TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİsveç'te Eğitimİsveç’te Yükseköğretim
İsveç’te Yükseköğretim

İsveç’te Yükseköğretim

Neden İsveç?

Günümüz dünyasında başarı, karmaşık sorunlarla başa çıkmada yeni ve yaratıcı yollar bulmaya dayanıyor. Eğer meydan okumaya ve kalabalıktan sıyrılarak farklılaşmaya hazırsanız, master veya lisans dereceniz için İsveç’i seçin.

İsveç, dünyada eğitim ve AR-GE’ye en fazla yatırım yapan ülkelerden biridir. Bu durum bilgi yoğun bir toplum haline gelmelerindeki temel etken olmuştur. İsveç’te üniversite eğitimi ve araştırma geleneği çok eskilere dayanır. İlk İsveç üniversitesi olan Uppsala Üniversitesi 1477’de kurulmuştur. Halen 105 farklı miletten öğrencinin eğitim gördüğü üniversitelerde, hiyerarşik olmayan bir sistemde, öğrencilerin bağımsız, yaratıcı ve eleştirel düşünmesi ve hem bireysel ve bağımsız hem de takım olarak çalışması teşvik edilmektedir.

Yaratıcılığı ortaya çıkarmadaki başarısı dünya çapında eğitim uzmanlarınca kabul edilen İsveç eğitim sisteminin temelinde, formaliteden uzak rahat bir atmosferde, bağımsız fakat sorumluluk vererek eğitim verilmesi ve öğrencilerin eğitim ortamında etkili olmalarına izin verilmesi bulunmaktadır. Bu bakımdan innovasyon endekslerinde daima üst sıralarda yer alan İsveç, yaratıcılık, yeni fikirler ve inovasyonlar için verimli bir ortam sunmaktadir. Bilgi teknolojileri bakımından dünyaya şekil veren Amerika’daki Silikon Vadisi gibi, Stockholm de girişimcilik konusunda Avrupa’nın startup başkenti olarak nitelendirilmektedir. Bunun yanısıra İsveç, başta çevre ve enerji olmak üzere yeni teknolojiler, sürdürülebilirlik, insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinde dünyada öncü bir role sahiptir.

İsveç’te Yükseköğretimİngilizce Eğitim

Resmi dili İsveççe olan İsveç’te resmi olmayan dil İngilizce’dir. İsveç’in yükseköğretimde alışılagelmiş seçeneklerden biri olmaması, çoğu öğrencinin İsveç’te İngilizce eğitim alabileceğini bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

İsveç’te belirli alanlardaki istisnalar dışında (tıp/sağlık bilimleri vb.) eğitim dili İngilizcedir. İsveç üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde derece programları sunmaktadır. Adaylar 35’ten fazla sayıdaki üniversitede İngilizce olarak öğretilen 800’ün üzerinde master’s programı ve yaklaşık 150 lisans programı arasından seçim yapabilirler. Lisans düzeyinde eğitim 3 yıldır. Master’s programları ise 1 veya 2 yıl olarak değişik seçeneklerde sunulmaktadır.

Uzmanlıkta İsveç’in güçlü olduğu eğitim alanları

Üniversite temelli araştırma sistemi ile, eğitim, araştırma ve uygulama arasındaki güçlü ilişkiyi sağlamış olan İsveç, özellikle eşitlik, sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk gibi kavramlara verilen önem çerçevesinde, dünyada eğitim alınabilecek en ileri ülkelerden biridir. Aşağıdaki branşlardan biri üzerinde çalışmayı hedefliyorsanız, İsveç üniversitelerinin programlarını özellikle incelemelisiniz:

  • Çevre bilimleri, sürdürülebilir kalkınma
  • IT/teknoloji, oyun yazılımı
  • Mühendislik
  • Doğa bilimleri
  • İnsan hakları, çatışma araştırmaları, siyasi bilimler, uluslararası ilişkiler, kalkınma araştırmaları
  • Cinsiyet araştırmaları
  • Tasarım ve moda
  • Kamu yönetimi ve kurumsal sosyal sorumluluk

