TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Britanya'da İngilizce

Britanya’da İngilizce

Her yıl İngilizce öğrenmek için yaklaşık 600.000 kişi Britanya’ya seyahat etmektedir. Britanya, İngilizce dilinin yuvasıdır. Tüm dünyada en iyi İngilizce dil kursu seçeneğine sahiptir ve yeterlik dereceleri nereye giderseniz gidin tanınır.

Britanya ayrıca yaşamak için heyecan verici bir yerdir de. Tarih, kültür ve küresel etkilerin zengin karışımından ve seçtiğiniz kariyerde sunulan öğrenim ve gelişim olanaklarından yararlanmanıza olanak tanır.

10 geçerli neden

İşte size, İngilizce’yi Britanya’da öğrenmek için on neden.

 1. Dünyada bulunan en fazla İngilizce dil kursu çeşitliliğine sahiptir
 2. Akademik mükemmelliği dünyaya ün salmıştır
 3. Yeterlik programları tüm dünyada tanınır ve değerlidir
 4. Akredite olmuş kurslar ödenen paraya değer
 5. Tarihi ve kültürü zengindir
 6. Daha ileri öğrenim ve kariyer gelişimi için birçok olanak mevcuttur
 7. Aynı zamanda hem okuyup hem de çalışabilirsiniz
 8. Dünyanın her yerinden arkadaş edinebilirsiniz
 9. Britanya’nın her yerine ve Avrupa’ya seyahat etmek kolaydır
 10. İngiliz dilinin doğum yeri ve evidir

Öğrenim Seçenekleri

Eğer İngilizce öğrenmek için Britanya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, kendi kendinize sormanız gereken birkaç soru aşağıda belirtilmektedir.

Hangi kursa gideceğim?
S: İngilizce’yi iş için mi, zevk için mi yoksa başka bir kursa gidebilmek için mi öğrenmek istiyorum?
S: Şu andaki İngilizce düzeyim nedir ve hangi düzeye ulaşmak istiyorum?
S: Sınava girmek ve yeterlik derecesi almak istiyor muyum?
S: Ne kadar para harcamak istiyorum?

Sunulan akredite kursların türleri ve kurs tedarikçileri hakkında bilgi edinin.

Nerede öğrenim göreceğim?
S: Birleşik Krallıklar’daki tüm bölgeleri – İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda – değerlendirdim mi?
S: Büyük bir kentte mi yoksa küçük bir kasabada mı, deniz kenarında mı yoksa kırsal bölgede mi olmak isterim?
S: Üniversitede mi, yüksek okulda mı yoksa yalnızca dil öğreten bir okulda mı öğrenim görmeyi tercih ederim?
S: Kurs maliyeti ve yaşam masrafları sorun oluşturacak mı?

Hangi kursa gitmek istiyorsunuz?

Tüm dil gereksinimlerine ve beceri düzeylerine uygun İngilizce dil kursları bulunur. Belli başlı kurs türleri aşağıda belirtilmektedir.

Genel ve Yoğunlaştırılmış İngilizce (General and Intensive English)

İngilizce konuşulan bir ülkede, yaşam için dil becerileri geliştirin. Kurslar dilin her alanında İngilizcenizi ilerletmenize yardımcı olur: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Tam zamanlı kurslar genellikle haftada 15 ila 25 saat ders içerir.

Temel (Foundation)

Yüksek okul ya da üniversitede bir eğitim programına (örn. lisans programına) devam etmek için hazırlık yapın. Temel kurslar genellikle akademik amaçlı İngilizce ile seçtiğiniz akademik veya mesleki eğitimi birleştirir. Temel kursu bitirmek, bir üniversite ya da yüksek okul programına başvurmak için gereken koşullardan biri olabilir.

Özel Amaçlı İngilizce (English for Specific Purposes/ESP)

İşle ilgili ortamlarda etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacak dili öğrenin. Kurslar, hukuk, tıp, hemşirelik, yönetim, mimarlık, oyunculuk, çağrı merkezi işleri, gazetecilik ve turizm işletmeciliği gibi çok çeşitli meslek alanlarına uygun olarak geliştirilmiştir. Hemen her türden işyerinin gereksinimlerini karşılar.

İş İngilizcesi (Business English)

İş yaşamınıza ya da seçtiğiniz mesleğe uygun bir şekilde İngilizce öğrenin. Toplantı, sunum ve diğer iş ortamlarında kullanacağınız dili geliştirin.Business English UK okulları profesyonellere yönelik kurslarda uzmanlaşmış olup, özgün materyal kullanır ve yöneticilerin beklediği standartları sunmaya çalışır. Kurslar genellikle yoğunlaştırılmış programlar içerir.

