TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimNeden Hong Kong’da Yurt Dışı Eğitim Aldım?

Neden Hong Kong’da Yurt Dışı Eğitim Aldım?

Yurt dışında eğitim almak öğrencilerin en çok istediği seçenektir. Çünkü öğrencilere ilk elden çeşitli kültürleri tanıyarak dünya görüşlerini ve düşünme şekillerini geliştirme, daha fazla gerçek hayat deneyimi ve kişisel bağlantılar sunarak gelecek kariyer fırsatlarını artırma, yabancı dillerde okuma, yazma, dinleme ve konuşmada akıcılığı destekleme ve artırma, hiçbir yerde sunulmayan dersleri alırken aynı zamanda mezuniyet yolunda kredi kazanarak alternatif akademik deneyim sunma, farklı kültürlerle iletişime geçerek liderlik gelişimi fırsatları verme, öz güven ve hayat deneyimi kazanarak kişisel gelişim ve büyüme şansı sunma gibi birçok avantaj sağlar. Yurt dışında eğitimin bu avantajlarından faydalanmak adına Hong Kong sizin için uygun bir yer olabilir.

Burada UGC (University Grants Committee) (Üniversite Bağış Komitesi) tarafından fonlanan sekiz tane üniversite vardır: University of Hong Kong, Hong Kong University of Science and Technology, Chinese University of Hong Kong, City University of Hong Kong, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong Baptist University, Lingnan University ve son zamanlarda katılan Education University of HK (daha önceden 1994-2016 yıllarında HK Institute of Education olarak biliniyordu). QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2019’da University of Hong Kong, Hong Kong University of Science and Technology, Chinese University of Hong Kong, City University of Hong Kong, Hong Kong Polytechnic University ve Hong Kong Baptist University; dünyanın ilk 1000 üniversitesi arasında sırasıyla 25., 37., 49., 55., 106. ve 277. sırada yer aldılar. Hong Kong’daki üniversiteler yerel ve uluslararası öğrenciler için çok çeşitli eğitimler sunar; bunlar arasında lisans, yüksek lisans, araştırma dereceleri ve çok çeşitli mesleki dereceler bulunur.

Hong Kong’daki yurt dışı eğitim deneyimim: Yurt dışı serüvenime 2018 Eylül ayında HKBU, Hong Kong’da İşletme Yönetimi master eğitimiyle başladım. Hong Kong HKBU’daki işletme okulu, dünyaca ünlü akreditasyon kurulları olan AACSB, EQUIS ve AMBA’dan üç akreditasyonu olan ve dünyanın en iyi işletme okulları arasında ilk %1 içinde yer alan bir okul. Bununla birlikte yakın zamanda eğitim kalitesinin kanıtı olarak işletme yönetimi master programı; 2018 yılında Financial Times’in işletme masterları (MiM) sıralamasında ilk 100 içine girdi ve böylece Hong Kong’da MiM sıralamasına giren ilk okul oldu. HKBU’daki İşletme Okulu, Financial Times tarafından Asya-Pasifik’teki ilk 25 işletme okulu arasında gösterildi. Şimdiden Hong Kong’da beş aylık deneyim kazandım. Bu süre içinde Hong Kong’daki üniversitelerin, özellikle de HKBU’nun neden dünya üniversiteleri sıralamalarında en üst sıralarda yer aldığını anladım.

Kesinlikle eğitim kalitesinden ödün vermiyorlar. Üniversitedeki derslerin kalitesi, eğitmenlerin olumlu tutumları, güncellenen ders müfredatı, üniversite altyapısı, kurallar ve düzenlemeler; gerçekten beni cezbetti ve eğitim almak için son derece uygun bir yer olarak görmemi sağladı. Ayrıca bu süre içinde farklı ülkeler ve kültürlerden buraya gelen diğer yabancı öğrencilerle de güçlü bir bağ kurdum; onların geleneklerini, normlarını, davranışlarını ve yaşam tarzlarını öğrendim. Onlarla o kadar çok eğleniyorum ki, beklentilerimin çok ötesinde. Burada birkaç adayı, Disneyland’ı, alışveriş merkezlerini ve Hong Kong’un diğer üniversitelerini gezdim ve yabancı arkadaşlarımla çift katlı otobüsle şehir turu yaptım, yıldızlı feribot MTR ile geziye çıktım. Her adanın doğal güzelliği, Disneyland’ın sundukları, alışveriş merkezindeki çeşitlilik ve kalite tek kelimeyle harikaydı ve büyüleyiciydi.

Yıldızlı feribotla gezintinin hissini, hızını ve MTR’nin zamanlamasını ve Hong Kong’un mükemmel toplu ulaşım sistemini hiç unutmayacağım. Ayrıca genellikle leziz öğle yemeğimi çeşitli restoranlarda yedim; Hint, Çin, Kaşmir ve Endonezya restoranları en iyileriydi. Bir de; şehrin güvenlik ve asayiş sistemine hayran kaldım. Herhangi bir tehlike veya risk olmadan günün istediğiniz saati seyahat edebiliyor ve gezebiliyorsunuz. Şimdi kampüs dışında; normal bir kişinin standart yaşam ihtiyaçlarını karşılayan tüm imkanlara sahip olan kendi ayarladığım bir özel dairede kalıyorum. Son olarak; bu şehri çok seviyorum.

