TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Tıpta İngiliz Eğitimi

Tıpta İngiliz Eğitimi

İngiltere’de tıp eğitimi üstün kalitede okullar, uluslararası bir topluluk ve çok çeşitli kurumlar sunar.

İngiltere, tıp eğitimi için muazzam fırsatlar sunmaktadır. Eğitim dili İngilizcedir ancak gerçek bir uluslararası topluluğun parçası olursunuz; dünyanın her yerinden gelen personel, öğrenciler ve hastalar ile tanışırsınız. Ayrıca tıbbın nasıl uygulandığını sadece hastanede değil aynı zamanda topluluk içinde de öğrenirsiniz.

Tıp eğitimi

Tıp eğitimi; heyecan dolu, büyüleyici, zorlu ve son derece değerlidir. Tabi ki vücudun işleyiş biçiminin ve insan davranışlarının karmaşık yönlerini öğrenmelisiniz. Öğrenmeniz gereken çok önemli bir nokta da durumlar kötüye gittiğinde doğru şeyleri nasıl uygulamanız gerektiğidir. Ancak doktor olmak için sadece birçok şeyi bilmek yeterli değildir. Bu daha çok düşünce tarzınızı geliştirmek, insanları dinleme ve anlamayı öğrenmek ile ilgilidir. Böylece onlara yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanarak yardım edebilirsiniz. Onların size güvenmesini sağlayacak şekilde davranmayı ve karşılık vermeyi; işler tek başınıza kaldıramayacağınız kadar zor duruma geldiğinde nasıl hareket edeceğinizi öğreneceksiniz.

Çok fazla seçenek olduğu için araştırma yapmanız son derece önemlidir. Eğer mümkünse, doktor olan biriyle konuşun ve tıp okulları hakkındaki düşüncelerini öğrenin. Değişik yapılardaki tıp okulları hakkında bilgi edinin ve hangisinin size uygun olduğunu düşünün. Bunun yanında sağlık sektöründe gönüllü çalışma imkanı olup olmadığını da gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu size sağlık sektöründeki hayatın size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur. Eğer öyleyse ve tıp eğitimi alabileceğinizi düşünüyorsanız, İngiltere eğitim ve uygulama için harika bir yerdir.

İngiltere tıp okulları

İngiltere’de 31 adet tıp okulu bulunmaktadır ve bunların hepsi General Medical Council (Genel Tıp Konseyi) tarafından tanınmış temel tıp yeterlilikleri sunmaktadır. Peki hangisini seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz?

Çoğu tıp programı beş yıl sürmekle birlikte, bazıları beş yıllık programın giriş koşullarını karşılayamayan kişiler için ek bir hazırlık yılı sunmaktadır. Bazı okullar ise hali hazırda dereceleri olan adaylar için dört yıllık programlar sunar.

Nereye başvuracağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken dört nokta bulunuyor:

  • Düşüneceğiniz ilk şey kendinizsiniz. En iyi nasıl öğrenirsiniz? Hastalar ile ilgilenmeye başlamadan önce bilimin her yönünü tamamen öğrenmek mi istersiniz, yoksa bilimi hasta problemlerinin içerisinde mi öğrenmek istersiniz? Bunların her ikisi de doktor olmanız için gereken eğitimi verir ama size en uygun yöntemi seçmeniz gerekir
  • İkinci nokta ise, her tıp okulunun sunduğu müfredat ve öğrenim tarzıdır. Tüm tıp okulları kendi öğrenim tarzınızı geliştirmenize yardımcı olur ancak her birinin kendine has güçlü noktaları vardır
  • Geleneksel lisans seviyesi tıp eğitimi modelinde, teorik dersler ve uygulamalı sınıfların birleşimi ile sunulan, tıbbi uygulamaları destekleyici temel bilimleri öğreneceğiniz yaklaşık iki yıllık klinik öncesi çalışmalar yer alır. Bunu takiben; zamanınızın büyük kısmını klinik bir ortamda doktorlar ve tabi ki hastalardan öğrenerek geçireceğiniz üç yıllık klinik eğitim yer alır

Alternatif yaklaşımlar da bulunmaktadır. Birkaç tıp okulu daha entegre bir yaklaşım uygulayarak, erken klinik çalışmalar ve daha az teorik dersle desteklenen yüksek oranda küçük gruplu çalışmaları ön plana çıkarır.

Ayrıca üçüncü ya da dördüncü yılınızdan sonra ek bir derece almak için eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğer bu sizin ilginizi çeken bir imkansa, o zaman ilgilendiğiniz belirli konunun işlendiği bir tıp okuluna başvurmalısınız. Her yıl yaklaşık 100 öğrenci alan küçük bir tıp okuluna mı gitmek istersiniz yoksa yaklaşık 400 öğrencili büyük bir tanesine mi, yoksa ikisinin arasında bir okula mı?

Bunların yanında nasıl bir yerde eğitim almak isteyeceğinizi de düşünebilirsiniz; büyük bir şehirde mi yoksa daha küçük bir yerleşimde mi? Küçük kampüslü, diğer tüm tıp öğrencilerini tanıma fırsatınızın arttığı bir üniversite mi tercih edersiniz? Yoksa daha hareketli olan ancak herkesi tanıma şansınızın daha az olduğu büyük bir üniversiteye mi gitmek istersiniz? Her alternatifin avantajları ve dezavantajları vardır; hangisinin size en uygun olduğunu siz bileceksiniz.

General Medical Council (Genel Tıp Konseyi)

İngiltere’deki tıp okullarının her biri farklı olsa da, hepsi General Medical Council (GMC) tarafından tanınan temel tıp yeterlilikleri almanızı sağlayan programlar sunar. Bu nedenle bu programların doğru standartlarda olduğundan emin olabilirsiniz. Bu okulların hepsi sizin birer bilim adamı, pratisyen ve en önemlisi birer profesyonel olma yolunda gelişmenizi sağlar. General Medical Council, bunun gerçekleşmesi için her tıp okulunu denetler ve tavsiyelerde bulunur. Eğer bir tıp programında nelerin olduğu hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, bu bilgiyi GMC web sayfasından bulabilirsiniz – www.gruc-uk_org

“ İngiltere’deki tıp okullarının her biri farklı olsa da, hepsi GMC tarafından tanınan temel tıp yeterlilikleri almanızı sağlayan programlar sunar.”

İngiltere’de tıp eğitimi fırsatları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, ülkedeki tüm tıp okullarının iletişim bilgilerini Medical Schools Council’in web sayfasından (aşağıda) bulabilirsiniz. Burada İngiltere’de sunulan değişik dersler hakkında bilgi, faydalı sıkça sorulan sorular ve önemli kaynaklara linkler yer almaktadır.

 

Medical Schools Council adına
Reverend Dr David Taylor
(Liverpool Medical School)
www.medschools.ac.uk

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.