TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerİngiltere'de EğitimBir İngiltere Üniversitesinde Eğitim, gerçek bir deneyim!
Bir İngiltere Üniversitesinde Eğitim, gerçek bir deneyim!

Bir İngiltere Üniversitesinde Eğitim, gerçek bir deneyim!

İngiltere’nin sizlere dünya standartlarında eğitim, uluslararası çapta saygı gören yeterlilikler ve sıra dışı kariyer seçenekleri sunduğu bilinen bir gerçektir. Peki ama Shakespeare’in, öğlen çayının ve BBC’nin ülkesinde eğitim almak gerçekte nasıl bir şey? Bu yazı; kursunuza başladığınızda sizi bekleyen fırsatlar ve eğlenceli zaman hakkında biraz daha detaylı bilgi verecek!

Dünyanın her yerindeki üniversiteler; size bazı benzerlikleri olan farklı deneyimler sunar. Üniversitenin konumunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Londra’ya ulaşım bağlantısı olan ama başkentin yüksek maliyetlerinin olmadığı bir şehir merkezinde mi, yoksa şehrin dışında farklı bir deneyim sunan kasaba ya da banliyö mü? Üniversite tek bir kampüs içinde mi toplanmış, yoksa farklı yerlere mi dağılmış? Yaşam maliyetleri de düşünülmesi gereken bir başka unsurdur; konaklama, seyahat, yiyecek ve sosyal hayatın maliyetlerini kontrol edin. Her üniversitenin kendine has güçlü eğitim alanları veya eşsiz anadalları vardır; örneğin Kontur Modası veya Ayakkabı Tasarımı, ancak İngiltere eğitiminin özelliklerinin çoğu aynıdır.

İngiltere yüksek eğitimi, uzmanlık alanlarına ve sabit eğitim sürelerine sahiptir. Çoğu üniversite İşletme, Tarih, Biyoloji Bilimi veya Mühendislik gibi alanlarda eğitim sunar, ancak bazı enstitülerde Spor Yönetimi, Yiyecek Sektörü ve Bilgisayar Oyunu Sanatı gibi eğitimler de alabilirsiniz. Genellikle öğretim büyük konferans türü dersler ile küçük grup eğitiminin birleşiminden oluşur ve resmi derslerinizin dışında birçok bağımsız çalışma konusuna odaklanma içerir. Kursunuza bağlı olarak uygulamalı dersler, seminerler, grup çalıştayları ve bireysel eğitim seansları alabilirsiniz. Büyük ihtimalle seviyenizi belirleyen resmi sınavlar ve ders eğitiminin bir karışımıyla birlikte, eğitim alanınızla alakalı bir dizi farklı modül eğitimi alacaksınız.

Bir İngiltere üniversitesindeki hayatınızın ilk deneyimi; dersleriniz başlamadan bir dizi aktiviteyle dolu Yenilerin Haftası olacaktır. Bu aktiviteler arasında sosyal etkinlikler, kampüs turları ve tanıtımı, kursunuza resmi kaydınız yer alır. Ders planınızın bir kopyasıyla birlikte destek hizmetleri, kütüphane, akademik davranış kuralları ve konferanslar hakkında faydalı bilgiler alacaksınız. Üniversite aracılığıyla ya da özel şirket aracılığıyla ayarladığınız konaklamanıza yerleştirileceksiniz. Büyük bir öğrenci yurdunda mı yoksa daha küçük bir dairede mi kalacağınız, kendi yemeğinizi mi yapmak istediğiniz yoksa yemek tesislerinin olmasını mı tercih edeceğiniz size kalmış.

Bir İngiltere Üniversitesinde Eğitim - Gerçek bir Deneyim!

Öğrenciler tarafından öğrenciler için yönetilen Öğrenci Birliği; üniversitenize kaydolduğunuzda sizin ilgi alanlarınızı temsil eder. Öğrenci Birliği sayesinde, sizinle aynı ilgi alanlarına (spor, dans, siyaset, müzik, fotoğrafçılık, işaret dili, din ve hatta çikolata, vs.) sahip kişilerle tanışmak için bir kulübe ya da topluluğa katılabilirsiniz. Seçimler; Öğrenci Birliğinde öğrenci refahı, toplum ve topluluklar yöneticiliği ve hatta birlik başkanlığı gibi roller üstlenmek isteyen öğrenciler arasında her yıl yapılır. Çoğu birliğin güzel yiyecek ve içeceklerin bulunduğu, sosyal etkinlikler için bir salonu vardır ve gün boyunca rahatlamak için kullanılan sosyal alanı da bulunur. Gönüllülük projeleri burada çok fazladır; mezuniyet sonrasında kariyer seçeneklerinizi geliştirmek için yerel projelere katılabilir, vakıflar için fon toplayabilir veya diğer öğrencilere akıl hocalığı yapabilirsiniz.