Neden Hong Kong’da Yurt Dışı Eğitim: Herkesin yurt dışında eğitim almaya karar verirken belirli bir ülkeyi seçmek için kendine ait nedenleri vardır. Benim de yabancı eğitim yolunu seçerken kendimce nedenlerim vardı. Bu nedenler şunlardı:

  1. Eğitim kalitesi: Hong Kong’daki üniversiteler eğitim kalitesinden ödün vermiyor. Üniversitelerin eğitim kalitesi, tabi ki, uluslararası standartlarda. Amerika’daki ve Avrupa’daki sistemlerle aynı sistemi takip ediyorlar. Öğretmen-öğrenci oranı, üniversite altyapısı, öğretim üyelerinin profili, kalifiye personelin desteği ve üniversitelerin idari rolleri; son derece iyi ve kaliteli eğitimi garantileyen standarttalar. Üniversitelerin çeşitli programlarının ve okullarının sıralamalardaki düzenli yükselişi; öğrenciler için dünya standartlarında eğitim verdiklerini kanıtlıyor.
  2. Burs: Üniversite, öğrencilerin maddi sıkıntı yaşamadan eğitimlerini sürdürebilmeleri için çok çeşitli burslar ve ödüller veriyor. Hong Kong birlik şeması, bunların en iyisi ve en göze çarpanı. Hong Kong, başarılı öğrenciler için hem verdikleri yardımın büyüklüğü hem de bursların sayısı açısından en rekabetçi bursları veren dünyanın lider ülkesi.
  3. Kültür: Hong Kong’un kültürü, Doğu ile Batı’nın sofistike karışımı içinde doğmuştur. Yalnızca Çin geleneklerini korumakla kalmamış, aynı zamanda batı kültürüyle de vaftiz edilmiştir. Bu durum kültürünün çeşitlilik kazanmasını ve buradaki insanların çeşitliliği kabul eden açık fikirli insanlar olmasını sağlamıştır. Burası yabancılar için karma kültürlerin oldukça güvenli ve emniyetli olduğu uygun bir yerdir. Burada herkes normu ve her kültürün değerlerini yerine getirmekte son derece özgürdür.
  4. Yiyecek ve konaklama: Hong Kong; yerel ve yurt dışının leziz yiyeceklerinin aroma ve lezzetiyle Asya’nın mutfak başkenti olarak bilinir. Şehir batı ülkelerinden etkilenmiştir ve aynı zamanda bazı yiyecekler Çin mutfağı ile batı mutfağının tatlarını birleştirir. Şehirde farklı insan grupları için farklı restoranlarda çok çeşitli menüler sunar. En sevdiğiniz yemeği istediğiniz fiyatta ve çeşitlilikte bulabilirsiniz. Ayrıca Hong Kong’un doğudan batıya tüm olanaklara sahip tarz sahibi konaklamalar sunma gibi saygın bir geleneği de vardır. Burası şehir yaşam tarzına sahip bir tatil kasabası gibidir ve konuklarına eşsiz yemek konseptleri, sıra dışı mekanlar ve göz kamaştıran liman manzarası sunar. Şehrin en büyük otel toplantılarına, etkinliklerine ve yemek tesislerine ev sahipliği yapar.
  5. Ilıman iklim ve şehrin güzelliği: Uygun ve konforlu iklim, Hong Kong’un doğasının en iyi yanıdır. Bahar ve hatta kış aylarında makul bir sıcaklığa sahiptir. Hong Kong’da aşırı sıcaklara katlanmaz veya soğukta donmazsınız. Yollar ve otoban sistemi, tepelerdeki patikalar, adaların çeşitliliği, dünyaca ünlü Disneyland ve Ocean Park, feribot vs., şehrin sevilen simgeleridir ve buranın sakinlerinin kolayca ve rahatça hayatlarını tazelemelerini sağlarlar. Dilerseniz, kır yürüyüşünün mutluluğunu yaşayabilir, feribotla harika bir yolculuk yapabilir ve hatta yakın arkadaşınızla kolayca geleneksel yaşantınızı tazelemek için Disneyland veya Ocean Park’a gidebilirsiniz.
  6. İngilizce Eğitim Dili: Hong Kong’daki üniversitelerde sunulan eğitim programlarının çoğunda eğitim dili İngilizcedir. Dersler tamamıyla İngilizce verilir. Derslerin sözlü ve yazılı sınav sistemi de İngilizcedir. Öğrencilerin global iş piyasasının uluslararası birer parçası olmalarını sağlamak için onların İngilizce bilgilerine akıcı olmalarına öncelik verirler.

Sonuç: Hong Kong; kaliteli eğitim arayışı içinde olanlar için doğru adrestir. Bu ülkedeki üniversiteler kendilerini kaliteli eğitim sunmaya adamışlardır. Üniversite sıralamalarındaki yerlerini koruma ve yükseltme konusunda son derece hassastırlar. Verdikleri eğitimin kalitesinin değerleri, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Avrupa’nın kalitesiyle aynıdır. Bu şehri; kendi şehrinizdeki çeşitli imkanlarla aynı ve hatta daha iyi olan ikinci bir eğitim yuvanız olarak görebilirsiniz. Burada yiyecek, konaklama, iletişim, ulaşım ve hatta burs kazanırsanız para sıkıntısı yaşamadan eğitiminizi kolaylıkla ilerletebilirsiniz. Son olarak benim tavsiyem, yabancı eğitimle kendinizi geliştirin ve Hong Kong Baptist University ile bağlantıda kalın.

Abul Kalam
Hong Kong Baptist University

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.