TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
İsveç’te Eğitim

İsveç’te Eğitim

İsveç’te eğitimin tanıtımını yapan bir makale yazmak çok kolay. Bu benim işim olduğu için söylemiyorum, ülke zaten kendini tanıtabiliyor. Bu harika ülkede on yıldan fazla yaşamış Kuzey Amerikalı birisi olarak tecrübelerimle bunu söyleyebiliyorum. Uppsala University’de bir değişim öğrencisi olarak İsveç’e ilk geldiğim anda ülkenin büyüsüne kapıldım ve dilini öğrenerek buraya yüksek lisans öğrencisi olarak geri gelmeye karar verdim; ki bunu da University of Gothenburg’da başardım. Gece yarısı güneşine sahip bu ülkede eğitim alma ve yaşama konusunda, beni tekrar buraya gelmeye ikna eden özel bir şeyler var. Buradaki toplum inanılmaz derecede ilerici, İsveçliler her zaman son modayı takip ediyorlar, ülke ise son teknolojiye sahipken aynı zamanda pagan kökenlerine de bağlılar. Bunu yaz ortası tatilini kutlarken açık havaya olan sevgilerini ve gurur kaynaklarını sergilediklerinde anlayabiliyorsunuz. Ayrıca burada sizi; işbirliği, özgür düşünce ve bireysel sorumluluk üzerine kurulmuş yaratıcı bir atmosfer ile tanıştıracak gayri resmi sınıflar var.

Yaşamak ve eğitim almak için İsveç mükemmel bir ülke. Bir kez İsveç eğitim sistemi sizi içine aldığında, onun sizi bırakmasını hiç istemeyeceksiniz; ayrıca zayıf bir ihtimal de olsa o sizi bırakırsa, bir İsveçli kız ya da erkek sizi elinizden yakalayabilir.

İngilizceyi olduğu kadar İsveçlileri de öğrenin

İsveç, uluslararası öğrencilere diğer bazı ülkelerin sunamayacağı özel bir yeteneğe sahiptir: İngilizce konuşulmayan bir ülkede, akademik ortamda İngilizce konuşmanıza izin verirken, ülkenin farklı kültürünü yaşama şansı. Bu İsveçlilerin göze çarpan İngilizce becerileri sayesinde olur; yedi yaşından itibaren İngilizce öğrenmeye başlarlar. İsveçlilerin İngilizceyi mükemmel seviyede konuşma yetenekleri; İngilizce olarak verilen 700’den fazla master programı ve birçok lisans seviyesi dersine sahip bir üniversite sisteminin oluşmasını da sağlamıştır.

Yaratıcı beyinler ile birlikte eğitim alın

Henüz bilmiyor olabilirsiniz ama İsveç; çeşitli endeksler ve uluslararası sıralamalara göre, dünyanın en yaratıcı ülkesi değilse, en yaratıcı ülkeleri arasında yer alır. Yaklaşık dokuz milyon nüfusa sahip bir ülkenin diğer birçok şeyin yanında H&M, Skype, Volvo ve IKEA gibi markaları çıkarması; yaratıcılığın sayılara değil, İsveç üniversitelerinde eğitilmiş esnek zekalara bağlı olduğunu gösterir.

İsveç üniversite sisteminin, Kuzey Amerika eğitim sistemiyle birçok ortak yanı vardır ancak profesörlerin öğrencilere kendilerine ilk adlarıyla seslenmelerinde ısrar ettikleri gayri resmi sınıflar, özel bir atmosferin gelişmesini sağlamıştır. Yaratıcılık ve kritik düşünme desteklenir, öğrenciler arasında rekabet yerine işbirliği yapılması teşvik edilir ve grup çalışmaları oldukça sıktır.

Zamanında Harvard’ın en gözde eğitmeni olarak seçilmiş ve Amerika’daki hayatından vazgeçip İsveç’te Uppsala University’de eğitim vermeyi tercih etmiş bir Amerikalı olan Brian Palmer ile yakın zamanda İsveç eğitim sistemi hakkında konuşma şansını yakaladım. Brian, İsveç sisteminin ülkelerin uluslararası rekabetçi işgücünü oluşturan yaratıcı ve sorumluluk sahibi bireyleri nasıl yetiştirdiğini özetleyen bir şey var, dedi. Brian’a göre, “İsveç eğitim sistemi öğrencilerin gelişmesine ve olgunlaşmasına büyük bir özen gösteriyor, bunun sonucunda da öğrenciler genç yaşta büyüme konusunda sorumluluk alıyor ve çok ciddi liderlere dönüşüyorlar”.

