hizmetleri (kitapevleri, kariyer yerleştirme merkezi, akademik danışmanlar); 
  • Finansal yardım (giriş bursları ve yardımları);
  • Spor (eğlence, üniversiteler arası takımlar, spor merkezleri);
  • Öğrenci değişim programları (derecenizin bir bölümünü yurtdışında alın).

Öğrenciler ayrıca mesleki, kişisel  veya akademik danışmanlardan da yararlanabilirler ve sağlık açısından kaygılarını veya konaklama problemlerini çözme konusunda yardım alabilirler.  Ayrıca birçok üniversitenin; fiziksel, işitsel veya öğrenme engelli  öğrenciler, çocuk sahibi öğrenciler, Aborjin öğrenciler, yarım günlü öğrenciler,  yetişkin öğrenciler, farklı etnik ve kültürel geçmişe sahip öğrenciler gibi özel ihtiyaçlara sahip öğrencilere yönelik hizmetleri bulunmaktadır. Toplumun bir Parçası  Olarak Üniversiteler Üniversitelerimiz yerel toplumlarında hayati bir göreve sahiptir. Konserler ve tiyatrolar, gündüz bakım merkezleri, spor kondisyon tesisleri, dersler, müzeler, kampüs içi radyo istasyonu ve  sanat galerileri sunarlar. Bir üniversiteyi kişisel olarak ya da internet yoluyla www.aucc.ca adresinden ziyaret edin ve üniversitelerin sunduklarının ne kadar çeşitli ve zengin olduğunu kendiniz görün.  Kariyeriniz: bir Kanada Üniversitesine Kaydolmak için Anahtar Sebep Aldığınız  eğitim veya eğitim aldığınız yer ne olursa olsun, bir Kanada üniversitesine kaydolmak, başarılı bir kariyere hazırlanmanıza yardımcı olur. Kanadalılar için yüksek eğitim, gelecekteki başarılara giden bir bilettir, çünkü bir üniversite eğitimi yeni  becerilerin, daha iyi beklentilerin ve yüksek maaşların bir başka deyimidir. Daha iyi açıklamak için:

  • İşveren piyasası giderek artan oranda yüksek eğitimli bireyleri talep  etmektedir ve buna bağlı olarak da onları ödüllendirmektedir. Yaşamları boyunca üniversite mezunları, yüksek eğitimi olmayan kişilere oranla ortalama 1 milyon dolar daha fazla  kazanmaktadır. 
  • Kanada’da 1990 ile 2006 yılları  arasında üniversite eğitimi gerektiren iş sayısı 1.9 milyondan 3.8 milyona çıkarak ikiye katlanmıştır. Şimdi ve gelecekte artan oranda, bir yüksek eğitim (bir üniversite derecesi, bir yüksekokul diploması ya da bu  ikisinin bir kombinasyonu) harika bir işe girmenize yardımcı olacaktır. Üniversite ayrıca sizin hayatınız boyunca  karşılaşacağınız zorluklarla başa çıkmanıza da yardımcı olur. Üniversiteye  gitmek, sorunları çözmeyi, ayrıntılı ve yaratıcı düşünmeyi, fikirlerinizi ikna dici şekilde sunmayı, takım çalışmasını  ve etkili kararlar vermeyi, kısacası  bugünün işverenlerinin istediği tüm becerileri kazanmanıza yardımcı olur. Kanada üniversitelerinin kapsamlı bir listesi ‘Association of Universities and Colleges of Canada’dan temin edilebilir. Bu liste, tüm üniversitelerde sunulan derslerin ayrıntılı bilgilerini, burs tavsiyelerini ve kooperatif eğitim ve  stajyerlik fırsatları için iletişim bilgilerini içerir. Bu listeden edinmek için lütfen AUCC web sayfasından  (www.aucc.ca) “Publications and Resources” bölümünü ziyaret edin. 

Faydalı birkaç online kaynak:  www.aucc.ca (tüm 90 üniversitenin listesi, bu okulların web sayfalarına linkler, online kaynaklar ve öğrencilere  önelik ücretsiz yayınlar) ww.cic.gc.ca/english/study/index.asp (Federal hükümetin Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosunun sayfası, uluslararası öğrenciler için vizeler ve eğitim izinlerikonularında bilgi vermektedir) 

Association of Universities and Colleges of Canada İletişim Yetkilisi Leslie Cole’un katkılarıyla hazırlanmıştır
www.aucc.ca
[email protected]

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.