Öğrenci hayatı

İsveç uluslararası öğrenci olmak için en güvenli ülkelerden biridir. Halen İsveç üniversitelerinde eğitimin yanısıra, öğrencilik hayatının da keyfini çıkaran 40,000 uluslararası öğrencinin dahil olduğu çok çeşitli ve hırslı bir öğrenci camiası bulunmaktadır. İsveç dinamik bir kültürel ortam ve nefes kesici bir doğa sunmaktadır – ve konumu Avrupa’nın geri kalanına ve ötesine seyahat etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Genellikle uluslararası öğrencilere ücretsiz İsveççe kursu sağlanmaktadır ve öğrenci olarak part-time çalışmaya izin verilmektedir. Çalışılabilecek toplam saatlere ilişkin resmi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Kariyerinize motivasyonla başlayın – İsveç’te çalışın

Öğrencilere eğitim sırasında çalışma izni verilmesi ve öğrenci vizesinin mezuniyetten sonra 6 aya kadar daha uzatılabilerek iş aramaya imkan sağlaması, İsveç’i uluslararası bir kariyer başlatmak için mükemmel bir yer haline getirmektedir. İsveç, kişi başına düşen çok uluslu firma sayısı bakımından dünyada 1. sıradadır. Ericsson, Spotify, IKEA, Volvo, Sandvik, Electrolux, DICE, AstraZeneca ve daha pek çok öncü küresel firma İsveç’i anavatanı olarak adlandırmaktadır.

Eğitim ücretleri ve burslar

Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı dışından öğrenciler için eğitim ücretleri genellikle yıllık 85,000 ila 140,000 İsveç Kronu (yaklaşık 9,000 ila 15,000 Euro) arasındadır. Ülkeler bazında ve üniversiteler tarafından sağlanan burslar mevcuttur. Ortalama aylık öğrenci yaşam gideri 800 Euro seviyesindedir. Bu rakama barınma, yiyecek ve ulaşım dahildir.

Önemli tarihler

Ağustos’ta başlayan programlar için, başvurular bir önceki yılın Ekim-Ocak döneminde on-line olarak kabul edilir. Akademik yıl Ağustos’ta başlar ve Haziran başında sona erer. Lisans düzeyinde eğitim başvurusu için lise diplomasının alınmış olması gerekmekteedir.

İsveç’teki eğitim fırsatları ve yaşam koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için yüksek öğretim fuarlarında Study in Sweden standını ve eğitim programlarının tam listesi, başvuru detayları ve burs olanakları için www.studyinsweden.se websitesini ziyaret edin.

Kısaca İsveç

Son 100 yılda fakir, köylü bir ulustan dünyadaki en güçlü ekonomilerden birine olağanüstü bir yolculuk yapan İsveç, insan yapısı ve çevresel kosullar bakımından hayat kalitesi yüksek olan bir fırsatlar ülkesidir. İskandinav yarımadasında, 10 milyon nüfuslu bir ülke olan İsveç, Türkiye’nin %60’ı büyüklüğündedir ve yarısı ormanlardan oluşmaktadır. Başlıca büyük şehirleri, Stokholm (başkent), Göteburg ve Malmö’dür. Eğitim düzeyi oldukça yüksek olan İsveç, anadili İngilizce olmayan kişiler arasında İngilizce yeterliliğinde dünyada 1. sıradadır. Ayrıca, innovasyon, yaşam kalitesi, cinsiyet eşitliği ve çevresel konularda çeşitli uluslararası endeksler bazında en üst sıralarda değerlendirilmektedir.

Türkiye ile iyi ilişkileri çok eskiye dayanan İsveç’te halen 150 bine yakın Türkiye kökenli vatandaş yaşamaktadır. Türkiye’ye 4 saat uçuş mesafesindedir ve THY and Pegasus direkt uçuşları bulunmaktadır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.