TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
İrlanda'da Eğitim

İrlanda’da Eğitim

İrlanda’nın yüksek kaliteli eğitim yönünden dünya çapındaki ünü, başarıya bağlılığın sağlam temelleri üzerine kurulmuştur. Güzel bir ada olan İrlanda, günümüz modern şehirlerini ve kirlenmemiş doğal kırsallar, tarihle şekillenen şehir manzaraları ve zengin doğal hayatını birleştirmektedir. Arkadaş canlısı insanları ile tanınan, güvenli İngilizce konuşan ülkemiz, dünyanın her yerinden gelen öğrencileri en sıcak şekilde karşılar.

Arkadaş Canlısı, Güvenli bir Ülke

Ve bunu yalnızca biz söylemiyoruz! İrlanda, Lonely Planet tarafından 2008 ve 2010 yıllarında dünyanın en sıcakkanlı ülkesi ve 2009 yılında Global Peace Index’te 12. sırada yer aldı. Konuksever doğamızın rakipsiz eğlence anlayışımızla birleşmesi sonucu, İrlanda’da yaşamak unutulmayacak bir deneyim haline gelir. Adanın çeşitli doğası; dağ tırmanışı, su sporları ve tüm top ve takım oyunları gibi birçok açık hava aktivitesi için ideal bir yapar.

İngilizce Konuşan Ülke

İngilizce konuşan bir ülke olan İrlanda, İngilizce konuşan dünya ile yakın kültürel, ekonomik ve eğitimsel bağlantılara sahiptir. Özellikle İngiltere – kapı komşumuz – ve ABD.

Uluslararası Üne Sahip Yeterlilikler ve Zengin Seçenekler

İrlanda yeterlilikleri başarıları sayesinde dünya çapında tanınmaktadır. Öğrenciler; yüksek saygınlığa sahip işletme okullarında, bilimsel ve teknolojik merkezlerde, dil, beşeri bilimler ve sanat fakültelerinde sunulan çok çeşitli programlar arasından ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak programı seçebilirler.

Destekleyici Öğrenim Atmosferi

Uluslararası ofisler; akademik, yönetici ve uzman çalışanlar ile yakın bir şekilde çalışarak, öğrencilerin İrlanda’da geçirdikleri süre boyunca tam destek sunarlar. Tüm bu destekleyici çabalar ile öğrenciler, bilgiye, tesislere, hizmetlere ve çalışanlara doğrudan erişim imkanı bulurlar.

Yenilikçi ve Yaratıcı Kültür

İrlanda, dünyanın önde gelen yenilikçilik geçmişi ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Oscar Wilde’in gösterişinden, ezber bozan James Joyce’a; John Bell’in quantum fiziği hakkındaki öncülüğünden, Nobel Ödüllü Ernest Walton’a, İrlanda’nın eşsiz yenilikçi ve yaratıcı kültürü, İrlanda deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Fark Yaratan Mezunlar

İrlanda’nın mezunları kendi alanlarında birer yenilikçi, toplumlarında birer lider ve dünyanın her yerinde başarının elçileridir. İrlanda’da kazanılan yeterlilikler ve sağlanan bağlantılar, başarıya giden pasaportu sunmaktadır.

İrlanda’daki Lider Global Şirketler

Yetenekli, eğitimli ve başarılarını devam ettirecek olan başarılı işgücünü arayan şirketler, İrlanda’ya yerleşmeyi tercih ediyor. İrlanda’nın ev sahipliği yaptığı şirketlere birkaç örnek vermek gerekirse; Google, Facebook, Pfizer, Apple, Intel söylenebilir ve bu şirketlerin hepsi Avrupa merkezi olarak İrlanda’yı seçmişlerdir.

EN SICAK KARŞILAMA

Yüzyıllar boyunca yabancı ziyaretçilerini sıcak bir şekilde ağırlayan İrlanda, arkadaş canlısı doğası ve hayata rahat bakış açısı ile dünya çapında üne sahip olmuştur. Akademik kalitesi ve zengin seçeneklerinin dışında öğrenciler, İrlanda’yı derin kültürel geleneklerimiz, çok çeşitli açık hava etkinliklerimiz ve hareketli genç nüfusumuz sebebiyle tercih etmektedir. ‘Yüz bin kere hoş geldiniz’ ülkesi İrlanda, zeka ve canlılık ile eşanlamlı hale gelmiştir.

İrlanda’da eğitim almak, sizlere kültürel mirası zengin ve renkli bir adayı keşfetme fırsatı da sunar. Ayrıca İrlanda’dan Avrupa’yı gezmek de oldukça kolaydır; düşük maliyetli, sık yapılan uçuş seferleri seyahatleri ekonomik hale getirir.