Yetişkinler için tatil (Adult vacation)

Seçeceğiniz bir etkinliğin tadını çıkarırken dil öğrenin. 18 yaş ve üzeri içindir.

Genç öğrenciler için tatil (Young learner vacation)

8 ila 17 yaşındaki öğrenciler için düzenlenmiş çeşitli yaz kursları. İngilizce konuşulan bir ortamda İngilizceninizi ilerletmek için egzersiz yapın ve iletişim becerilerinizi geliştirin. Kurslar, sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler içerebilir. Dünyanın her yerinden gelen insanlarla arkadaşlık kurabilirsiniz.

English Plus

İngilizcenizi sınıfta değil de egzersiz yaparak ilerletmeyi mi tercih ediyorsunuz? English Plus, İngilizce dil öğrenimiyle beraber, başka bir beceri veya hobi geliştirmeyi içerir. Sanat ve tasarım, iş idaresi, turizm işletmeciliği, yemek pişirme, futbol veya golf gibi akademik veya mesleki bir alanda ya da ilgi alanınızda eğitim alırken pratik olarak dil öğrenebilirsiniz.

Evde özel ders (Home tuition)

Öğretmenin kendi evinde ve ailenin bir parçası olarak, bire bir kursla İngilizce öğrenin. Evde özel ders, İngilizce dilini kullanmanızı ve tamamen otantik bir ortamda dilinizi geliştirmenizi sağlar.

Bire bir kurs (One-to-one)

Bireysel kurs – bir öğretmen, bir öğrenci. Bu, tercih ettiğiniz kadar gün veya hafta için, tamamen size özel düzenlenmiş bir program yapılabilmesini sağlar. Bire bir kurs, diğer kurslarla birleştirilebileceğinden, hem dil hedeflerinizi gerçekleştirebilir hem de grup çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

İngilizce öğretmenleri için kurs (Courses for teachers of English)

Öğretmen gelişim ve yeterlik kursları – lisansüstü sertifikadan doktora derecesine kadar. Bilgi tazeleme kursları, dil ve metodoloji, yaratıcı öğretim teknikleri, çağdaş kültür ve derste multimedya kullanımı gibi konuları içerebilir. Hem öğrenciler hem de kendiniz için, sınıfınıza yeni fikirlerle dönün.

İş deneyimi (Work experience)

Sınıfta öğrenin ve seçkin bir Britanya şirketinde çalışarak ya da staj yaparak öğrendiklerinizi uygulayın. İş deneyimi seçenekleri, eksiksiz bir paket sunar: eğitim hazırlığı, uluslararası düzeyde tanınan yeterlik derecesi ve çalışma deneyimi. Daha fazla bilgi için http://www.workexperience-uk.co.uk/adresli web sitesini ziyaret edin.

Sınavlara hazırlık (Examination preparation)

Tüm dünyada tanınan yeterlik dereceleri veren kurslar. Sınav tekniklerini ve sınavlarda başarılı olup yüksek puanlar almanın ipuçlarını öğrenin.

Akademik Amaçlı İngilizce (English for Academic Purposes/EAP)

Daha sonraki öğreniminizde (örn. bir üniversite programına başvurduysanız) başarılı olmak için hazırlık yapın. Akademik bir ortamda İngilizcenizi geliştirin ve not tutma, tartışma, akademik okuma ve yazma ve araştırma teknikleri gibi bağımsız çalışma becerileri kazanın.

Nerede öğrenim görmek istiyorsunuz?

Birleşik Krallıklar’ın dört bir yanında British Council akreditasyonu ile İngilizce dil eğitimi veren merkez ve kurumların çeşitli türleri vardır.

16 yaşına kadar, İngilizce dilini muhtemelen bir dil merkezinde veya yaz kursları düzenleyen bağımsız bir okulda öğrenirsiniz.

16 yaşın üzerindeyseniz, daha fazla seçeneğiniz bulunur. Akredite kurumlar, uzmanlaşmış dil okullarını, ileri eğitim yüksek okullarını ve üniversiteleri de içerir. Sunulan bazı seçenekler ve bulabileceğiniz kurs türleri aşağıda belirtilmektedir.

