TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Japonya

Japonya

Aktif uluslararası eğitim sektöründe 1,5 milyondan fazla yabancı öğrencinin dünya çapında eğitim aldığı söyleniyor. Bunların 132,720’si (1 Mayıs 2009 itibariyle) Japonya’da okuyor. Bu öğrencileri Japonya’ya çeken şey ne?

Yüksek Eğitim Standartları ve Mükemmel Araştırma Ortamı

Japonya’da eğitimin en büyük özelliği; en son teknoloji ile eğitim görebileceğiniz ve Japonya’nın savaş sonrası olağanüstü ekonomik büyümesine imkan sağlayan bilgeliği edinmenizi sağlayan akademik ortamıdır. İster elektronik, Japon edebiyatı, tıp veya isterse uluslararası işletme olsun, Japon üniversiteleri ve diğer yüksek eğitim kurumları her alanda kurs eğitimleri ve araştırma programları sunmaktadır. Japonya’da üniversitelere (lisans seviyesi) ve yüksekokullara (düzenli kurslar) devam eden öğrencilerin oranı %55.3 ile oldukça yüksektir (Kaynak: Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MEXT) “Statistical Abstract 2009 yayını”). Bu rakamlar Japonya’daki eğitimin yüksek standartlarını göstermektedir. Üniversiteler ve yüksekokullar gibi çoğu yüksek eğitim kurumu, iyi araştırma, bilgisayar ve kütüphane tesisleri ile tam donanımlıdır ve öğrencilere eğitimlerini mükemmel bir ortamda devam etmelerini sağlar.

2008 yılında dört Japon bilim adamına verilen Nobel Ödülü halen gözümüzün önünde. Bay Osamu Shimomura ödülü, “yeşil fluorescent proteini (GFP) keşfi ve geliştirilmesi” konusunda kimya alanında aldı. Fizik alanındaki Nobel Ödülünü ise üç Japon bilimadamı paylaştı—Bay Yoichiro Nanbu “atom altı fiziğinde spontane bozulan simetri mekanizması keşfi”nde ve Bay Makoto Kobayashi ve Bay Toshihide Masukawa, Kobayashi-Masukawa Teorisinin geliştirilmesinde ve atom altı fiziğinde yeni alanlar yaratma CP-simetrisinin bozulma merkezinin keşfi konusunda bu ödüle layık görüldü. Bay Kobayashi ve Bay Masukawa Japonya’da yapılan araştırmaların ileri seviyesinin göstergesi olan yapılan işlerin sonuçları dolayısıyla onurlandırıldı. 2007 yılında yayınlanan akademik yazıların %8.2’si Japon araştırmacılar tarafından yayınlandı. (Kaynak: Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MEXT) “Statistical Abstract 2009 yayını”).

Günümüz dünyasında aktif rol oynayan lider bireylerin çoğu Japonya’da eğitim deneyimlerine sahiptirler. Japonya’da sınıf arkadaşlarınızla oluşturabileceğiniz ağ, hiç şüphesiz gelecek kariyeriniz için paha biçilemez bir kazanç olacaktır.

Okul Türleri

Yabancı öğrenciler beş çeşit yüksek eğitim kurumu türünden birine kaydolabilirler: üniversiteler (lisans kursları), yüksek lisans okulları, yüksekokullar, özel eğitim yüksekokulları (lise sonrası kursları) ve teknoloji yüksekokulları. Her öğrencinin Japonya’da eğitimi seçmek için farklı sebeplere sahip olduğundan, bir okul seçmeden önce hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz.

  • Bir derece almak mı yoksa uzun dönemli bir araştırma yapmak mı istiyorsunuz?
  • Özel üniversitelerce sunulan Japonca dili hazırlık kurslarına veya Japonca-dili kurumlarında eğitim yoluyla Japonca dil yeterliliği edinmek mi istiyorsunuz?
  • Belirli bir uzmanlık becerisi edinmek mi istiyorsunuz?

Hedeflerinizi netleştirdikten sonra size en uygun eğitim kurumunu araştırmaya başlayabilirsiniz.

Üniversiteler (Lisans)

Japonya’da, milli, devlet ve özel olmak üzere yaklaşık 765 üniversite bulunmaktadır. Bir lisans üniversitesi eğitiminin süresi dört yıldır. Bunun istisnaları ise altı yıllık eğitim gerektiren tıp, dişçilik ve veterinerlik bilimi bölümleridir.

Belirli üniversitelerde sunulan lisans kursları hakkında detaylı bilgi için lütfen Japonya Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu (JASSO) web sayfasına bakın. http://www.jasso.go.jp/study_j/schinfo_e.html

Yüksek Lisans Okulları

Yüksek lisans okullarındaki eğitim süresi kaydolduğunuz programın master veya doktora olmasına bağlı olarak değişir.

Master programı: iki yıl sürer.

Doktora programı: beş yıl sürer. Genel olarak doktora programları, ilk periyoda (iki yıl; master programlarına uygulanabilir) ve sonraki periyot (üç yıl). Bunun yanında tıp, dişçilik ve veterinerlik bilimlerindeki doktora programlarının eğitimi (tıp, dişçilik ve veterinerlik alanındaki altı yıllık lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra girilebilir) dört yıldır. Bazı üniversiteler beş tam yıllık doktora programları sunarken diğerleri yalnızca son üç yılı sunmaktadır.

Belirli yüksek lisans okulları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Asya Öğrencileri Kültürel Birliği web sayfasına bakın. http://www.jpss.jp/eng/index.html

Yüksekokullar

Bölüme bağlı olarak eğitim süresi iki veya üç yıl sürer. Bölümlerin büyük çoğunluğu ekonomi, beşeri bilimler, eğitim ve sosyoloji alanlarıyla ilişkilidir.

Özel eğitim yüksekokulları
Lise sonrası kurslar sunan özel eğitim okulları, özel eğitim yüksekokulları olarak bilinir. Bu tür okullar Japonya’da yüksek eğitim kurumları olarak bilinir. Mesleki eğitimin yanı sıra hayat boyu gerekli olacak teknoloji ve bilgi becerilerini sunar. Eğitim süresi bir yıl veya üzerinde sürer ancak çoğu kurs iki yıl sürmektedir.
Özel eğitim yüksekokulları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen Metropolitan Tokyo Professional Institution Association web sayfasına bakın. (http://www.tsk.or.jp/ryuugaku-en/index.html)

Teknoloji yüksekokulları
Teknoloji yüksekokulları yeni lise mezunlarına beş yıllık (ticari taşımacılık kurslarınde beş buçuk yıl) eğitim sunar. Japonya’da yaklaşık 60 yüksekokul bulunmaktadır. Mühendislik, ticari taşımacılık ve birçok alanda kurslar sunarlar.

Teknoloji yüksekokulları hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki web sitelerine bakın: Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (http://www.mext.go.jp/english/index.htm)

Not:
Bazı üniversiteler ve yüksek lisans okulları, tam-zamanlı eğitim alan öğrencilerin yanında, derece olmayan kredi alan öğrencilere, dışarıdan öğrencilere ve araştırma öğrencilerine kurslar sunmaktadır.

  • Derecesi olmayan kredi alan öğrenciler: Tamamlanmış belirli dersler için tanımlanan krediler
  • Dışarıdan öğrenciler (Derecesi olmayan yarı-zamanlı öğrenciler): Belirli derslere giriş hakkı verilir ancak krediler tamamlanmış dersler için tanımlanmaz
  • Araştırma öğrencileri (Kenkyu-sei): Belirli bir süre için özel bir alanda araştırmaya odaklanma imkanı sunulur.
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.