TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİsveç'te Eğitimİsveç’te Eğitim için 5 Neden
İsveç’te Eğitim için 5 Neden

İsveç’te Eğitim için 5 Neden

Burası geleceği parlak, yaratıcı ve Nobel Ödülü’nün evidir. Buradaki herkesin İngilizce konuştuğundan da söz etmek gerekir. Aşağıda sizler için İsveç’te eğitim almanın harika bir seçim olduğunu açıklayan beş nedeni sıraladık.

1. Yaratıcılık odak noktasıdır

İsveç’te eğitim aldığınızda bağımsız, yaratıcı ve kritik düşünmeye teşvik edilirsiniz. Bilgileri değerlendirerek, yeni bakış açıları arayarak ve bilgi dolu fikirler üreterek güncel durumunuzu sorgulama yeteneğinizi geliştirirsiniz. Herkesin fikir ve görüşlerini belirtmeye teşvik edildiği, resmi olmayan ve hiyerarşi bulunmayan İsveç toplum yapısı sayesinde yaratıcı düşünme özgürlüğüne sahip olursunuz.

Düşünce özgürlüğü ve herkesin kendi sesini duyurabilme gerçeği; İsveç’in neden dünyanın en yenilikçi uluslarından biri olduğunun sebepleridir. Bir diğer sebebi de araştırmaya aktarılan kaynağın, gayrisafi milli hasılaya olan oranının dünya çapında en üst sıralarda yer almasıdır.

İsveç’in yaratıcılıktaki lider konumu, modayı belirleyen ve ilk uygulayan olma özelliği yeni bir durum değildir: İsveç’in dünyayı değiştiren icatlarının listesi oldukça uzundur ve aralarında emniyet kemeri, kalp pili ve Spotify müzik hizmeti bulunur. İsveç hangi dahiyane fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmede size yardımcı olabilir?

2. Ders eğitimi zorlayıcıdır – iyi anlamda

Akademik başarı konusunda uzun ve gurur dolu bir geçmişe sahip olan İsveç; nispeten küçük nüfusuna rağmen dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına sahiptir. İsveç’in tüm lise eğitim sistemi dünyanın en iyileri arasında gösterilmiştir. Ayrıca birçok İsveç üniversitesi de Times Higher Education ve Academic Ranking of World Universities tarafından dünyanın en iyi üniversiteleri arasında listelenmiştir.

İsveç’te rasyonellik, sorgulama ve bilgiyi uygulama üzerine yoğun bir odaklanma görürsünüz, bu da gerçek bir fark yaratır. İsveç yaklaşımının bir örneğini görmek için dünyanın en prestijli akademik ödülü olan Nobel Ödülü’nden daha belirgin bir örnek yoktur.

Burada bir öğrenci olarak, bu akademik başarı geleneğinin bir parçası olacaksınız. Sadece oturup bilginin size verilmesini beklemeyin. Burada eğitime katkı yapmaya, düşüncelerinizi açıklamaya ve eğitiminizi kendi ellerinize almaya teşvik edilir ve zorlanırsınız.

İsveç üniversiteleri, uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına karşılık vermede deneyimlidirler ve İsveç sürekli olarak İngilizce uzmanlığı konusunda dünyanın en iyi üç ülkesi arasında gösterilir. İngilizceyi sınıfta ve hatta şehir merkezinde tanıştığınız herkesle iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

3. Sürdürülebilirlik ve doğa odak noktasıdır

Eğer daha yeşil bir gelecek için sürdürülebilir gelişim konusunda endişeleriniz varsa, İsveç sizin için doğru adrestir. Çevre konuları burada birincil önceliktir ve İsveç yenilenebilir enerji (AB içinde en yüksek yenilenebilir enerji yüzdesine sahiptir) kullanımı ile dünyanın en sürdürülebilir ülkesi olarak gösterilmiştir.
Çevreci düşünce ve sürdürülebilirlik, eğitim dahil olmak üzere buradaki hayatın her alanında görülebilmektedir. Burada eğitim almak size İsveç’in çevreci deneyimini öğrenme ve seçtiğiniz eğitim konusunda bu sürdürülebilir yaklaşımı uygulama fırsatı verir.

