TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİngiltere'de Eğitimİngiltere’de İngilizce Eğitimi ile ilgili sıkça sorulan sorular
İngiltere’de İngilizce Eğitimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

İngiltere’de İngilizce Eğitimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

İngilizceyi neden Birleşik Krallık’ta öğrenmeli?

Birleşik Krallık, İngilizce dil eğitiminde bir dünya lideridir. Her yıl 600.000’den fazla öğrenci hedeflerine ulaşmak, modern Birleşik Krallık hayat tarzını yaşamak ve dili bizzat kendi ülkesinde kullanmak için Birleşik Krallık’a akın etmektedir. Neden sizde onlara katılmayasanız?

 • Birleşik Krallık’ın her yerinde İngilizce konuşulmaktadır. Birleşik Krallık’ın çeşitli bölgelerinde farklı aksanlar vardır ama buna kısa sürede alışabilirsiniz
 • İngilizcenizi günlük yaşamda her an her yerde, filmler ve televizyon, gazeteler ve kitaplar, alışveriş ve eğlence sayesinde kullanma şansına sahipsiniz
 • Birleşik Krallık yabancı dil olarak İngilizce eğitimi konusunda uzun yılların deneyimine ve uzmanlığına sahiptir
 • Birleşik Krallık’ın İngilizce dil eğitimindeki başarısı uluslararası anlamda kabul edilmiştir

Kursunun kaliteli olup olmadığından nasıl emin olabilirim?

British Council ve English UK, Birleşik Krallık’ta Akreditasyonu gerçekleştirir. Bu, Birleşik Krallık’taki özel okullar ve çocuklar için açılan kısa süreli kurslar için uluslararası anlamda geçerli olan tek akreditasyon şemasıdır. Akredite edilen merkezler British Council tarafından sık sık denetlenir ve bu sayede belirlenen kalite standartlarına uymaları sağlanır. EducationUK’nin web sayfasının İngilizce kısmında (www.educationuk.org/english) listelenen bütün İngilizce dil kursları akredite edilmiş kurslardır. Eğer kurs, ileri eğitim veren bir yüksekokul veya üniversite tarafından açılıyorsa, bu kurs rutin denetlemelerin bir parçası olarak devlet müfettişlerince denetlenir.

Daha fazla bilgi için www.britishcouncil.org/accreditation adresine bakabilirisiniz.

Nerede eğitim alabilirim?

İngiltere’nin güney sahilinden İskoçya’nın kuzeyine, hatta Galler’den Kuzey İrlanda’ya kadar Birleşik Krallık’ın her yerinde akredite edilmiş kurumlar vardır. Bu sayede ihtiyaçlarınıza en uygun bölgede en uygun okulu seçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, eğitim almak istediğiniz eğitim kurumunun türünü de siz seçebilirsiniz: dil eğitiminde uzmanlaşmış bir dil kursu mu, yoksa ileri eğitim yolunu da açan bir yüksekokul ya da üniversite mi? Devlet kurumları ve özel kurumlar farklı avantajlara sahiptir. Bir devlet kurumundaysanız, başka alanlarda eğitim gören ve Birleşik Krallık vatandaşı olan birçok öğrenciyle bir arada olacaksınız. Diğer yandan eğer özel bir kurumdaysanız, genellikle daha az kişilik sınıflarda eğitim alacak ve böylece daha fazla bireysel destek görecek ama Birleşik Krallık vatandaşı olan öğrencilerle pek fazla bir arada olmayacaksınız. On altı yaşına kadar muhtemelen yaz kursları açan bir dil merkezinden eğitim almanız gerekecek. Bağımsız bazı okullar da böyle programlara sahiptirler. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki birçok ülkede var olan British Council’de de İngilizce öğrenebilirsiniz. Eğer on altı yaşından büyükseniz, aşağıdaki kurumlardan birinde eğitim alabilirsiniz:

Özel dil okulu: Her seviyede tam zamanlı ve yarı zamanlı kurslar. Kısa ve uzun dönemli kurslar. Yalnızca İngilizce konuşulan dersler ağırlıkta.

Özel ve devlet dil merkezleri: Yalnızca kısa dönemli kurslar, genellikle yaz aylarında, sosyal etkinlikler ve geziler de dahil. Yalnızca İngilizce konuşulan dersler.

Bağımsız okullar ve özel ders veren kurumlar: Bu okullar ve kurumlarda çok çeşitli alanlarda eğitim alabilirsiniz ve katıldığınız tüm etkinlikler de İngilizcenizi kullanma şansına da sahipsiniz.

İleri eğitim kurumları: Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar tam zamanlı ve yarı zamanlı kurslar. Bu kurumlar ayrıca kariyer bazlı eğitimler ve anadil olarak İngilizce konuşan öğrencilerle bir arada olabileceğiniz gerçek üniversite derslerine katılma imkânları da sunar. Eğer İngilizceyi başka bir konuyla birlikte öğreniyorsanız bu tür kurslara İngilizce Plus deniyor.