Özel dil okulları

Özel dil okulları genellikle birbirinden farklı bir grup dil kursu sunar. Bazıları genç öğrencilere ya da şirket yöneticilerine eğitim verme konusunda uzmanlaşmıştır. Diğerleri ise Özel Amaçlı İngilizce veya English Plus kurslarında özel uzmanlığa sahiptir. Dil kursları tüm beceri düzeylerinin gereksinimlerini karşılar ve tam ya da yarı zamanlı seçenekler sunar. Genellikle kısa, uzun ve yaz programları bulunur ve kursunuza ne zaman başlayabileceğinizi seçebilirsiniz.

Bağımsız okullar ve özel öğretim yüksek okulları

Kurslar çeşitli alanlarda eğitim görmenize olanak sağlar ve tüm etkinlikleriniz İngilizce dilini kullanmayı içerir. Bazı bağımsız okullar özel yaz programları da sunar.

İleri eğitim kurumları

Başlangıç düzeyinden ileri düzeylere kadar tam ve yarı zamanlı kurslar. Ayrıca, birçok öğrencinin ana dil olarak İngilizce konuştuğu sınıflarda kariyer esaslı eğitim ve akademik programlar sunar.
Başka bir alandaki eğitimle birlikte sağlanan dil öğrenimi, bazen English Plus olarak adlandırılır.

Yüksek öğretim kurumları

Yüksek öğretim kurumları tam ve yarı zamanlı kurslar sunar. Dil becerileriniz orta veya daha ileri düzeyde olmalıdır. Bu kurumların birçoğu Akademik Amaçlı İngilizce öğretimi ve Temel kurslarda uzmanlaşmıştır.

Yeterlilik ve kariyer olanakları

Ne tür yeterlik programları vardır?

Akredite dil merkezlerimizin hemen hepsi, uluslararası düzeyde tanınan yeterlik dereceleri alınabilecek kurslar sunar.

İster özgeçmişinizi (CV) ve kariyer olanaklarınızı genişletmek isteyin, ister daha ileri düzeyde öğrenime hazırlanın, İngilizce dil kursuna gitmek geleceğiniz için büyük bir yatırımdır. Britanya’da ayrıca, çok çeşitli profesyonel ve mesleki yeterlik programları sunulur.

Yeterlik programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, British Council web sitesininlearning and exam sayfalarını ziyaret ediniz.

İngilizce dil kursunuzu bitirdiğinizde

İngilizce dil kursunuzu bitirdiğinizde ne yapmak istediğiniz hakkında düşündünüz mü?

Eğer uluslararası bir kuruluşta kariyer yapmak istiyorsanız, İngilizce dil becerileri özellikle değerlidir. Ayrıca, İngiliz eğitim sistemi, kursunuzu bitirdikten sonra daha ileri düzeyde öğrenime devam etmeniz için harika fırsatlar sunar. Öğreniminizi sürdürmeyi seçerseniz, mesleki eğitim veya üniversite öncesi, lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde programlar dahil olmak üzere, çok çeşitli seçenekler bulunur. Education UK web sitesinde daha ileri düzeyde öğrenim olanakları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Britanya’da İngilizce dil öğrenimi görmenin maliyeti nedir?

Britanya’da öğrenim görmenin maliyeti birtakım etmenlere bağlıdır, ancak işe başlamadan önce bütçeniz hakkında gerçekçi bir fikriniz olmalıdır.

Ana maliyetler şunlardır:

 • Britanya’ya gidiş dönüş seyahatiniz
 • Kurs ücretleriniz ve varsa sınav ücretleriniz
 • Kursunuz için almanız gereken kitaplar (bazen kitap masrafları kurs ücretine dahildir)
 • Konaklama ve yemek masraflarınız
 • Genel harcamalarınız (örn. sosyal yaşam)
 • Okula gitmek, kent ya da kasaba çevresinde gezmek ve diğer yerlere gitmek için yapacağınız seyahatler

Yaşam masrafları

Kurs ücretlerinin yanı sıra, konaklama (kira ve faturalar), yemek, giyim, eğlence ve sosyal etkinlik gibi günlük yaşam masraflarını da düşünmeniz gerekir. Yaşam masrafları Birleşik Krallıklar’ın bölgeleri arasında farklılık gösterir. Örneğin, Londra genel olarak diğer yerlerden daha pahalıdır.

Education UK web sitesinde bütçe oluşturma ve paranızı idare etme konusunda daha fazla tavsiye bulabilirsiniz.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.