TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimKanada: Turizm ve Otelcilik Eğitimi için Giderek İlgi Gören Bir Ülke
Kanada

Kanada: Turizm ve Otelcilik Eğitimi için Giderek İlgi Gören Bir Ülke

Kanada her zaman için macera ve seyahatin merkezlerinden biri olmuştur. Her bir denizde yapılacak ve görülecek milyonlarca şey vardır; bunun iki katı kadar da leziz yemekler yiyebileceğiniz yer, konaklayabileceğiniz konforlu ve eşsiz mekanlar bulunur.

Kanada’yı sadece turist olarak gezip yaşayarak bitiremezsiniz ancak Kanada’nın sahip olduğu güzellikleri tanıtan bir elçi olabilirsiniz. Bunu yapmanın yöntemlerinden biri; turizm, yemek yapma sanatı ve otelcilik eğitimi almaktır.

Eğer British Columbia’nın ormanlarını görmek istiyorsanız veya Prince Edward Adası’nın sarp kayalıklarını tercih ediyorsanız, endişe etmeyin. Bu eğitimleri veren okullar; sayısız güzel şehirde, ülkenin her yerine yayılmıştır. Yüzlerce eşsiz program bulunur ve size en uygununu bulmak sadece bir tık ötenizdedir. Sertifikalardan doktora eğitimlerine kadar herkes için bir seçenek vardır. Örneğin; İngilizce veya Fransızca dil becerilerini geliştirmek isteyen bir öğrenci; Calgary’deki SAIT veya Quebec City’deki Marici College gibi turizm ve otelcilik konularına özel hazırlık eğitimi sunan okullardan birinde ESL veya FSL eğitimiyle başlangıç yapabilir. Öğrenciler için buna benzer uzmanlaşmış programlardan biri de Toronto’daki Centennial College’da “Otelcilik Temelleri” eğitimidir. Araştırmayla ilgilenen turizm profesyonelleri için University of Waterloo’nun “Rekreasyon ve Eğlence Çalışmaları” üzerine doktora eğitimi gibi bir programa kaydolmak oldukça cazip bir seçenek olabilir. Eğitim konuları çok geniş ve faydalıdır, seçenekler son derece çeşitlidir.

Yeni kurulan web sayfası TourismStudies.ca; Kanada eğitim kurumlarındaki turizm ve otelcilikle ilgili programları araştırmak için tek bir kaynak arayan uluslararası öğrencilerin birçok sorusuna cevap bulmaktadır. Günümüzde sadece öğrenciler değil, aynı zamanda lise danışmanları, eğitim danışmanları ve turizm sektörü profesyonelleri; Kanada çapındaki yemek sanatları, otelcilik ve turizm eğitim programları hakkında bir kaynak bulabiliyor. Kullanıcılar; TourismStudies.ca web sayfasındaki linklerden direkt olarak eğitim programlarına ve eğitim kurumlarının turizm ile ilgili web sayfalarına erişebiliyor. Bu web sayfasının amacı sadece Kanada yüksekokul ve üniversitelerindeki turizm ile ilgili programlar hakkında bilgi vermekle sınırlı değildir; aynı zamanda Kanada Turizm Eğitimi sektörünü tanıtmak ve uluslararası öğrencilerin İsviçre, Avustralya, Fransa, İngiltere veya ABD gibi diğer popüler turizm eğitimi güzergahları arasında Kanada’yı da göz önünde bulundurmalarını sağlamaktır.

Dünyaca tanınan okullar ve eğitmenler sayesinde yüksek kalitede eğitim her zaman garanti altındadır. Kanada’nın en iyi üniversitelerinin çoğunda macera turizminden bağcılığa ve şarap kültürüne kadar çok çeşitli kurslar sunulmaktadır. Kanada eğitim kurumlarından edinilen tüm sertifikalar, diplomalar ve dereceler; ABD’de veya Milletler Topluluğu’nun diğer ülkelerinde edinilenler ile eşdeğer olarak dünyanın her yerinde tanınmaktadır. Ülkenin her yerindeki programların çoğu; iş üstünde eğitimlere, stajlara ve uygulamalı eğitimlere sahiptir. Ottawa’daki Algonquin College’ın sunduğu “Yemek Sanatları Yönetimi Diploması” gibi programlar; sadece teorik bilgiyi öğretmez, aynı zamanda öğrencilerin kampüs içindeki gerçek restoran ortamında uygulamalı deneyim kazanmasını da sağlar. Fanshawe College’ın “Konuk İlişkileri Yüksek Lisans Sertifikası” gibi programlar; öğrencileri sadece eğitim esnasında ücretli çalışabilecekleri sahaya indirmekle kalmaz; bilgi ve deneyim kazanabilecekleri ve sektör içinde iletişim ağı kurabilecekleri dört haftalık ücretli stajlara da yerleştirme yapar. Eğitim programlarını tamamladıklarında öğrenciler; eğitim sürelerine eşit süre boyunca Kanada’da çalışma hakkına sahip olurlar. Bu tür programlar; öğrencilere öğrenirken aynı zamanda çalışarak kendilerine ek gelir sağlama imkanı sunar. Bu üstün kalitede çok çeşitli programlar, Kanada içinde ve dışında sizlere birçok kapıyı açar.

