TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimKanada Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar
Kanada Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Kanada Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Gitmeye karar verdiğiniz okuldan kabul mektubu.
 • Akademik geçmişinize dair belgeler ( diploma, transcript, İngilizce ya da Fransızca geçerlilik belgesi gibi)
 • Eğitim süresince kalacağınız konaklama bilgisi.
 • Okul ücretlerine ve okula yakın bir yerde yaşamanıza yetecek miktarda paranızın olduğuna dair kanıt.
 • Başvurunuzla birlikte kendinizin yazacağı bir Öğrenim Planını da sunmanızı tavsiye ederiz. Yaklaşık bir sayfa olması gereken bu mektup aşağıdaki bilgileri içermelidir:
  1. Neden Kanada’da ve kabul aldığınız okul programında okumak istiyorsunuz;
  2. Eğitim ve kariyer hedefleriniz nelerdir ve Kanada’da seçtiğiniz program bu hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacak;
  3. Bilmemizi isteyebileceğiniz diğer faktörler (aile, finansal, tecrübe vs.).
 • Öğrenci İzni Başvuru Formunu İngilizce veya Fransızca olarak doldurun ve sunun.
 • Geçerli  uluslararası seyahat belgesi (pasaport) (en az 1 yıl geçerli)
 • Gereklilikere uygun fotoğraflar sunun.
 • Gerekli vize başvuru ücretini sunun. Başvurunuz reddedildiğinde vize ücreti iade edilmeyecektir. İşlem ücretleri başvuru sunulduğunda ödenmiş olmalıdır.  Ödeme dekontu (banka transferi, onaylı çek ya da banka ödeme emri) başvuru formuna eklenmelidir

Öğrenci Vize ücreti: $ 150 CAD

Ziyaretçi vize ücreti: $ 100 CAD(eğitim süresinin 6 ayı geçmemesi şartıyla)

 • Reşit olmayan çocuklar Kanada’da okuyabilmek için gittikleri yerin reşit kabul ettiği yaşa gelene kadar vasilik belgesine sahip olmalıdırlar. Reşit olma yaşı bölgelere göre farklılık gösterir. Alberta, Manitoba, Ontario, Prince Edward Island, Quebec veya Saskatchewan’a giden 18 yaşın altı çocuklar ile  British Columbia, New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Nova Scotia, Northwest Territories, Nunavut veya Yukon’a giden 19 yaşın altında çocuklar vasilik belgesine sahip olmalıdırlar. Lütfen kurallara uygun şekilde doldurulmuş ve onaylanmış bir vasilik formu sununuz. (Custodianship Declaration – parent/ guardian & custodian)
 • 18 yaşın altındaki çocukların onlarla Kanada’ya gitmeyen ebeveynleri tarafından hazırlanmış noter tasdikli muvafakatnameleri de sunulmalıdır. (Ebeveynler boşanmış olsa da ve çocuğun velayeti anne babadan birine verilmişse dahi, her iki ebeveynden de bu evrak istenir.) Ebeveynlerden biri veya ikisi de hayatta değilse, aile nüfus bildirgesi ve yasal velayet/vaşilik evrağı sunulmalıdır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Quebec’te okumak istiyorsanız, Öğrenci izninden önce bir Quebec Acceptance Certificate (CAQ) gerekmektedir.Quebec’de okumayı planladığınız eğitim kurumu size bu konuda  yardımcı olacaktır.
 • Kanada’da okuyacağınız eğitim kurumundan aldığınız kabul mektubunu sununuz. Bu mektup faks veya fotokopi şeklinde sunulabilir.
 • Finansal kaynaklarınıza dair kanıt sununuz.
  • Son 4 aylık banka veya banka hesap cüzdanı
  • Varlıklarınızı gösteren belgeler
  • Eğer masraflarınız farklı bir kişi ya da kurum tarafından karşılanıyorsa, bu şakıs ya da kurum ile olan bağınızı anlatan detaylı bir dilekçe kendileri tarafından yazılmalı ve yine kendilerine ait finansal varlıkların belgeleri sunulmalıdır.
  • Eğer masraflarınız sizi davet eden kişi tarafından karşılanacak ise Kanada’daki yasal statüsü, Kanada Gelirler müdürlüğünden verilen en son Notice of Assesment belgesi ve kendilerine ait finansal varlıkların belgeleri sunulmalıdır.
 • Sabıka Kaydı

Evrakların fotokopilerini sunabilirsiniz. Bütün formlar ve evraklar İngilizce ve Fransızca olarak sunulmalıdır. Hepsi tek bir paket halinde birlikte sunulmalıdır. Kanada’daki eğitim kurumu başvuru paketinize ekleyip bize sunabilmeniz için kabul mektubunuzu size yollamalıdır.

Başvuru işlem ücretiniz iade edilemez dolayısıyla başvurmadan önce başvurma hakkınız olduğundan emin olunuz. Eksiksiz bir başvuru ve destekleyici dökümanlar sunmanız Öğrenci İzni alacağınızı garantilemez.

ÖNEMLI HATIRLATMALAR

Quebec eyaletinde eğitim için, Ouebec hükümetinin vereceği bir onay belgesi gerekmektedir (CAQ). Okulunuz size CAQ ile ilgili gerekli formları gönderecektir yada bu belgeden muaf olduğunuzu bildirecektir. Başvuru formları İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. İmzasız, eksik yada tam yanıtlanmamış başvurular iade edilir. Başvuru formları Türkçe doldurulduğu takdirde iade edilir. Başvurunun iade edilmesi son kararın gecikmesine yol açabilir.
Vize verme yetkisi yalnızca Büyükelçiliğe aittir ve Kanada’nın Göçmenlik Yasa ve Mevzuatı esas alınarak değerlendirilir. Türk vatandaşlarının turistik vizeleri bir günde sonuçlanmaktadır. Öğrenci vizelerinin sonuçları, sağlık raporu alınması gerektiği için 4-6 hafta sürmektedir. Büyükelçilik, verilecek kararın birkaç gün gecikmesine yol açabilecek kişisel mülakata çağırma yada başvuru ile ilgili herhangi bir belgeyi talep etme ve Büyükelçiliğe sunulan evrakları hazırlayan kişi veya kuruluşla temasa geçerek herhangi bir belgenin doğruluğunu araştırma hakkını saklı tutmaktadır. Sağlık muayenesinden geçen başvuranlar, muayene sonuçlarının, en az 4-6 hafta alacağını bilmelidir.

Kaynak : Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı
Kanada Büyükelçiliği: www.turkey.gc.ca

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.