TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİngiltere'de Eğitimİngiltere’de Üniversite Öncesi Hazırlık Programları
İngiltere'de Üniversite Öncesi Hazırlık Programları

İngiltere’de Üniversite Öncesi Hazırlık Programları

‘Üniversite öncesi hazırlık programları İngiltere’deki eğitiminiz için ilk tercihiniz olan program ve kurumdan kabul alma şansınızı artırır. Eğer iş hayatına atılmayı planlıyorsanız, İngiltere’de alacağınız kariyer odaklı bir eğitim programı sizin, rakipleriniz karşısında avantaj elde etmenizi sağlar.’

A-level, BTEC ulusal diplomaları (sadece İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda için) ve SVQ/NVQ’lar tüm dünyada tanınmakta ve itibar görmektedir. İngiltere’de kariyer odaklı veya üniversite öncesi hazırlık eğitimi aldığınızda uluslararası geçerliliği olan ve CV’nize bakan her işverenin başarı ölçütü olarak göreceği bir dereceye sahip olursunuz.

İngiltere’de kariyer odaklı eğitim aldığınızda sorumluluk üstlenme anlamında teşvik edilirsiniz. Diğer öğrencilerle ortak projeler yürütebilir, uygulamalı çalışmalarınız üzerinden de değerlendirilebilir veya okul kütüphanelerinde ders çalışıp, sınavlara hazırlanabilirsiniz. İngiltere’de aldığınız eğitim, pratik becerilerinizi akademik alt yapınız ile birleştirmenizi sağlar.

İngiltere’de size uygun kariyer odaklı ve üniversite öncesi hazırlık programları

İngiliz eğitim sistemi oldukça esnek bir yapıya sahiptir ve akademik ve mesleki eğitimi bir arada alabilirsiniz. (Örneğin; mesleki bilgisayar eğitiminin yanında, matematik veya iktisat alanlarında AS- veya A-level alabilirsiniz.) Mesleki eğitiminizi İngilizce dil kursu programlarıyla bir arada da yürütebilir veya IELTS puanınızı yükseltmeye çalışırken üniversiteye hazırlanabilirsiniz.

İngiltere’de kariyer odaklı eğitim, en fazla iki yıl sürer. Eğer bir yıllık işe yerleştirme (sandwich placement) içeren bir program ise eğitim süresi üç yıl olabilir. Bu tür iş yerleştirmeleri; pratik kazanmanızı, işleri daha iyi kavramanızı ve seçtiğiniz kariyere sağlam bir şekilde başlamanıza yardımcı olacak deneyimler kazanmanızı sağlar.

İngiltere’de ne tür kariyer odaklı ve üniversite öncesi hazırlık programları var?

BTEC Ulusal Derece, Sertifika ve Diplomaları (sadece İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda için)

BTEC Ulusal Programları; e-business, mühendislik, sanat ve tasarım, medya, sahne sanatları, tarım, uygulamalı bilimler, bilgisayar, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kariyerle ilgili konularda düzenlenen ve bir ya da iki yıl süren programlardır. Süpervizörlük veya teknisyenlik düzeyinde kariyer edinmek isteyen öğrenciler için ve aynı alanda yüksek öğrenim programlarına hazırlanmak için uygun programlardır.Kurs veri tabanında BTEC programlarını inceleyebilirsiniz.

AS- ve A-level

AS- ve A-level çoğunlukla üniversiteye girişte kabul edilen İngiliz dereceleridir. Beşeri bilimlerden, sanata, sayısal ve sosyal bilimlere ve mühendislik, turizm gibi uygulamalı bilimlere kadar birçok alanda olabilirler. İki yıl içinde dört konuya kadar eş zamanlı olarak katılabilirsiniz. İlk yılın sonunda AS-level sınavlarını ve ikinci yılın sonunda da A-level derecesini alabilirsiniz.AS-level derecesi, A-level derecesinin yüzde 50’sine eşdeğerdedir. Her iki programda da ödevler, notunuzun yüzde 20-30’unu etkiler. Notunuzun geri kalan kısmı da sınavla değerlendirilir.

Uluslararası Bakalorya Diploması (IB Diploma)

Uluslararası Bakalorya (IB), 3 ila 12 yaş arasındaki öğrencilere yönelik İlk Yıllar Programı (Primary Years Programme -PYP), 11 ila 16 yaş arasındaki öğrencilere yönelik İlköğretim İkinci Kademe Programı (Middle Years Programme – MYP) ve 16 ila 19 yaş arasındaki öğrencilere yönelik Diploma Programı’nı kapsamaktadır. Bu diploma en çok tercih edilen programdır. Üniversite öncesi hazırlık özelliğini taşıyan iki senelik bu program A-level programlarına alternatif oluşturmakta ve İngiltere’deki yüksek öğrenim kurumlarına giriş için tanınmaktadır.