Kanada sadece sizi istemiyor, size ihtiyacı var. Günümüzde ülkede ciddi bir işgücü eksiği bulunuyor, özellikle de bu sektörlerde. Kanada uluslar mozaiğinden oluşur; çok çeşitli parçaların bir bütünüdür. Yabancı öğrenciler her zaman hoş karşılanır ve değer görür. Esasta uluslararası öğrenciler Kanada okullarında bir avantajla başlarlar; farklı diller burada hakimdir, rekabetçi eğitim ücretleri bulunur ve yaşam maliyetleri diğer birçok ülkeye göre oldukça uygundur. Kanada’nın dünyanın en iyi yaşam standartlarından birine sahip olduğu, uluslararası öğrenciler için eğitim ve konaklama ücretlerinin düşük olduğu, yaşama maliyetlerinin uygun olduğu bilinmektedir. Çoğu durumda; öğrencinin eğitim iznine sahip olduğu ve tam zamanlı olarak bir okula gittiği sürece; kampüs içinde veya dışında çalışma izni de bulunmaktadır. Eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra da Post Graduation Work Permit Program (PGWPP) (Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı) altında çalışma iznine hak kazanabilir ve hatta bu çalışma hayatı sayesinde Kanada’da kalıcı ikamet hakkı kazanabilirsiniz.

Böylesine geniş bir ülkede neden tek bir yerde kalasınız ki? Ülke çapında birden fazla yeterlilik belgesi alma imkanınız var. Yüksekokul gibi bir okulda eğitiminizi tamamlayarak sertifika veya diplomanızı alabilir, sonrasında derecenizi tamamlamak için başka bir kuruma (başka bir yüksekokul veya üniversiteye) geçiş yapabilirsiniz. Daha sonra da eğitiminize devam edip Master veya MBA derecesi alma şansınız bulunuyor. Örneğin; Thompson Rivers University’nin (TRU) “Turizm Yönetimi Lisans Derecesinde Macera Çalışmaları” programı, diğer lisans kurumlarından edinilen kredilerin bu eğitime transfer edilebilmesine imkan sağlamaktadır.

Diğer birçok yüksekokul programı da Royal Roads University’nin (RRU) lisans programlarına geçiş için kullanılabilir; ve hatta mezunların bir kısmı RRU’da Master programına devam ederken, çalışma ve iş tecrübesi edinme fırsatı bulur. Ama neden kendinizi Kanada ile sınırlayasınız ki? Birçok eğitim programı; bir dönem veya bir yıl boyunca öğrenci değişimine katılma fırsatı sunuyor; örneğin University of Manitoba’nın “Gıda Bilimi Lisansı” programının İsveç, Meksika, ABD, Çin ve Hindistan ile ortak programları bulunuyor.

Kanada’da eğitim alırken; Kanada vatandaşlarının tüm haklarına sahip olursunuz: temel insan hakları, eşitlik, barışçıl ve saygılı bir toplum ve atmosfer. Sağlığınız ve güvenliğiniz en önemli önceliklerdendir ve aynı şekilde korunur. Bununla birlikte kampüslerdeki yaşam tarzı eğlenceli ve heyecan doludur; sizi sürekli canlı ve meşgul tutacağından emin olabilirsiniz. Dahil olabileceğiniz birçok program ve kulüp olduğu için, iyi geçinebileceğiniz birçok kişiyle tanışabilirsiniz. Kanada zengin kültürel çeşitliliğe sahip bir ülke olduğundan dolayı, bir uluslararası öğrenci danışmanı; katılabileceğiniz kültürel kulüpleri ve grupları bulmanıza yardım edebilir. Ülkenin neresinde olursanız olun; sağlığınız ve mutluluğunuz daima her şeyden önce gelir.

Kanada’daki turizm sektörü hiç bu kadar canlı olmamıştı. Sektörün sunduğu fırsatlar, ülkenin bu boşlukları doldurma kapasitesini aşar duruma geldi. Kuzeyin gücü ve özgürlüğü altında burası gerçek bir turistik cennettir. Eğer bir Kanada haritasına dart atsanız, okun düştüğü yer neresi olursa olsun manzaranın harika olacağından emin olabilirsiniz. Eğer turistler buraya bayılıyorsa siz neden sevmeyesiniz ki?

Nereden geldiğiniz, burada ne kadar süre kalacağınız ya da kim olduğunuz önemli değil; Kanada sizi kollarını açarak karşılayacaktır. Kendinizi çok kısa bir süre içinde evinizde gibi hissetmeye başlayacaksınız.

TourismStudies.ca tarafından hazırlanmıştır

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.