TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerKanada'da EğitimAğırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı
Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı

Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı

Sağlam bir ağırlama ve otel yönetimi eğitimi markası düşündüğünüzde aklınıza İsviçre gelebilir. Eğitim ve yaşamak için oldukça pahalı bir yer olmasına rağmen, popüler bir yerdir. Fransa, İtalya, İngiltere ve ABD gibi diğer ülkeler de kaliteli ağırlama eğitimi merkezleri olarak bilinirler.

Çok bilinmese de Kanada da ağırlama eğitiminde köklü bir geçmişe sahiptir, ayrıca en iyi eğitim merkezlerinden biri olma konusunda giderek artan bir ün yapmaktadır.

Konuksever bir Ulus

Göçmenlerin ulusu Kanada, ülkeye gelen insanların kültür ve dil mozaiğinden faydalanmaktadır. Kanada’nın konuksever yapısı, yeni gelenlere sıcak bir karşılama sunar. Bu sıcakkanlı yaklaşım, yeni göçmenlerin ülkeye getirdiği yeni misafirperver etmenlerin yıllar boyunca bir araya toplanmasıyla gelişmiştir. Günümüzde Kanada konukseverliği; Kanada’nın uluslar mozaiğinin birer parçası olan kültürlerin çeşitliliğine dayalı, kendine has bir karakteri vardır. Bu çok-kültürlü konuksever kökler, Kanada’nın misafirperverliğine ek bir katkı sağlamış ve bunun sonucunda Kanada eğitim kurumlarının müfredatını da etkilemiştir.

Simgeleşmiş Oteller ve Tatil Köyleri

Kanada konukseverliği; kaşiflerin yeni keşifler peşinde koştuğu zamanlarda ülkenin halen bir ticari merkez olduğu zamanlara dayanır. İlk kaşifler ve eğlence zamanlarına duyulan ihtiyaç sonucunda; Kanada boyunca yeni yapılan tren yollarının yanına yeni tatil kasabaları kuruldu. Kanada Pasifik Otelleri & Tatil Köyleri, günümüze kadar korunan ilk simgeleşmiş kuruluşlardandır ve Fairmont Hotels & Resorts Group’un temelidir. Toronto’daki ilk otelinden dünya çapındaki sayısız mülke sahip olan Four Seasons Hotels Group, günümüz ultra-lüks otelleri ve tatil köyü zincirlerinin lideri haline geldi. Köklü otel markalarının yanında, seçkin turistleri kendine çeken eşsiz kurumların örnekleri de bulunur; örneğin Swarovski temalı Sparkling Hill Resort, ünlülerin akın ettiği Mike Wiegele’in Heli-skiing Resort ve Quebec’in kış mucizesi –Hôtel de Glace – Buz Oteli. Bu mükemmel otellerin ve tatil köylerinin yanında; Kanada farklı ağırlama formlarıyla da ünlüdür; bunlar arasında tren yolculuğuyla ya da eşsiz Canadian Signature deneyimiyle Kanada’yı boydan boya dolaşmak yer alır.

Otel ve ağırlama yönetimi veya diğer turizm ile ilgili programlara kaydolan öğrenciler; eğitim süreleri boyunca ücretli stajyer olarak veya co-op öğrencisi olarak çalışmak ve eğitimleri sonrasında tam zamanlı çalışmak veya yöneticilik eğitmeni çalışanı olmak için sayısız fırsat bulurlar. Uluslararası otel markalarının çoğunun Kanada’da bulunduğunu düşünürsek; öğrenciler Kanada’da bir zincirde işe başlayabilir ve dünyanın başka yerlerindeki zincirlere geçiş yapabilirler.

Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı Ağırlama, Turizm ve Otel Yönetimi Eğitiminde Kanada Farkı kanada turizm01

Kaliteli Programların Çeşitliliği

Kar ve yabani hayat ağırlıklı Otel ve Tatil Köyü Yönetiminde uzmanlaşmak isteyen öğrenciler; Thompson Rivers University, Georgian veya Selkirk College gibi kurumları seçebilirler. Her ne kadar bu kurumlar daha küçük merkezlerde bulunsalar da turistik yerlere daha yakın konumdadırlar ve yıl boyu tatil köyüdürler. Diğer iyi örnekler arasında Kanada’nın ana şarap üretim bölgelerinde bulunan Okanagan ve Niagara üniversiteleri yer alır.  Niagara College, dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri’nin yanında; Okanagan College ise dünya standartlarında kayak merkezlerine ve diğer eğlencelere yakın konumda, sonsuz göller vadisinde yer alır. Yükseköğrenim için öğrenciler bir yıllık sertifikaları, iki yıllık (bazıları üç yıllık) diplomaları veya dört yıllık lisans derecelerini tercih edebilirler. Kanada’nın her yerinde sayısız yüksekokul ve eğitim kurumu Ağırlama ve Otel Yönetimi, Otel & Turizm Yönetimi, Otel Operasyonları, Otel ve Restoran Yönetimi konularında programlar sunar. Diğer seçenekler ise; hali hazırda lisans derecesi olan öğrenciler için yüksek lisans/lisansüstü sertifikalar ve diplomalardır. Bunların dışında yüksek lisans öğrencileri için otel, tatil köyü ve ağırlama yönetimi konularında master ve doktora programları vardır. Bunun öne çıkan örneği Victoria, British Columbia’daki Turizm Yönetimi üzerine Master programıdır. Ağırlama konusuna odaklanan MBA programları Toronto’daki University of Guelph or Ryerson University’de bulunabilir. Doktora hedefleyen öğrenciler ise University of Guelph’te sunulan Hizmet Yönetimi programını düşünebilirler.

