TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİsviçre'de Eğitimİsviçre’de Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi
İsviçre'de Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

İsviçre’de Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

İsviçre’de Eğitimi kalitesiyle bilinir!

İsviçre, doğal kaynaklar bakımından zengin olmadığı için yatırımlarını eğitime ve bilgiye yöneltmiştir. İsviçre, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İsviçre ekonomisi yüksek kalifiye eleman ve iyi eğitilmiş çalışanlar üzerine kuruludur.

Eğitim devlet üniversitelerinde ücretsizdir veya çok cüzi bir ücret talep edilir.  Ancak özel üniversitelerde ücretlidir. Özel üniversiteler özellikle turizm ve otelcilik, işletme, bankacılık, uluslararası ticaret, pazarlama üzerine eğitim verirler. Üniversitelere giriş, standart testlere göredir. Devlet Üniversitelerde eğitim dili genellikle Almancadır. Bazı enstitülerde ise eğitim dili Fransızcadır. Özel üniversitelerin ve okulların büyük çoğunluğu İngilizce eğitim vermektedir.

Akademik yıl, iki sömestrdan oluşur. Kış sömestr Ekim ayının son haftası başlar, Şubat ayının ortasına kadar devam eder. Yaz sömestr Mart ya da Nisan ayının ortasında başlayıp Haziran-Temmuz gibi sona erer. Öğrenim süresi 4-5 yıl olabilmekle birlikte üniversite eğitimi temelde 3 yıl sürmektedir.

Türkiye’den İsviçre’ye eğitim görmeye gidecek olan öğrenciler, öncelikle dil sınavına girmesi gerekir. Dil bilmeyen öğrenciler bir sene boyunca hazırlık sınıfına alınır ve dil eğitimi görürler.

İsviçre’deki Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Öğretmenlik Eğitimi ve Yüksek Eğitim Enstitüleri, Higher Vocational Program denilen yüksek öğrenim grubuna girerler. Buralarda öğrenciler teorik eğitimden çok pratiğe yönelik yetiştirilirler.

İsviçre’de 70’den fazla teknoloji okulu, 30’dan fazla ileri teknoloji okulu vardır. 7 tane Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerde, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği , Mikroteknoloji, Telekominikasyon, Enformasyon Teknolojisi, Makine Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Matbaa Teknolojisi, Kimya, Kimya Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Bioteknoloji… gibi pek çok alanda eğitim verilmektedir.

Üniversiteden mezun olabilmek için öğrencinin tez hazırlaması gerekmektedir. 6-12 hafta arası tez hazırlama süresidir. Bundan sonra mezun olan öğrencilerden isteyenler çalışırken isteyenler eğitimine devam edebilir.

Üniversitelerdeki eğitim sistemi Bologno Process sonrası 3 sene lisans ve 2 sene master olarak düzenlenmiştir.

İsviçre’de bir devlet üniversitesine girebilmek için gereken şartlar:

  • ÖSS sınavı ile dört senelik bir okula kayıt yaptırmış olmak
  • Sonrasında Almanca, İngilizce, Matematik, Tarih, Coğrafya veya Fizik derslerinden oluşan bir hazırlık programına sekiz boyunca devam edip 6’lı not sisteminde ortalama 4 getirmek
  • Eğitim masraflarını karşılayacak birini göstermek

Özel okullar giriş için ise;

  • Lisans için lise mezunu, yüksek lisans için 4 yıllık üniversite mezunu olmak
  • Toefl IBT 80 veya IELTS 6.0 sınav sonucuna sahip olmak gerekir.
  • Eğitim masraflarını karşılayacak birini göstermek
Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.