TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİrlanda'da EğitimSıcak bir İrlanda Karşılaması
Sıcak bir İrlanda Karşılaması

Sıcak bir İrlanda Karşılaması

Uçağa ilk bindiğimde ‘’nihayet’’ dedim uzun yıllardır gitmek istediğim, fakat fırsat bulamadığım ülkeye gidiyordum. Artık direk olarak uçabileceğiniz Dublin havaalanına indiğimde çok güzel bir hafta geçireceğimden emindim.  Plajlardan dağlara, tarihi kalelerden dinamik şehirlere, Oscar Wilde’dan U2’ya, İngilizce öğrenirken İrlanda’da görülecek ve yapılacak birçok şey var! Dublin’de St. Patrick’s Day Festivali’nde yeşile bürünün, tam bir İrlanda kahvaltısı yapın, İrlanda step dansını öğrenin, şehir dışının güzelliklerini ya da tarihi anıtları keşfedin, pubda bir bardak Guinness’in (İrlanda birası) tadını çıkarın ya da yemekten edebiyata her şeyi kutlayan sayısız festivallerden birine gidin. Kültürel  hazine ve nefes kesen güzellikler açısında zengin.

İrlanda Hakkında

İngilizce öğrenmek için harika bir yer! Dublin, Cork, Limerick ve Galway ülkenin öne çıkan şehirlerinden. Bunları sizler için gezdik.İngilizce’yi İrlanda’da Öğrenme Sebepleri Denir ki, İrlanda’yı bir kez ziyaret ettiğinizde asla unutmazsınız ve “güzel  söz söyleme” efsanesi gerçek oluverir. İrlanda toprağının efsanevi bir tınısı vardır. Ülkenin tarihi neredeyse elle tutulabilecek kadar somuttur ve insanları dünya üzerine inanç ve insanlığı yaymak için  gönderilmiş gibidir. Hava size bazen gökyüzündeki bir okyanusta yüzüyormuşsunuz hissi verebilir, ama gerçekten ışıldayan yeşillikleri, bereketli yaban çiçekleri ve asi publarda  geçirdiğiniz öğleden sonraları size ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla teselli verecektir. Ne Zaman Gitmeliyim Eğer İrlanda’ya Temmuz veya Ağustos’ta  giderseniz, sıcak havalarla, daha uzun günlerle ve canlı bir festivaller menüsüyle  karşılaşmayı umabilirsiniz. Ancak, bir parça yalnızlık arayanlar için de bu dönemin biraz zorlayıcı olduğunu söylemeliyiz. İlkbahar ve sonbahar da, daha az turist  kalabalığıyla muhteşem dönemler olabilir. Kış havası konukseverlik göstermeyebilir, fakat İrlanda (özellikle batı kıyısı) yağmurda çok güzel görünür ve her zaman yakınlarda bir yerde sığınılabilecek bir pub vardır. Ancak, pek çok İrlanda  kasabasında restoranlar ve pansiyonlar Ekim ayı gibi kapanır ve Paskalya’ya kadar yeniden açılmazlar. Önceden yapacağınız birkaç telefon konuşmasıyla yatacak veya  yiyecek sıkıntısı çekmekten kurtulabilirsiniz. İrlanda bir deneyimdir. Büyüyen ekonomisiyle genç, dinamik ve canlı bir ülke. Müziğin, geleneğin ve kültürün ülkesi.  Sohbet edilecek, yeni arkadaşlar edinilecek ve dağlara, kırsal kesime, kıyılara ve adalara kozmopolit ve canlı kentlerin eşlik edeceği bir ülke.