 • Rüzgar sörfü, planör uçuşu, kaya tırmanışları, midilli sürüşleri, yelkencilik, balık tutma; köyleri, kasabaları ve şehirleri saran nefes kesici kırsalları ve göz kamaştırıcı kıyı şeridini görünce maceracı ruhunuz yerinde duramayacak.
 • Tıpkı Orta Çağlardaki şarkıcıların, şantörlerin ve arp çalanların kabile şeflerini eğlendirdiği gibi, müzik İrlanda hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Geleneksel barlardaki doğaçlama gösterilerinden ünlü müzik grubu U2 ve The Script’e kadar İrlanda kendi ritmini sürdürmektedir — seçeneklerin çeşitliliğinde şaşıracaksınız!
 • Festivalin ateşinden edebiyatın cazibesine İrlanda, zengin bir sanat ve kültür aktiviteleri yelpazesi sunar. Mutfak lezzetlerinden bahsetmek gerekirse, geleneksel İrlanda yiyeceklerinden modern mutfaklara kadar çok çeşitli seçenekler sizleri bekliyor.
 • Nüfusun %36’sının 25 yaş altında olması, İrlanda’yı İngilizce konuşulan ülkeler arasında öğrenim görülecek en ilgi çekici yerlerden biri yapar.

İrlanda kurumları, dünyaya ilham kaynağı olan, aydınlatan ve eğlendiren ünlü entelektüeller ve düşünce liderleri çıkarmaktadır. İrlanda’da eğitim almayı seçmek; potansiyellerini maksimize etmeyi, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyecek bir karşılama yaşamayı tercih eden uluslararası öğrencilerin giderek büyüyen grubuna katılmanız anlamına gelmektedir.

DÜNYA STANDARTLARI

İrlanda’daki eğitime verilen büyük önem, akademik kalite ve kesin kalite garantisi uygulamalarında uluslararası üne sahip olmamızı sağlamıştır. İrlanda yeterlilikleri, kalite garantilidir, dünya çapında saygınlığa sahiptir ve Ulusal Yeterlilikler Sistemimizde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Uluslararası öğrencilerin özel ihtiyaçlarını vurgulamak üzere; 2011’de kurulan yeni bir devlet kurumu olan Yeterlilikler ve Kalite Garantisi İrlanda, sunulan eğitim programları hakkında bir yönetmelik çıkaracaktır. Bu yönetmelik, uluslararası öğrenciler için vize onaylaması ve çalışma hakkı konularında olacak ve ilgili İrlanda otoriteleri tarafından kurumlara uygulanacaktır.

Kaliteye bağlılık İrlanda eğitim sisteminin yapı taşıdır ve İrlanda’nın dünya standartlarında, uluslararası tanınan yeterliliklere sahip kariyere hazır mezunlar yetiştirme konusunda uluslararası saygınlığının merkezidir.

 1. Kurumunuzu ve Programınızı Seçin
  Seçtiğiniz kurum ve eğitim almayı düşündüğünüz programlar hakkına toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Seçiminizden tatmin olduktan sonra, kurumla iletişime geçin ve program ve başvuru işlemleri hakkında size ayrıntılı bilgi göndermelerini isteyin. İrlanda kurumlarının tam listesini görmek için educationireland.com sayfasını ziyaret edin.
 2. Başvurunuzu Yapın
  Tüm bilgileri dikkatlice okuyun, akademik ve İngilizce dil standartlarınızın seçtiğiniz programın kayıt koşullarını karşıladığından emin olun. Seçim kriterleri değişiklik gösterir ve kurumun istediği tüm bilgileri sunmanız çok önemlidir.
 3. Yerinizi Onaylayın
  Eğer size bir yer teklif edildiyse, kabul ettiğinizi onaylamak üzere sizden kayıt ücretini ödemeniz istenir. Yerinizi garantilemek için bu işlemi mümkün olan en kısa sürede yapın.
 4. Konaklamanızı Ayırtın
  Yerinizi kabul ettikten sonra, İrlanda’da nasıl kalacağınızı planlamaya başlamak akıllıca olabilir. İrlanda’ya gelmeden önce konaklamanızı organize edin. Kurumunuzun konaklama yetkilisinin yardımı ile (çoğu İrlanda kurumunda bulunmaktadır), kiralık daire, öğrenci yurdu veya aile yanı seçeneklerinden size en uygununu seçin.
 5. Pasaportunuzu Alın
  Pasaportunuzu bir an önce almayı unutmayın. Eğer pasaportunuz varsa, gereken süre boyunca geçerli olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir seneden kısa süresi varsa yenisi için başvurmanız gerekir.
 6. Vize ve Göçmenlik
  Bir uluslararası öğrenci olarak, Göçmenlik bürosuna gittiğinizde yanınızda; kurumdan aldığınız kabul mektubunuzu, yeterli bütçenizi gösterir belgeleri ve sağlık sigortanızı götürdüğünüzden emin olun. Ayrıca İrlanda’ya girmek için vizeniz olması gerekebilir. Öyle ise en kısa sürede başvurunuzu yapın. Vize koşulları hakkında detaylı bilgi için www.justice.ie sayfasını ziyaret edin.

İrlanda’ya Varış

Varışta tüm belgeleriniz düzenli olmalıdır ve vize koşullarını tamamıyla yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer 90 günün üzerinde kalacaksanız, bu durumu İrlanda Polisine (Garda Siochana) bildirmeniz gerekir. Bunu varışınızdan sonraki üç ay içinde yapmalısınız. Polise kaydını yaptırmış tam zamanlı bir öğrenci olarak, haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahip olursunuz.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.