Yükseköğretim kurumları: Tam zamanlı ve yarı zamanlı kurslar. Öğrenciler orta seviye ya da üstü olmalı. Bu kurumların birçoğu Akademik amaçlı İngilizce eğitiminde uzmanlaşmışlardır.

Farklı türdeki kurslar nelerdir?
İngilizceyi sosyal, akademik veya iş amaçlı olarak öğrenmek istiyor olabilirsiniz. İngilizceyi tek başına, ya da başka bir akademik, iş veya hobi alanlarının yanında öğreniyor olabilirsiniz.

İşte size birkaç seçenek;

Genel İngilizce: Hiç İngilizce bilmeyen öğrenciler içindir.

Akademik Amaçlı İngilizce: Öğrencilerin akademik eğitimlerinde ihtiyaç duyacakları İngilizceyi öğrenmelerini sağlamak için.

Üniversiteye hazırlık İngilizce kursları (Dönem-öncesi kursları da denir): Birleşik Krallık’ta okumak isteyen ve bunun için İngilizce bilmesi istenen öğrenciler içindir. Bu kursların süresi üç haftadan bir yıla kadar değişebilir.

Dönem içi/ destek İngilizce kursları: Bu kurslar yukarıda bahsedilen kurslar gibidir; ama genellikle ücretsizdirler. Gerçek akademik eğitiminiz başladıktan sonra ekstra İngilizce yardımı sağlamayı amaçlarlar.

Özel amaçlı İngilizce: İşletme, seyahat, turizm ve catering gibi özel alanlarda kariyerlerini ilerletmek amacıyla İngilizce öğrenmek isteyenler içindir.

İngilizce Plus kombine kurslar: İngilizce, kursun yalnızca bir parçasıdır. Diğer parça ise (‘plus’ denen parça) kariyer amaçlı bir eğitim ya da mesleki bir çalışma olabilir. Kursun ‘plus’ parçası çömlekçilikten siyasete kadar her alanda olabilir.

İngilizce Plus iş tecrübesi: İşletme veya IT/programlama gibi iş tecrübesinin de dâhil olduğu başka bir alanda eğitimle birleştirilmiş İngilizce kursudur.

Sezonluk veya tatil kursları: Çocuklar (on altı yaşından küçük) ve yetişkinler için uygun olan Yaz ve Paskalya kursları. Bu kurslar genellikle spor ve geziler gibi tatil etkinliklerinin de içerirler.

Hazırlık ve giriş kursları: Akademik İngilizce becerileriyle akademik veya mesleki alan eğitiminin birleşimidir.

Bire-bir: Kişiye özel bireysel dersler. Yalnızca bir öğretmen ve bir öğrenci.

Evde özel ders: Öğretmenin kendi evinde bire bir özel ders.

Daha fazla bilgi için www.educationuk.org/english adresine bakabilirsiniz.

Temel İngilizce Yetkilendirmeleri nelerdir?

British Council, yetkilendirmelerinin tanıtılmasına yardım etmek amacıyla çok sayıda Birleşik Krallık sınav kuruluyla ortaklık kurmuştur. Buna örnek olarak Cambridge ve Trinity College İngilizce kurslarını verebiliriz. British Council belirli bir yetkilendirme önermez ama mevcut yetkilendirmeler hakkında bilgi edinmek ve iletişim bilgilerini görmek içinwww.britishcouncil.org/home/learning/learning-exams/learning-exam-boards-english.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Vizeye almamın gerekip gerekmediğini nereden öğrenebilirim?

Vize almanızın gerekip gerekmediğini ve eğer gerekiyorsa nasıl başvuru yapabileceğinizi öğrenmek için www.ukvisas.gov.uk adresine bakabilirsiniz.

Nerede yaşayacağım?

Arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın yanında kalabilirsiniz; ama İngilizcenizi gün içerisinde kullanabileceğiniz bir yerde kalmanız sizin için daha iyi olacaktır. İngilizce dil kursu veren neredeyse her kurum öğrencilere konaklama ayarlamaları konusunda yardımcı olur. Aile yanı, okul yurdu veya öğrenciler için apartman daireleri ve hatta oteller ve hosteller gibi birçok konaklama seçeneği vardır. Siz yalnızca nasıl bir yerde kalmak istediğinize karar verin yeter.

Daha fazla bilgi için seçtiğiniz kurumla görüşebilirsiniz.

Çalışabilir miyim?

