TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİrlanda'da EğitimCORK: Tarzı olan bir Eğitim
CORK: Tarzı olan bir Eğitim

CORK: Tarzı olan bir Eğitim

Cork, İrlanda’nın en büyük şehri olan County Cork içerisinde yer alan en büyük ikinci kenttir. Kent yurtdışından gelen öğrencilere, muhteşem kültürel etkinlikleri ile capcanlı gece hayatı ve restoranlarının yanı sıra; büyüleyici geçmişinden rahatlatıcı atmosferine dek pek çok olanak sunmaktadır.

2005 yılında “Avrupa’nın Kültür Başkenti” seçilmiş olması, Cork’un kültürel  atmosferinin kanıtıdır. Bu, 2005 yılının Cork için pek çok kültürel hazinenin ve canlı sanatsal sahnelerin yaşanacağı bir yıl olması anlamına gelmektedir. Cork  Halk Müzesi, Crawford Belediye Sanat Galerisi, St. Anne Kilisesi, Cork Şehir Cezaevi ve Ulusal Radyo Müzesi gibi alanlar kentin kültürel çekim alanlarından  yalnızca birkaçıdır. Cork Halk Müzesi İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesinde kentin rolünün altını çizerken, Sanat  Galerisi Jack Yeats ve Sean Keating’in eserlerini de barındıran daimi koleksiyonuyla İrlandalı sanatçıların çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. St. Anne Kilisesi  ise şair John Done imzalı şiirlerin yanısıra 17. yüzyıla ait İncil’leri barındırmakta ve kentin kuzey kısmında dikkat çekmektedir. İrlanda kentleri arasında Cork, onurlu bir eğitim geleneğine sahiptir. University College Cork (UCC) federal  National University of Ireland’ın dört temel taşından biridir. UCC’nin kuruluşu 1845’e dayanmaktadır ve günümüzde 14.500’ü aşkın öğrencisiyle dinamik bir üniversitedir.  Bölgede yer alan bir başka prestijli okul ise Cork Institute of Technology’dir. Bu okullar İrlanda’nın önde gelen araştırma kurumları olup çıtalarını hem Cork, hem de İrlanda düzeyinde kaliteli eğitime sabitlemişlerdir.  Cork’lu olma fırsatını kaçırmayın. Gururu, uzun yıllardır bireylerin kenti olmanın yanında fikirlerin de kenti olmasında saklı bir şehir olan Cork, sıcaklığı ve yardımseverliğiyle  tarihinde de pek çok insanı ağırlamıştır ve hala bize öğreteceği çok şey var. Blarney Castle & Gardens Blarney Kalesi, İrlanda’nın tarihindeki en  büyük kabile reislerinden Cormac Mac- Carthy tarafından yaklaşık 600 yıl önce inşa edilmiştir ve Munster’ın ötesinde  dikkatleri üzerine çekmiştir. Kraliçe Bess ve Oliver Cromwell’in de tanıklık ettikleri  üzere, misafirperverlik bölgeye gelen herkes için geçerli olmamıştır. Fakat son birkaç yüzyıl süresince milyonlarca insan Blarney’de toplanmış ve burayı İrlanda’nın en büyük hazinelerinden biri  haline getirmiştir. Kulemizin tepesindeki efsanevi Belagat  (güzel söz söyleme) Taşı “Blarney Stone” hakkında bir şeyler söyleyelim… Eğer bu taşı öpecek olursanız sonsuza dek sözcüklerin hakimi olursunuz. Fakat bunların  sözde kaldığını da düşünmeyin. Sir Walter Scott’tan pek çok Amerikan başkanına, dünya liderlerinden uluslararası şovmenlere kadar pek çok kişi bu avantajı  yakalayabilmek için sıraya girdiğini hatırlatırız. Taşı görmeye gelen insanların çoğu,  mistik ve güzel Rock Close ve bahçesi için burada kalırlar. Burada zaman kendi  kurallarını koyar. O halde rahatlayın ve zamanınızın bir kısmını burada geçirin.

Cork English Center

Cork City’nin merkezinde, Lee Nehri’nin  kıyısında yer almaktadır.  İrlanda’nın en köklü eğitim kurumlarından birinde eğitim alacağınıza emin olabilirsiniz. T.E.F.L. alanındaki yoğun deneyimleri, size her biri kusursuzca  tasarlanmış geniş bir kurs yelpazesi sunabilmemize imkan sağlamaktadır. Cork  English College 30 yıl önce Valery Cullen tarafından kurulmuştur. Organizasyonun  aile tarafından yürütülmesi, sundukları hizmet ve kişisel iletişimleri konusunda haklı bir gurur yaşamalarını sağlamaktadır. Dil programları organize etmenin dışında, Cork English College, İrlanda’daki konaklamanızın tüm unsurlarını  da sağlamaktadır. Eğitim, gidiş ve dönüşte havaalanı ulaşımı, konaklama, müfredat dışı etkinlik ve  gezilerin tamamı hizmete dahildir.

Detaylı bilgi için. www.lah.ie

North Mon Language Institute

1988’de kurulan NMLI, 2 merkeze sahiptir. Bir tanesi Cork’un North Monastery Yolu’ndaki Kuzey Manastır okullarının  kampüsünde yer almaktadır. Ağaçlarla çevrili bahçesiyle, dil öğrenmek için rüya gibi bir yerleşime sahiptir. Burası  bizim, dünyanın her yerinden gelen öğretmenlere, öğretmen eğitimi verdiğimiz  yerdir. Enstitünün yönetim ofisi de buradadır. Şehir merkezinde, Pembroke  Caddesi’nde bulunan diğer merkezimiz ise Genel & İşletme İngilizcesi, Öğretmen  Eğitim Kursları ve kurumsal Yabancı Dileğitimi alanlarında uzmanlaşmıştır.

Detaylı bilgi için: www.nmli.ie
Savaş Akar – Editör  Turkish Student Yurtdışı Eğitim Dergisi 

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.