Akademik başarı

İsveçliler çok alçakgönüllü oldukları için size asla söylemezler ama aslında İsveç; çevre bilimi, sürdürülebilirlik, tıp, işletme, mühendislik, tasarım ve biyotıp gibi konuları da içeren birçok alanda dünya standartlarında eğitime ve araştırmaya sahiptir. Her ne kadar uluslararası sıralamalara tam olarak güvenilmese de; İsveç yüksek eğitim sistemi, dünyanın 2. sırasında gösterilmiştir; bu nispeten düşük eğitim ücretleri de eklendiğinde oldukça etkileyicidir.

İsveç tarzı

Bir zamanlar Viking atalarının vahşetiyle tanınan bu ülke; artık sosyal refah sistemi, cinsiyet eşitliği (parlamentonun neredeyse %50’si kadınlardan oluşur), 16 aya kadar çıkan ve ebeveynler arasında eşit olarak bölünebilen ücretli doğum izni, yeşil sürdürülebilir toplum ve beş haftalık ücretli yıllık izin konularıyla tanınmaktadır. Birçoğu bu güvenlik ve refahın, İsveç toplumunun içine işleyen yaratıcı ruhun gelişmesini sağladığına inanır.

İsveç’te öğrenci yaşamının garipliği

Öğrenci yurdunda yaşayan birçok öğrenciden biriyseniz, yurdun en üstünde ortak bir sauna olduğunu öğrendiğinizde muhtemelen şoke olacaksınız. Belki daha da şaşırtıcı olan şey, saunada tamamen çıplak oturmanın standart bir davranış olduğunu öğrenmeniz olacaktır. Çoğu İsveç üniversitesinde öğrenci birliği tarafından yönetilen öğrenci kulüpleri vardır ve sosyal aktiviteler düzenlerler. Öğrenci kulüpleri biraz Hogwarts, restoran ve gece kulübü karışımıdır; eğer üniversitenizin bir öğrenci kulübü varsa orada bolca zaman geçirme ihtimaliniz çok yüksektir. İsveç’te öğrenci olmak bisiklete binmek demektir. İsveçlilerin sabahları derse bisikletle gitmeleri, kışın güneye göç eden kuşları anımsatır.

İsveç hakkında bilgiler

 • Başkenti: Stockholm
 • Nüfus: 9.42 milyon
 • Dil: İsveççe
 • İsveç’te 8 dönümden daha geniş 97.500 göl ve 221.800 ada vardır.
 • İsveç’in kuzeyinde Haziran ayında güneş batmaz ve Aralık ayında güneş doğmaz.
 • Ülkenin yüzölçümü İspanya ve California eyaleti kadardır.
 • Sivil Haklar; herkese, doğal çevreye ve mülke zarar vermemek kaydıyla, özel mülk dahil olmak üzere arazilerden geçme, yürüyüş yapma, çilek ve mantar toplama hakkını verir.
 • Birçok kişi Nobel Ödülü’nün İsveç’ten çıktığını bilir. Daha az bilinen ise, birkaç şanslı uluslararası öğrencinin her yıl düzenlenen törenlere davet edildiğidir.
  İsveç; uzun ömürlü olma, bilgi birikimi ve düzgün yaşam standartlarını ölçen BM İnsani Açlık Endeksi’nde birinci sırada yer alır.

İsveç yüksek eğitim sistemi hakkında bilgiler

 • Üniversite sayısı: 40
 • İsveç’te bir lisans derecesi 3 yıl sürer, master derecesi 1 veya 2 yıl, doktora derecesi ise 4 yıl sürer. Doktora öğrencileri eğitim ücreti ödemez ve genellikle maaş alırlar.
 • Her yıl İsveç’te eğitim alan uluslararası öğrenci sayısı: 38,000 (2011-12 akademik yılından)
 • Lisans ve master seviyesinde İngilizce sunulan program sayısı: 650’den fazla

Daha fazla bilgi

İsveç’te eğitim konusunda daha fazla bilgi edinmek için :
www.studyinsweden.se
Douglas Washburn, İsveç’te Eğitim, Swedish Institute

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.