Burada modern yaşam, geleneklerle pek çok yönden buluşuyor. Eğitim yalnızca bir örnek. İrlandalılar Orta Çağ’daki  manastırlardan günümüze, uzun bir öğretme ve öğrenme kültürüne sahip. İrlandalılar iş için, öğretmek ve öğrenmek için, yaşamak  için başka yerlere seyahat ettikçe eğitimdeki bu gelenekler, ülkeyi dünyayla yakın temas haline soktu. Bu da İrlandalıların dünya çapında geniş bir aile olmasına ve adada yaşayanların  küresel bir bakış açısına sahip olmasına yardımcı oluyor.  Günümüzde İrlanda dünyanın her yerinden turizm, yaşam ve eğitim amacıyla gelenlere kapısını açıyor. Sıcakkanlı bir havayla sunulan ‘Fáilte’ (İrlanda dilinde  hoş geldin) hissi turistlerin ve öğrencilerin yerleşmesine ve evlerinde hissetmelerine yardımcı oluyor. Ortaçağ şehirlerini alın, bereketli topraklar  ve coşkulu bir senaryo ekleyin, sıcacık publarla ve capcanlı festivallerle harmanlayın ver işte İngilizce eğitiminizi unutulmaz bir deneyime dönüştürecek  içeriklerin bir kısmı hazır! James Joyce, U2 ve Riverdance’in yaratıcıları bu  topraklardan ve buradaki her kültürden gelen eğlenceli insanlardan ilham almış sanatçılardan yalnızca birkaçı.  Uluslararası eğitim yeni bir şey değil; İrlanda Manastırları 1500 yıl önceye kadar önemli eğitim merkezleri olarak biliniyordu. Bu gelenek yıllar boyu devam etti  ve şimdi seyahat etmek bu kadar kolay. Yalnızca eğitim için değil, İrlanda’nın sunacağı harika tecrübeler yaşamak isteyenlerin buraya gelmek için pek çok seçeneği var.  İrlanda hem eski, hem yeni bir ada. Yüzyıllara ait tarihi ve kültürel gelenekleri, yemyeşil doğasından engebeli tepeleri, yaklaşık 4 milyonluk nüfusuyla gelenek  ve modernliği birleştirebilmiş bir ülke. Son 20 yılda pek çok şey değişirken, ada hızla  modernleşmiştir. Gerçek konukseverlik İrlandalıların hala içinde bulunan, çok derinlere kazınmış bir gelenek ve  konuşmayı, sohbet etmeyi çok sevdikleri şüphe götürmez bir gerçek. İrlanda hayran kalınacak ve keşfedilecek bir ülke. 

Neden İrlanda’da İngilizce eğitimi? 

İrlanda, Avrupa’nın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Sıcakkanlı ve konuksever bu ülke, eşsiz ve zengin eğitim ve kültür deneyimi  sunar. Uluslararası öğrenciler, İrlanda öğrenci hayatına uyum sağlam kolaylığından, iyi huylu ve konuksever insanlarından, güzel manzarasından, hareketli sosyal  ve kültürel ortamından ve akademik ve kişisel gelişim için sunulan fırsatlardan oldukça memnundur. Aynı zamanda ülke ayırt edici dili (Gaelic), müzik, kültür ve sporu ile  zengin kültürel mirasa sahiptir. Genç hareketli nüfusu ile dinamik, canlı ve modern bir ülke olan İrlanda oldukça güvenlidir. Her sene daha fazla öğrenci İrlanda’ya gelmektedir. 

Bunları biliyor musunuz? 

İrlanda’ya İngilizceyi ilk getirenlerin Normanlar olduğunu Bir iddiaya göre, ‘quiz’ (sınav) kelimesinin Dublin’de bir kelime  icat ederek bunu 48 saat içerisinde tüm şehre yayacağını iddia eden Richard Daly tarafından bulunduğunu İrlanda toplam nüfusunun 6 milyon olduğunu  AB ülkeleri arasında en yüksek 25 yaş altı nüfus oranının İrlanda’da olduğunu İrlanda’da iklim İngilizceyi İrlanda’da öğrenin ve serin yazları ve yumuşak kışları ile ılık kıyı iklimini yaşayın. Yıl boyu yağmur yağışının yanında, doğuda yağış, batıya oranla  daha hafiftir. İç kesimlerdeki şehirler kıyı şehirlerine oranla kışları daha soğuk, yazları ise daha sıcak geçirirler.

Savaş Akar – Editör
Turkish Student Yurtdışı Eğitim Dergisi 

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.