TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimHayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirin: Kanada’da Eğitim Alın
Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirin: Kanada'da Eğitim Alın

Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirin: Kanada’da Eğitim Alın

Her yıl, dünyanın her yerinden binlerce öğrenci, kitaplarını, eşyalarını ve neredeyse hayatlarını toplayıp, eğitim için Kanada’ya geliyor.

Gitmeyi seçtiğiniz yer ve eğitim süreniz ne olursa olsun, Kanada’nın harika fırsatlar sunduğunu ve daha da önemlisi hayatınızı daha iyiye taşıyacak fırsatı bulacağınızı göreceksiniz.

Valizinizi hazırlamadan önce, Kanada’ya gelmeden önce yapmanız gereken birtakım şeyler var… hazırlık çok önemlidir!

Hazırlan Hazırlan Hazırlan

Nereye gitmek istiyorum?

Kanada, 33 milyondan fazla nüfusa ve iki resmi dile (İngilizce ve Fransızca) sahip geniş bir ülkedir (toplam yüzölçümü dünyada ikincidir). Bu nedenle tam olarak nereye gitmek istediğinizi bilmek çok önemlidir. Halen evinizde iken internetin başına geçin ve biraz araştırma yapın. Güzel çiftlikleri mi görmek istiyorsunuz? Yeşil düzlük bölgelerden bir tanesini deneyin (Alberta, Saskatchewan veya Manitoba). Büyük metropol bir şehri mi tercih ediyorsunuz? Toronto, Montreal veya Vancouver’ı deneyin. Folk müziği ve bar kültürüyle mi ilgileniyorsunuz? Newfoundland ve Labrador size göre olabilir.

AUCC web sitesi (www.aucc.ca) harika bir kaynaktır, ayrıca online National Program Index nereye ve ne zaman gitmek istediğinizi düşünmeye başladığınızda iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bakabildiğiniz kadar okula bakın ve eğitiminizin alanını dikkatlice düşünün. Eğer bir dereceyi bitirmeyi düşünüyorsanız, Kanada eğitim sistemi diğer ülkelere göre farklılık göstermektedir. İlk yılınızda bir takım dersleri alabilir ve ana dalınızı sonrasında seçebilirsiniz. Böylece kararınızı hemen vermek zorunda olmamanın rahatlığını yaşarsınız.

Oraya nasıl gideceğim?

Şimdi elinizde gitmek istediğiniz okulların listesi var, başvuru zamanı geldi. İr uluslararası öğrenci olduğunuz için, almak istediğiniz eğitim dönemi başlamadan, en az 8 ay veya iki sömestir öncesinde başvurmanız gerekir. En iyi tercihinizin olmaması durumunda, seçeneklerinizi geniş tutmak açısından birden fazla kuruma başvurmak isteyebilirsiniz. Seçtiğiniz okulun bu opsiyonu sunup sunmadığını öğrenmek için okulun kayıt personeli ve özellikle uluslararası kayıt personeli ile konuşun.

Kanada’nın iki resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca. Eğer anadiliniz bu iki dilden bir değilse, eğitim alacağınız dilde seviyenizin yüksek olduğunu kanıtlamanız için bir dil sınavına girebilirsiniz. Girmeniz gereken sınavları (TOEFL, CAEL, TFI) ve gereken en düşük puanları öğrenmek için kayıt personeli ile görüşün. Daha detaylı bilgi için seçtiğiniz üniversite veya yüksekokulun kayıt personeli ile iletişime geçin.
Dereceniz var mı? Kanada üniversiteleri ve yüksekokullarındaki birçok programa katılmak için, lise diploması, lisans diploması veya eşdeğeri gibi bazı dereceler gerektirir. Okula bağlı olarak, transkript(aldığınız dersleri ve notlarınızın listesi), sertifikalar, standart sınav puanları ve diğer resmi bilgileri göstermeniz gerekebilir. İngilizce (veya Fransızca) olmayan tüm belgeler üniversitenin eğitim için kullandığı dile çevrilmek zorundadır.

Seçtiğiniz okula başvurmak için, başvurduğunuz her kurum için bir başvuru formu doldurmanız ve geçmişiniz ile ilgili yeterli miktarda bilgi vermeniz gerekmektedir. Bazı eyaletler, başvurunuzu birkaç üniversiteye gönderebilen bir acente üzerinden online olarak tek bir başvuru formu doldurmanıza izin verir. Bu acenteler arasında Ontario’da OUAC (www.ouac.on.ca), British Columbia’da PASBC (www.pas.bc.ca) ve Apply-Alberta (www.applyalberta.ca) sayılabilir. Üniversitelerinize direkt olarak başvuruyorsanız, sunmanız gereken bilgiler değişebilir bu yüzden seçtiğiniz okuldan bir kayıt paketi isteyin ve gereken her şeyi sağladığınızdan emin olun.

Harika! Kabul edilmişim. Şimdi ne yapacağım?

