TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİtalya'da Eğitimİtalya’nın tasarım ve yaratıcılık başkenti Milan
İtalya’nın tasarım ve yaratıcılık başkenti Milan

İtalya’nın tasarım ve yaratıcılık başkenti Milan

Milano her zaman, İtalya’daki moda ve tasarım endüstrisinin olduğu kadar, finansın, üçüncül ve dördüncül hizmet sektörünün de başkenti olmuştur. Günümüzde Milano İtalya’daki pek çok teşebbüsü ve üretim faaliyetini bünyesinde barındıran, uluslararası bir boyuta sahip büyük bir metropoldür. Bu faaliyetler reklamcılıktan yayıncılığa, küçük esnaflıktan yüksek teknolojiye sahip şirketlere kadar uzanmaktadır.

Milano mimarların, tasarımcıların, moda stilistlerinin, girişimcilerin, grafik tasarımcıların, yaratıcı zihinlerin ve yayıncılığın şehridir.

Pek çok uluslararası şirket gibi merkezi Piazza Affari’de bulunan Milano Borsası, Avrupa’nın en önemli finansal merkezlerinden biridir. Milano aynı zamanda en önemli üniversiteleri, yayınevlerini, Avrupa TV kanallarını ve Avrupa’nın en büyük sergi ve fuar merkezini barındırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Milano’nun Expo 2015 için ev sahibi şehir olarak seçilmiş olması, şehrin yenilenmesi, büyümesi ve ilerlemesi için büyük bir fırsattır.

Milano, dünyanın tasarım ve yaratıcılık başkenti olarak herkesçe kabul görmüştür. Şehir her yıl Uluslararası Mobilya Fuarı’na (Salone Internazionale del Mobile) ev sahipliği yapmaktadır ki bu, sektörün uluslararası seviyedeki en önemli buluşması olmasının yanında eşsiz bir küresel iş ortamı, iletişim ve imaj fırsatıdır.

Bu fuar tüm dünyadan tasarımcıları, mimarları ve mobilya tutkunlarını cezbetmektedir. Tek çekim merkezi Mimar Massimiliano Fuksas tarafından tasarlanan ve 345.000 m. kare iç mekana, 60.000 m. kare dış mekana sahip olan Rho-Pero Sergi ve Fuar Kompleksi olmakla kalmaz; aynı zamanda bir hafta boyunca şehrin her yerinde; eğlence merkezlerinde, meydanlarda ve sokaklarda ışıldayan partiler, konserler ve sergiler gibi yan etkinlikler de şehri capcanlı bir fuar ve buluşma noktasına çevirir.

Üstelik, dünya ikilemesi “Moda-Milano” artık daha güçlü ve önemli bir ekonomik ve kültürel güce kavuşmuştur. Şehir merkezinde turistler, Via Monte Napoleone, Via Manzoni, Via della Spiga ve Corso Venezia adındaki 4 sokaktan meydana gelen ünlü “Quadrilatero della Moda” (moda bölgesi) ve içindeki tüm önemli İtalyan ve Uluslararası tasarımcıların etiketlerinin yer aldığı butikleri görebilirler. Şehir, özellikle moda haftası boyunca daha hareketlidir; pek çok seçkin ve eğlenceli etkinlik binlerce müşteriyi, basını, uluslararası TV kanallarını ve bu görkemli kermeste tutkuyla yer alan ünlü top modelleri kendine çekmektedir. Bu etkinlik, yeni sezona ait fikirlere, koleksiyonlara ve yeni yılın en yeni moda eğilimlerine sahne olmaktadır.

Milano’yu ziyaret etmeyi seçenler, tecrübe ve bilgi edinebilecekleri, kültürel büyümenin kaynaklarını görebilecekleri ve aynı zamanda istihdam bakış açısının geleceği için de hayati olabilecek konuları tartışabilecekleri hareketli, telaşlı ve yaratıcı bir içerikle karşılaşacaklar.

Bu eğitime, kültürel ve profesyonel boyuta ek olarak; en büyüğü Teatro alla Scala olan çok sayıda tiyatrosuyla; büyük mimarlık, tasarım, görsel sanatlar, iletişim ve moda etkinliklerine ev sahipliği yapan ve şehrin kültürel ve ekonomik hayatına ayna tutan La Triennale di Milano’nun da içinde bulunduğu 30’dan fazla müzesiyle; San Siro Stadyumu (Stadio G. Meazza) gibi spor tesisleriyle, konser ve müzik sokaklarıyla; akşama doğru buluşup yemek vaktinin sonuna dek lezzetli bir şeyler yiyip içmeyi alışkanlık haline getirmiş Milanoluların vazgeçilmezi olan “Happy Hour” uygulamasıyla, şık barları, kulüp ve restoranları ile Milano, eğlence ve boş zaman etkinlikleri için de en canlı metropollerden biridir.

Marzia Muscato and Evelina Scrivani,
Uluskararasi İlişkiler Ofisi,
NABA Nuova Accademia di Belle Arti Milano
www.naba.it

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.