TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimKanada Eğitim Sistemi

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada ‘da eğitim eyaletlere bağlı yani her eyaletin müfredat içeriği, denetim sistemi, ve hatta eğitim sistemi kendine özel. Ontario eyaletinde lise sistemi üniversitelerdeki kredi sistemi gibi, 9. sınıftan 12. sınıfa kadar ki 4 sene içinde öğrenciler 30 kredi tamamlıyorlar. Bu kredilerin bazıları mecburi diğerleri ise seçmeli krediler. Ögrenciler, aile, öğretmenler ve danışman eşliğinde ilgi alanlarına dayalı ve ileride üniverisitede okumaya meyilli oldukları bölümler için gerekli olan kredilere göre seçimlerini yapıyorlar. Mesela öğrenci ileride tıp okumayı düşünüyorsa, gerekli olan kimya, fizik ve biyoloji derslerini alıyor, eğer iktisat ya da dil bilimleri okumayı düşünüyorsa o zaman bu kredileri alması gerekmiyor. 9. sınıfta çoğu ders mecburi ve genel fen bilimleri, biyoloji gibi dersleri temel bilim olarak zaten alıyor. 10. sınıf itibariyle seçimlerini yapmaya başlıyor. Olurda 11. sınıfta seçimleri değişirse yine gerekli kredileri almasi için yeterince zamanı oluyor. Bu sistem öğrencilerin eğitim ve öğrenimi sevmesini sağlıyor çünkü temel eğitimini ilköğretimde aldıktan sonra ilgi alanı ve dolayısıyla başarı seviyesine göre seçimlerini yapabiliyor. Ontario eğitim bakanlığı hem özel hem devlet okullarını aynı derecede denetliyor bu durumda eğitim içeriğini standart tutuyor.

Neden özel okul?

Tabii ki genel olarak özel okullardaki eğitim kalitesi devlet okullarına göre daha iyi bunun sebebi aynı Türkiye’deki gibi sınıfların küçük olması ve öğretmenlerin öğrenciler ile birebir ilgilenebilmesi. Özellikle lisede gelen yabancı öğrencilerin extra ESL (English as a Second Language) desteğine ihtiyacı oluyor ve bu devlet liselerinde yeterli olmuyor. Bir başka neden ise, öğrenciler yeni bir ülkeye adapte olmaya çalışırken, O ülkenin diline yeterli derecede hakim olmadıkları için arkadaşlık kurmakta zorlanabiliyorlar. Devlet okulları hem kalabalık olduğu için hem de öğrencilerinin çocukluklarından beri birlikte okuyor olmasından dolayı, yeni gelenleri kabul etmeleri daha çok zaman alabiliyor. Özel okullar, özellikle international okullarda birçok öğrenci aynı durumda olduğu için adaptasyon çok daha kolay oluyor ve kendilerine güvenide çok daha çabuk geliyor buda onların buraya alışması ve başarılı olmalarını sağlıyor.

Kanadalılar ile okula gitmeleri daha iyi degilmi?

Keystone’da yabancı öğrenciler ile beraber Kanadalı öğrenciler de var, ve hatta okulun %50 si Kanadalı. Bence bu global dünyada her türlü milletten öğrenciler ile eğitim hayatlarını geçirmeleri onlar için avantaj. Tabiki Kanadalılar ile okula gitmeleri İngilizcelerini gelistirmeleri ve yine kültürü anlamaları adına daha iyi, ancak bu Keystone ve bizim gibi başka özel okullarda da mümkün. Devlet okullarında, Kanadalı sınıf arkadaşları tarafından çabuk kabul görmezlerse ve birde güven eksikliği hissederlerse, adaptasyon süreleri uzuyor ve mutsuz olabiliyorlar.

Kanada’da okuyan yabancı öğrencilerin üniversiteye girme avantajları

Kanada’da üniversiteler hem Kanada’nin liselerinden öğrencileri hemde yabancı öğrencileri kabul ediyorlar. Yabancı öğrencilerin kontenjanı çok daha az. Kanada’da liselerinden mezun olan yabancı öğrenciler yabancı öğrenci ya da yerli öğrenci kontenjanından (üniversiteye göre değişiyor) kabul alıyorlar. Doğal olarak Kanada üniversiteleri, kanada liselerinden mezun olan yabancı öğrencileri tercih ediyor. Bunun nedeni de tabiki burada okuyan öğrencilerin yabanci bile olsa burada mezun olabilmesi için gerekli olan temel eğitimi tamamladıklarını bilmeleri.

Kanada ya gidecek yabancı öğrencilere tavsiyelerin varmi?

Hobilerinin devami cok önemli. Buraya geldiklerinde mutlaka eğer yaptıkları bir spor yada başka aktiviteler varsa bunlara devam etmeleri, okuldan onları yerleştirmeleri için yardım istemeleri şart. Kuracakları arkadaşlıklarda hem adaptasyon sürecinde hem de ileriki hayatları için çok önemli o yüzden okul gezilerine ve aktivitelere katılmaları çok önemli. Okul gezileri yıl içinde hep oluyor ancak oryantasyon haftalarında ve tatil zamanlarında olan gezilere de gitmeleri ve okul dışında da arkadasları ile görüşmeleri onlara faydalı olacaktır. Bunun dışında mutlaka kitap ve günlük haberleri İngilizce okumaları, yaşadıkları yere dair bilgi edinmek ve kültürü daha iyi kavramak adına televizyonda haberleri, spor programlarını takip etmeleri onların burada oluşturdukları arkadaşlıklarıda kolaylaştıracaktır.

Kanada’da Lise Eğitimi için keystoneschools.ca adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden başarılar.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.