Programınıza girmekten başka diğer en önemli konu, eğitim izni edinmektir. Bazı özel durumlar haricinde Kanada’da eğitim almanız için eğitim iznine sahip olmanız gerekir. Bu izne başvurmak için önce Kanada’daki bir okul, yüksekokul, üniversite veya diğer eğitim kurumları tarafından kabul edilmiş olmalısınız ve şu aşağıdakileri ispatlamalısınız:

 • Kanada’da yaşadığınız süre boyunca eğitim, yaşam, ulaşım ve diğer tüm masrafları karşılamaya yeten maddi durumu (banka hesap dökümü, burs belgesi, ailenin banka hesapları, vs.);
 • Kurallara uyan bir vatandaş olduğunuzu ve sabıka kaydınızın olmadığını (yaşadığınız ülkeden edindiğiniz sabıka kaydı);
 • Sağlıklı olduğunuzu (sağlık raporları);
 • Eğitiminizi tamamladığınızda Kanada’dan ayrılacağınızı.

İzni edinmek için mümkün olan en erken zamanda almayı unutmayın. Eğer eğitim izniniz olmadan Kanada’ya gelirseniz, ülkeye girmenize izin verilmeyebilir. Yasada herhangi bir değişiklik ya da göz önünde bulundurmanız gereken başka bir konu olup olmadığını öğrenmek için Immigration Canada web sitesine (www.cic.gc.ca) bakmak da akıllıca olabilir.

Daha önceden bahsedildiği üzere, eğitim izni için başvurduğunuz zaman sizden maddi durumun bir kanıtı isteyeceklerdir. Örneğin ailenin yardımı, şirket sponsorluğu veya başka maddi destekler. Bunların arasına burslar da dahildir, ki bir miktar uluslararası öğrenci bu yolu eğitimlerini karşılamak için kullanıyor. En iyisi, izin için başvurmadan önce, maddi durumunuzu gösterir belge için başvurup bir onay belgesi edinmenizdir çünkü maddi durum yüzünden reddedilmek istemezsiniz.

Eğitim izninizi ve üniversite/yüksekokulunuzdan kabul belgesini aldıktan sonra, ulaşım ve konaklamanızı ayarlamanız gerekecektir. Çoğu üniversite, konaklamalar, yurt yaşamı hakkında bilgi sunmaktadır. Bu yüzden aramaya başlamadan önce onlarla temasa geçmeniz daha mantıklı olabilir. Konaklama ayarlama konusuna gelince, üniversite yurtlarından kampüslerdeki küçük apartmanlara, aile yanı konaklamalardan (Kanadalı bir aile ile kalırsınız) kampüs dışında kendi apartmanınızda kalmaya kadar, size sunulan çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Kanada’ya Hoş Geldiniz

Tüm hazırlığınızı yaptınız ve şimdi yeni evinizde oturmuş, derslerin başlamasını bekliyorsunuz. Şimdi ne olacak?

Yerleşmek

Yeni üniversite veya yüksekokulunuza vardığınızda uluslararası öğrenci ofisi veya danışmanı ile temasa geçin. Üniversite hakkında, eğitim ücretlerinin ödenmesi, yasal ve göçmenlik konuları hakkında geniş bilgiye sahiptirler ve okula başlamanızla birlikte karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunda size yardım edecek deneyime sahiptirler. Çoğu üniversite ve yüksekokulda bir “hoş geldin” haftası vardır. Bu haftada seminerler, şehir etrafında turlar, geziler ve Kanada’daki ilk birkaç haftanızı nasıl geçirebileceğiniz konusunda rehberlik yer alabilir. Kendinizi kötü hissedebilirsiniz -¬ hissetmeyin! Bu yeni arkadaşlar edinmenin, dünyanın her yerinden gelen ve sizinle aynı duyguları paylaşan insanlarla tanışmak için harika bir yoldur.

Derslere başlamak

“Frosh Week” (okulun ilk haftası), aynı zamanda Hoş Geldin Haftası olarak da bilinir, size daha fazla insanlarla tanışma ve kulüpler ile birliklere katılma fırsatı sunar. Eğer bir uluslararası öğrenci birliği varsa mutlaka katılın! Genellikle uluslararası öğrencilere yönelik olarak, Kanada hayatına uyum sağlamaları için, sohbet kulüpleri, badi programları ve kahve ortamları gibi bir takım imkanlar sunarlar.

Derslerin ilk haftası göz korkutucu olabilir ama dayanın! Derslerin Kanada’da kendi ülkenize kıyasla daha farklı anlatıldığını görebilirsiniz. Örneğin öğrencilerin el kaldırmadan konuşmaları gayet normaldir ve fikir paylaşımı ve tartışmalar da teşvik edilir. Bazı derslerde katılım zorunludur, yani sınıfın arkasında sıralarında gizlenip sadece not tutamazsınız. Eğer daha pasif bir sisteme alıştıysanız bu biraz sinir bozucu olabilir ama bir süre sonra bu sistem çok daha rahat hissettirecektir. Eğitmenler, profesörler ve öğretim görevlileri (TA’lar), dersleri hakkında herhangi bir probleminiz veya sorunuz olduğunda size yardım etmekten keyif duyarlar.