Part-time bir işte ya da bir tatil işinde çalışabilirsiniz. Fakat çalışacağınız iş, eğitiminizin bir parçası değilse ve eğitim kurumunuzdan onay almadıysanız ve ulusal olarak kabul edilen bir kurum tarafından verilecek bir derece ya da ehliyet sağlamıyorsa ve profesyonel sporcu veya animatör gibi kendi işinizin başında değilseniz ya da kalıcı bir işte tam zamanlı çalışmıyorsanız, eğitim döneminizde haftada 20 saatten fazla çalışamazsınız.

Eğer Birleşik Krallık’a öğrenci olarak altı ay ya da daha az bir süre için geliyorsanız, çalışma izni için Göçmen Bürosuna başvurabilirsiniz.

Öğretmenler için ne gibi kurslar mevcuttur?

İngilizce öğretmenizi sağlayacak birçok kurs bulabilirsiniz.

Başlangıç kursları “Teaching English to Speakers of Other Languages (TESOL)” ve “Teaching English as a Foreign Language (TEFL)” bünyesinde, bir haftadan dört haftaya kadar değişen sürelerde UCLES CELTA veya Trinity Cert TESOL gibi sertifikaları almanızı sağlayacak kurslar mevcuttur.

Birleşik Krallık’ta yemekler nasıldır?

Birleşik Krallık’ta her çeşit yiyeceği bulabilirsiniz. Şehirlerde ve büyük kasabalarda dünyanın her yerinden çeşitli mutfaklara ait yemekler satan restoranlar da vardır. Süpermarketlerde sebze, meyve, baharat ve diğer malzemeler yer alır ve dünya mutfağı konusunda uzmanlaşmış sayısız mağaza da kolaylıkla bulunabilir.

Daha fazla bilgi için www.britishcouncil.org/ukinfocus-food-revolution.htm

Birleşik Krallık’ta hava nasıldır?

Birleşik Krallık’ta iklim ılımandır: yazlar serin, kışlar oldukça ılıman geçer. Ve bugüne kadar duyduklarınıza rağmen, Britanya havası daima yağmurlu ve sisli değildir; aksine genellikle oldukça rahat, çeşitli ve söylenenlerden çok daha ilgi çekicidir. Yağmur, güneş, sıcaklık ve hatta günışığı bile nerede yaşadığınıza göre değişiklik gösterir. Genellikle hava, batı taraflarında doğu taraflarından daha yağışlı ve ılımanken, kuzey bölgeler güney bölgelerden çok daha soğuktur.

Birleşik Krallık’taki hava durumu değişiklikleri özellikle tropikal veya ekvator iklimlerine alışkın olan uluslararası öğrencilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Özellikle ilkbahar mevsimi başlarında hava durumu fazlasıyla değişiklik gösterebilir.Tek bir gün içinde yağmur, kar, dolu, gök gürültüsü ile yıldırım, ve parlak bir günışığına tanık olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için www.bbc.co.uk/weather veya www.weatheronline.co.uk

Yararlı liste:

 1. Önce, ilginizi çeken kurs veya okul/üniversiteleri belirleyin. Kendi ülkenizdeki British Council bürosu size Birleşik Krallık’taki akredite edilmiş İngilizce dil eğitimi veren kurslar hakkında detaylı bilgi verebilir. Ya da bu aramayı EducationUK web sayfasının İngilizce kısmından www.educationuk.org/english kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Bilgi ve başvuru formlarını edinmek için okul ya da üniversiteyle iletişime geçin veya web sayfalarını ziyaret edin.
 3. Haftalık ders saati, sınıf mevcudu, kurs ücretleri (ücrete neler dâhil, nelere ekstra para ödemek zorundasınız) konaklama seçenekleri ve ücretleri ve eğer istiyorsanız sertifika alıp alamayacağınız gibi belli başlı sorularınıza cevap bulun.
 4. Okul ya da üniversiteye başvuru formunu gönderin. Başvurunuzu doğrudan yapabilir veya bir eğitim danışmanından yardım alabilir veya başvurunuza destek olması için ülkenizdeki British Council’e danışabilirsiniz.
 5. Ortalama iki hafta içerisinde elinize geçecek olan kabul mektubunun gelmesini bekleyin. Bu mektup istediğiniz konaklama seçeneğinin uygun olup olmadığını da bildirecek ve buna göre sizden depozito ödemenizi talep edecektir.
 6. Depozitoyu ödeyin. Okul ya da üniversite size bir onay mektubu gönderecektir.
 7. Eğer vize almak için başvurmanız gerekiyorsa bu onay mektubu vize başvurunuz için de kullanılabilir.

Vize başvurusu konusunda daha fazla bilgi edinmek için lütfen Birleşik Krallık vizesi web sayfasına www.ukvisas.gov.uk – Do I Need A UK Visa veya ülkenizdeki Birleşik Krallık Konsolosluğu ya da British Council bürosuna danışınız.

Kaynak: www.educationuk.org

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.