TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimNeden Hong Kong’da Eğitim
Neden Hong Kong'da Eğitim

Neden Hong Kong’da Eğitim

Eğitim için Hong Kong’u seçmenizin birçok sebebi var. İlk başlayanlar için hızlı, agresif ve biraz stresli olabilir ama esasta her şeyin mümkün olabileceği ve tropik yeşilliğin düşündüğünüzden çok daha fazla olduğu bir şehirden başka bir şey değil.

Uluslararası öğrencilerin gözünde canlandırdığı tipik Hong Kong imajı; kalabalık, trafikten boğulmuş bir metropoldür – ama ilk izlenimler genellikle yanıltıcıdır. Daha önce hiç gitmediğiniz ve hatta görmediğiniz bir yerde eğitim almaya karar vermek korkutucu olsa da, gelecekte bunu karşılığı fazlasıyla mutluluk verici olabilir. Bu da gerçekten tanımak isteyeceğiniz bir yerde yaşamakla olabilir.

Hong Kong, Çin’e giriş için mükemmel bir noktadır

Hong Kong’da eğitim alırken, hem çevreyi gezmek hem de eğer kariyerinizi burada planlıyorsanız, iş görüşmelerine gitmek için Çin’in iç bölgelerine rahatça seyahat edebilecek bir konumda olacaksınız. Ekonomik büyüme yalnızca Hong Kong’da değil, Çin’in diğer bölgelerinde de fırsatları giderek arttırıyor.

Hong Kong sınırsız fırsatlarla doludur

Uluslararası çapta tanınan bir ticaret şehri olan Hong Kong, bankacılık ve finans alanlarına girmek isteyen öğrenciler arasında da oldukça ünlüdür. HSBC’nin ana merkezi Hong Kong’da yer alırken, şehir Çin’in iç bölgeleri için ana ticaret üssüdür. Burası ilk işletmenizi açmak için harika bir yerdir.

Hong Kong yaşanabilecek eğlenceli ve hareketli bir şehirdir

Yüksek lisans öğrencisi misiniz yoksa yüksek lisans stajyeri mi? Dünyanın her yerinden insanlar eğitim almak, çalışmak ve yaşamak için Hong Kong’a geliyor. Şehir farklı kültürlerin ve ulusların bir araya geldiği bir merkez. Yüksek lisans programları İngilizce ve Çince olarak veriliyor.

Ayrıca Hong Kong’a gelmek isteyen uluslararası öğrenciler için çok sayıda mali destek bulunuyor. Üniversiteler, belirli alanlarda (özellikle mühendislik ve araştırma) burs programları sunuyor. Öğrenci destekleri ve ödülleri de bulunuyor ancak bunlar genellikle rekabete dayalı olarak verilir ve hem akademik yeteneğiniz hem de maddi ihtiyaçlarınız değerlendirilir. Seçtiğiniz kurum ile iletişime geçerek, çalışmak istediğiniz alanda maddi destek fırsatları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Koşturmacanın ötesini görün

Hong Kong’un tipik imajı, gökdelenler ve aşırı kalabalıktan ibarettir. Hong Kong seyahati hakkında yazılar okuduğunuzda çoğu web sayfası ve gezi rehberleri, pahalı restoranlar ve şık pazarlardan bahseder. Ancak Hong Kong’un başka bir yüzü vardır ve bunu sadece şehri tanıyanlar görebilir.

Burada yaşayan biri olarak bu diğer yüzünü keşfetmek mümkündür. Boğucu otobanları unutun ve arka sokaklara ilerleyin ya da banliyöleri dolaşın. Ucuz erişte restoranları, huzurlu tapınaklar ve yerel barlar dünyası sizleri bekliyor.

Ucuz konaklamadan faydalanın

Hong Kong, Asya’nın en pahalı konaklama masraflarından birine sahiptir ve konutlar tavan fiyattadır. Bu nedenle bir işadamı değilseniz (ya da zengin bir aileye sahip değilseniz) kendinize bir saray almayı düşünmeyin. Ancak üniversitelerin çoğu, öğrencilerin konaklamalarına mali destek vermektedir. Bu konaklamalar genellikle şehrin en ilgi çekici bölgelerinde bulunur. Hayatınızda bir kez yakalayacağınız bu fırsattan faydalanın.

Dünyanın en iyi yemeklerinden örnekler tadın

Hong Kong’a gelen öğrenciler, kendilerini ziyafetin içinde bulurlar – burası yemek yönünden dünyanın en iyi yerlerinden biridir. “Dim sum”dan erişte barlarına kadar Hong Kong, Kanton mutfağını tadabileceğiniz en iyi restoranlara sahiptir. En güzel yanı da; iyi bir yemek için banka soymanıza gerek yoktur. Hong Kong Michelin yıldızlı işletmelere de sahiptir ancak bazı en ucuz yemek mekanları en iyisidir.

Şehirden kaçın

Yeşillik mi istiyorsunuz? Burada var. Hong Kong’un %70’inden fazlası ulusal parklar ile kaplıdır. Toplu taşıma ağı, iç bölgelerdeki ve Hong Kong’un adalarındaki göz kamaştıran yürüyüş, bisiklet ve kaya tırmanma mekanlarına kolay erişim sunar. Daha yavaş ve daha geleneksel yaşam tarzına bir bakış için harika bir fırsattır. Balık tutmaya, plajda uyumaya ve bir dağa tırmanmaya giderek, birkaç günlüğüne şehirde yaşadığınızı unutun.

Kantonca öğrenin, İngilizcenizi geliştirin ve hatta Çince öğrenin

Kantonca Hong Kong’un yerel dilidir ancak Çin’den gelen ve burada yaşayan, eğitim alan ve çalışan birçok göçmen sayesinde Çince de geniş çapta kullanılmaktadır. Hong Kong’un bir diğer resmi dili de İngilizcedir. Bu sayede şehir, birçok uluslararası öğrenci için ideal bir yer olmuştur; dil becerilerinizi geliştirmek için harika bir yerdir.

Hong Kong nasıl parti yapılacağını bilir

Tüm metropol şehirler gibi Hong Kong da rahatlamak ve stres atmak için birçok eğlence seçeneği ile doludur – ayrıca Hong Konglular parti yapmaya bayılır. Her yıl yapılan ve hafta sonu boyunca süren Rugby Sevens partisinde ruhunuza işleyen şarkılar çalarken, sıkı çalışmanın yorgunluğunu hafta sonunda üzerinizden atmanın daha birçok yolu da vardır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.