Evi mi özlediniz?

İlk birkaç hafta ev hasreti çekmeye başlayabilirsiniz. Bu normaldir, ve bazı uluslararası öğrenciler bu durumu üniversite kariyerlerinde yaşamaktadırlar. Bununla başa çıkmanın birkaç yolu vardır, örneğin:

 • Üniversite etkinliklerinde aktif olun. Eğer birçok yeni şey yapmaya başlar ve yeni insanlarla tanışırsanız, kendinizi daha rahatlamış ve yeni ortamınızda kendinizi evinizde gibi hissetmeye başlarsınız. Gruplara katılın, etkinliklerde yer alın ve eğer üniversitenizde var ise uluslararası öğrenci ‘badi’ programına katılın.
 • Evi arayın. Ülkenizdeki ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşun, eposta atın veya kısa mesaj gönderin. Başlangıçta bu sizin daha fazla ev hasreti çekmenize sebep olacaktır ama evden birileriyle konuşmak sizi daha rahat ve güvende hissettirecektir.
 • Yeni yerinizi keşfedin. Yaşadığınız yeni alanı yürüyerek, bisikletle veya otobüsle dolaşın. Toplumla daha iç içe geçmek daha rahat uyum sağlamanıza yardımcı olur.
 • Bir iş bulun. Kanada kanunları uluslararası öğrencilerin, eğitim görürken, kampüs içinde veya dışında haftada yirmi saate kadar çalışmalarına izin vermektedir. Bir iş bulmak yeni insanlarla tanışmanın ve bunun yanında ekstra para kazanmanın harika bir yoludur. Bir işe başlamadan önce, gerekli olan izinleri ve bir işe başlamadan önce bilmeniz gereken bir şey olup olmadığını öğrenmek için Immigration Canada’ya danışın.
 • Gönüllü çalışma. Gönüllülük toplumun bir parçası gibi hissetmenin ve başka insanlara yardım ederken yeni arkadaşlar edinmenin mükemmel bir yoludur. Hayvan barınağında yardım etmekten çocukların futbol takımlarına antrenörlük yapmaya kadar çok çeşitli şeyler yapabilirsiniz.

Başarı için ipuçları

Kanada’da harika vakit geçirmek için birkaç ipucu.

 • Kesinlikle tek başınıza hareket etmeyin. Bu hayatınızda müthiş bir değişim, ve birçok insan uyum sağlamada sıkıntı yaşıyor. Okulunuzdayken öğrenci danışmanlığı ve sağlık imkanlarından faydalanın.
 • Her şeyin güncel olduğundan emin olun. Eğitim izniniz, tıbbi servis planınız (veya sağlık sigortanız, eyalete bağlı olarak), pasaportunuz ve diğer bilgileriniz gibi tüm güncel yasal belgelerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.
 • Sistemin içinde kalın. Göçmenlik sistemindeki değişiklikler hakkında sürekli güncel bilgi edinin. Uluslararası danışmanınızdan her ne kadar bilgi alsanız da her şeyi bilemeyebilirler ve değişiklikleri takip etmek için düzenli olarak göçmenlik sitesine girip kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdur.
 • Kanunlara saygılı davranın. Ülkenizde yasal olan bazı şeyler Kanada’da yasal olmayabilir. Eğer emin değilseniz, yasal düzenlemeleri kontrol edin veya Kanadalı arkadaşlarınıza sorun. Alkol almanın yasal yaş sınırı eyalete göre değişmektedir. Bu yüzden eğer gece gezmesine çıkacaksanız yasal yaşın üzerinde olduğunuzdan emin olun. Altın kural: eğer yasal olup olmadığını bilmiyorsanız yapmayın.
 • Ülkeyi gezin ve dağları, plajları, ve nefes kesici manzaraları görün. Bir hokey maçı izleyin. Balinaları izlemeye gidin. Kar kayağı yapmayı öğrenin. Bir daha Kanada’ya gelemeyebilirsiniz o yüzden hazır buradayken mümkün olduğu kadar çok şey yapmaya çalışın.

İyi şanslar, ve unutmayın, bu deneyim bundan sonraki hayatınızı değiştirecek. Kanada’daki eğitim sistemi dünya çapında tanınmaktadır ve Kanada eğitimi almak, bir sonraki durağınız neresi olursa olsun sizi iyi bir pozisyona sokacaktır. Bu adımları izleyin ve deneyiminizi akıllıca kullanın. Böylece dünyanın neresine giderseniz gidin içinizde bir miktar Kanada olacaktır.

Bu makale, Vancouver British Columbia’da çalışan bir bağımsız yazar olan Christina Kaye tarafından yazılmıştır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.