İngiltere üniversiteleri uluslararası öğrencilere has ihtiyaçları tespit etme konusunda uzun bir deneyime sahiptir. Bu işe odaklı uluslararası öğrenci destek merkezleri; sağlık, para, göçmenlik veya kişisel destek gibi konularda yardım ve danışmanlık hizmeti sunar. Tanıtım programları, akıl hocalığı ve aile-arkadaşlığı şeması, İngiltere’nin güzelliklerini görmeye yönelik düzenli geziler gibi tüm özellikler; yerleşmenize, arkadaşlar edinmenize ve burada geçirdiğiniz sürenin güvenli ve konuksever olduğu konusunda emin olmanıza yardımcı olur. İngiltere üniversiteleri; dünyanın her yerinden öğrencileri ağırlayan çok-kültürel ortamlardır, bu yüzden arkadaş edinmek, iletişim ağı kurmak, diğer toplumlar ve kültürler hakkında bilgi edinmek için mükemmel fırsatlardır. Uluslararası deneyim burada bitmez – kursunuzun bir parçası olarak yurt dışında eğitim ve çalışma imkanınız olabilir. Örneğin De Montfort University’de #DMUglobal programı; Los Angeles’tan Hong Kong ve Uganda’ya kadar her yerde sübvansiyonlu saha gezileri, projeler ve etkinlikler sunar. Bu uluslararası deneyim bağımsızlığınızı ve işverenlerin önemsediği diğer birçok beceriyi geliştirmenizi sağlar.

Eğer daha fazla iş deneyimi edinmek ya da eğitiminize destek olması amacıyla para kazanmak istiyorsanız, vize koşullarınıza bağlı olarak yarı-zamanlı çalışmaya hak kazanabilirsiniz. İngiltere üniversitelerinin çoğu, kendi destek merkezlerinde ve Öğrenci Birliklerinde öğrencilere uygun olan yarı-zamanlı iş ilanları yayınlar, yani burada çalışmak için iş bulmanız kolaydır. Öğrenci kariyer hizmetleri; iş dünyasına hazırlanmanıza yardımcı olmak için mülakat alıştırmaları, CV klinikleri veya psikometrik sınav gibi hizmetler sunar. Çoğu kurs; eğitiminizin bir parçası olarak önde gelen şirketlerde iş deneyimi edinme fırsatı sunar; mezun olduğunuzda etkileyici bir CV’ye sahip olmanızı sağlar. Kurum içi staj prosedürünü de kontrol edin – daha önceleri ofisimde öğrenci stajyerlerle birlikte çalışmıştım; öğrenciler burada uluslararası iş deneyimi, pazarlama ve öğrenci desteği konusunda deneyim kazanabiliyorlar.

Bir İngiltere üniversitesine başvuru; genellikle Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) üzerinden yapılır. UCAS; tek bir başvuru formunu doldurarak İngiltere’de beş üniversiteye kadar başvuru yapmanıza imkan sunan bir online sistemdir. Ayrıca neden bu kursu almak istediğinizi açıklayan, önceki eğitim deneyimleriniz ve ilgi alanlarınız hakkında kısa bilgi veren ve bizlere önceki iş deneyimleriniz ya da gelecek kariyer planlarınızı anlatan kişisel tanıtım yazısı da hazırlamanız gerekir. Eğitim danışmanınız ya da okulunuz size bu konularda yardımcı olacaktır.

Tabi ki sunulan fırsatları keşfetmek için en iyi yol; doğrudan bizimle temasa geçmektir. Çoğu İngiltere üniversitesi; Türkiye’den öğrencilere danışmanlık vermekle sorumlu özel personele sahiptir ve burada her yıl düzenlenen birçok eğitim etkinliğinde sizleri görmek için seyahat ederler. Bir merhaba demeyi unutmayın – sizi nereye götüreceğini asla bilemezsiniz!

ingiltere_universite02_jim_greenJim Green
Avrupa Bölge Müdürü
De Montfort University, Leicester, UK
[email protected] | www.dmu.ac.uk | www.dmuglobal.com

Jim günümüzde Leicester İngiltere’deki De Montfort University için çalışıyor. Avrupa çapında seyahat ediyor ve öğrencilere eğitim seçenekleri konusunda danışmanlık veriyor. Müzik, futbol ve TV dizisi ‘Doktor Who’dan hoşlanıyor ve tek içtiği içecek Earl Grey çayı.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.