İleri seviyede üç konu ve standart seviyede üç konuda eğitim almanız, Yaratıcılık, Etki ve Servis programlarına katılım yanında kapsamlı bir makale ile birlikte Bilgi Kurumı programını da tamamlamanız gerekmektedir. İkinci bir dil olarak İngilizce ve matematik dersleri, ileri ve standart seviyelerde alınması zorunlu derslerdir. İngiltere’de bu üç IB programlarından birini veya daha fazlasını sunan 130’dan fazla IB okulu bulunmaktadır.

Cambridge Pre-U Diploma programı

Cambridge Uluslararası Değerlendirme kurumu tarafından geliştirilmiş olan Cambridge Pre-U Diploma programı, A-level ve IB Diploma programlarının alternatifi olarak üniversiteye hazırlık amacıyla bazı okul ve kolejler tarafından sunulmaktadır. Diplomayı edinmek için, bir bağımsız araştırma raporu ve küresel bir bakış açısı sağlayan bir programı tamamlamanın yanında üç ana konuda eğitim almanız gerekmektedir. Pre-U derslerinden biri, A-level programları ile birlikte de alınabilmektedir.

Standard Grade, Highers ve Advanced Highers

Dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci, İskoçya’nın evrensel olarak bilinen ve itibar gören Ulusal Derecelerini (Standard Grade, Highers ve Advanced Highers) almak için İskoçya’ya gelmektedir. Bunlar, hayal gücünüzü ve yeteneklerinizi geliştirmeniz için tasarlanmış okul düzeyinde derecelerdir.

İskoçya Kolejlerinde ve Özel Yatılı Okullarda Ulusal Derece (National Qualifications) sınavlarına girerek ilerideki eğitiminiz için hazırlık yapabilirsiniz.

Birçok İskoç Koleji, İngilizce dil eğitimini, Ulusal Dereceler’den Highers ile birleştirebilen akademik hazırlık programları sunmaktadırlar. Bu programlar, uluslararası öğrencileri, bir kolej veya üniversitede yüksek öğrenime hazırlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Uluslararası öğrenciler için foundation ve üniversiteye giriş programları

Ülkenizde almış olduğunuz eğitim ile İngiltere’deki üniversite programlarına giriş için gereken eğitim düzeyi arasındaki eksikliği kapatmaya yönelik olan bir yıllık programlardır. Bu programların bir özelliği de genellikle kapsamlı dil eğitimi içeriyor olmasıdır.

Foundation programları, üniversiteye hazırlık açısından ilgi alanlarınıza yönelik konulara odaklanmanızı sağlar. İngilizce ve matematik gibi temel eğitim konularına ek olarak, sanat ve tasarım, işletme, mühendislik, beşeri bilimler, bilgi teknolojisi, hukuk ve bilim konuları arasından seçim yapabilirsiniz. Bu programlar sonucunda öğrenciler, birçok üniversite tarafından tanınabilecek, eğitim kurumunun vermiş olduğu kualifikasyonları edinmiş olurlar, fakat bunlar ulusal kualifikasyon özelliği taşımaz.

Bu kurslar bağımsız ve devlet kolejleri bünyesinde ve bazı üniversitelerin özel eğitim kurumları ile işbirliği ile birçok eğitim kurumu tarafından verilmektedir.İskoçya’daki Kolejlerİskoçya’nın çok geniş bir kualifikasyon yelpazesinde sunduğu seçkin bir eğitim sistemi vardır. Bu yelpaze, okul seviyesinde kualifikasyonlar ile birlikte İngilizce dil eğitiminin karışımından oluşan foundation programlarından, üniversiteler ile birlikte diploma seviyesinde eğitime kadar çeşitlilik göstermektedir.

İskoçya’daki kolejler

İleri Ulusal Sertifika (Higher National Certificate -HNC) ve İleri Ulusal Diploma (Higher National Diploma – HND) kualifikasyonları açısından en iyi bilinir. Bunlar, ‘yaparak öğrenme’ ye odaklanarak belli meslekleri yapmak açısından tanınan kualifikasyonlardır ve doğrudan kariyer yaşamına yönlendirir.

Pekçok kariyer odaklı, üniversite öncesi ve mesleki kurslara, kurs arama motorunda bulabilirsiniz.

Ayrıca şu eğitimleri de alabilirsiniz:

  • Ulusal Yüksek Öğrenim Sertifikası (A Higher National Certificate -HNC) veya Diploması (HND)
  • İki Yıllık Yüksek Öğrenim (Ön Lisans) Diploması (FdA, FdSc vb.)
  • Üniversite Uluslararası Akademik Hazırlık Yılı

İngiltere’de lisans eğitimi sayfasında bu eğitim seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.