Lisan becerileri sınırlı olan öğrenciler içinse İngilizce dil geliştirme dersleriyle öğrencileri ileri akademik çalışmaya hazırlayan ağırlama odaklı dersleri birleştiren hazırlık programları bulunmaktadır.

İki-dilli bir ulus olarak Kanada, sadece İngilizce olarak sunulan eğitim programlarını değil, aynı zamanda Fransızca olan programlar (örneğin Montreal’de UQAM – “Baccalauréat en gestion du tourisme et de l’hôtellerie”) ve hatta iki dilli programlar (örneğin ITHQ’nun HautesÉtudes en gestion hôtelière internationale / Uluslararası Otel Yönetiminde İleri Eğitimler) da sunmaktadır. Québec eyaletinin başkenti olan Québec City’de Mérici College; öğrencileri Otel Yönetimi, Turizm ve Restoran Yönetimi alanlarında diploma programlarına hazırlayan Fransızca hazırlık kursları sunmaktadır. Yakınınızdaki Buz Otelinde staj yapmak ister miydiniz?

Küresel Öğrenim & Yeni İmkanlar

Öğrenciler arasında giderek rağbet gören bir seçenek, farklı kurumlarda çifte yeterlilik alırken aynı zamanda farklı şehirlerde gezerek ve eğitim görerek Kanada’yı keşfetme imkanına sahip olmaktır. Üniversiteler, politeknikler ve kurumlar; üniversite sertifikası ve diploma programlarına doğru ilerleyen çok çeşitli seçeneklerde kurslar sunmaktadır. Bu iki yeterlilikten birini edinmek, öğrencilere çok çeşitli seçenekler getirir. Bunlardan biri; çalışma izni almak ve Kanada’da eğitim süreleriyle aynı süre boyunca çalışma imkanı kazanmak ve ileri eğitimlerini sonrasında değerlendirmektir. Alternatif olarak öğrenciler Kanada’da veya yurt dışında başka bir kuruma geçiş yapabilir ve lisans derecelerini orada tamamlayabilirler; lisans eğitimleri sonrasında yine Kanada’da çalışma şansına sahiptirler.

Lisans derecelerini tamamlayan öğrenciler lisansüstü seviyeye devam edebilirler. Giderek daha fazla üniversite, eğitim kurumu ve yüksekokul lisansüstü dereceler ve yüksek lisans sertifikaları ile diplomaları sunmaktadır. Bu yeterliliklere sahip olmak da öğrenciye Kanada’da çalışma imkanı verir. Bir diğer seçenek de; bir Kanada üniversitesinde master veya Doktora programına kaydolmaktır. Böylece öğrenciler Kanada’da çalışma ve hatta göç etmek için başvurma seçeneğine sahip olurlar.

Örnek olarak; Toronto, Ontario’daki Centennial veya Seneca College’da Ağırlama Temelleri bir yıllık sertifika programına kaydolmak isteyen öğrenci; eğitimine diploma seviyesinde Calgary, Alberta’nın SAIT Polytechnic veya tarihi şehir Kingston, Ontario’da St. Lawrence College’da devam etmeyi seçebilir. Bir sertifika veya diploma aldıktan sonra öğrenciler, başkent British Columbia – Victoria’daki RRU’da Uluslararası Otel Yönetiminde lisans derecesi eğitimine devam etmeyi seçebilirler. Alternatif olarak; St. Lawrence College’da diploma alan öğrenciler İrlanda’ya gidebilir ve sadece bir yılda AB lisans derecesini tamamlayabilirler.
Tüm bu niteliklere ek olarak Kanada eğitim kurumlarında edinebileceğiniz dünya standartlarındaki eğitim deneyimi göz önünde bulundurulduğunda, eğitim geleceğinizi bu ülkede geçirmek değerli olabilir.

Turizm, ağırlama ve gastronomi ile ilgili programların çeşitliliğini keşfetmek için;  Kanada’daki turizm ile ilgili programlara linkler sunan kaynak adresi TourismStudies.ca, web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hazırlayan: Kasia N./TourismStudies.ca

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.