Ayrıca İsveçlilerin doğayı koruma konusunda neden bu kadar hassas olduğunu anlamak çok da zor değildir. Buradaki doğa; dev ormanlar, güzel plajlar ve karla kaplı dağlar ile adeta nefes kesicidir. İsveç’in 29 milli parkı ve yaklaşık 4.000 adet doğa koruma alanı; kayak, kır yürüyüşü, balık tutma, yüzme ve dağ bisikleti gibi sporlar için sayısız fırsat sunar.

4. Eşitlik ve çeşitlilik İsveç toplumunun temelidir

İsveç toplumu, eşitlik ve kapsayıcılığı ile tanınmıştır – İsveç’in dünyanın en eşitlikçi ülkesi olarak gösterildiğinden belki haberiniz vardır. Cinsiyet eşitliği konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında gösterilir; ayrıca İsveç’teki lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel (LGBT) hakları, dünyanın en gelişmişleri arasındadır.

Herkesin eşit değere sahip olduğu inancı; İsveç’in işleri yürütme konusundaki iş birlikçi yaklaşımına katkıda bulunur; burada herkes karar verme aşamalarında bir rol oynar. Eğitiminiz boyunca farklı ilgi alanları, ihtiyaçlar ve fikirleri nasıl dengeleyeceğinizi ve bu sayede herkes için iyi olanı bulmayı ve karmaşık durumları takım halinde çözmeyi öğreneceksiniz – kültürler arası takım çalışmasının bir kural olduğu global kariyeriniz için son derece önemli bir beceri.

5. Global kariyeriniz için önemli beceriler öğreneceksiniz

Kariyerinizde başarılı olmak için ihtiyacınız olan en önemli şey ne? CEO’ların yaptığı global bir çalışmaya göre bu yaratıcılıktır. Ve yaratıcılık; İsveç’te eğitimin, teori ve pratiğin nasıl birleştirileceği, kolay bir çözümün olmadığı karmaşık durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği gibi diğer talep gören becerilerle birlikte geliştirdiği ve desteklediği becerilerden biridir.

İsveç’teki birçok derece programı staj içermektedir; bu gerçek dünya deneyimi kazanırken aynı zamanda profesyonel iletişim ağınızı geliştirmek için harika bir yoldur. Araştırmaya ilgi duyuyorsanız, İsveç’te bir master eğitimi; ilerlemek ve doktora yapmak için ihtiyaç duyacağınız bağlantıları kurmanız için harika bir yol olabilir.

İsveç’in dünyada nüfusa oranla en yüksek çok-uluslu kişi sayısına sahip olan ülke olduğu ve dünya çapına yayılan birçok şirketin (örn IKEA, TetraPak, Volvo, Ericsson, AstraZeneca ve H&M) doğum yeri olması gerçeği; burada kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamanızın sizi gerçekten çok iyi yerlere getirebileceği anlamına gelir. Henüz burada eğitim alırken bir iş teklifi alırsanız, çalışma iznine başvurabilir ve İsveç’in nam saldığı iş-sosyal hayat dengesinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bonus: buradaki hayat uluslararası öğrenci dostudur

Yani İsveç yeşil, yaratıcı, eşit ve açık bir ülkedir. Burada eğitim almaya karar vermeden önce başka ne bilmek istersiniz?

  • Herkes İngilizce konuşur – İsveç sürekli olarak en çok İngilizce konuşulan anadili İngilizce olmayan ülkeler arasında gösterilir. Bu da eğitim alırken burada İsveççe öğrenmek zorunda olmadığınız anlamına gelir.
  • Toplu ulaşım oldukça gelişmiştir ve işlemektedir. İsveç’in geniş toplu taşıma ağı; otobüsleri, trenleri, metroları, tramvayları, tekneleri, uçakları ve daha birçok şeyi sizi arabaya ihtiyaç duymadan gitmek istediğiniz her yere götürebilir.
  • Uluslararası öğrenciler İsveç’te çalışabilir. Eğitiminiz en önemli önceliğiniz olsa da; İsveç’te uluslararası öğrencilerin eğitimleri esnasında çalışma saatlerini kısıtlayan yasal bir düzenleme yoktur. Eğitiminizi tamamladıktan sonra, altı aya kadar bir işte çalışmak için burada kalma izninizi uzatabilirsiniz. (Eğer çalışmak istiyorsanız, İsveççe öğrenmeniz oldukça önemlidir – iş başvurularında aranan bir özelliktir).
  • İsveç temiz ve güvenlidir; yaşam standartları oldukça yüksektir.

Başlamaya hazır mısınız? İsveç’te eğitim için ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz:
www.studyinsweden.se

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.