TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Hong Kong’da Yaşamak

Hong Kong’da Yaşamak

Hong Kong’da yaşamak muhteşem bir deneyim olacak! Bu kozmopolit şehre bayılacaksınız.

Çin’in güney kıyısında bulunan Hong Kong; Doğunun Batıyla, eskinin yeniyle buluştuğu eşsiz bir yerdir. Eskiden bir İngiliz kolonisi olan ve günümüzde Çin’in Özel İdari Bölgesi olan Hong Kong, sıra dışı bir kültüre ev sahipliği yapar. Antik Çin mirasının varisi olan ve bir dönem Batının, koloni etkisinin altında kalan Hong Kong; İngilizceyle Kanton Çincesinin, “Feng Shui” ile futbolun, gökdelenlerle tarihi bölgelerin yan yana yer aldığı komplike bir şehirdir.

Asla durmayan bir şehirde yaşayın. Hong Kong’un hareketliliğini yaşamanız için şehir sizlere Çin ve uluslararası mutfakların, markaların ve eğlencenin en iyilerinden bir karışım sunar. Daha sakin bir şeyler mi arıyorsunuz? Bir kaldırım kafesinde dinlenebilir, “Tai Chi” alabilir veya göz kamaştırıcı milli parklarımızdan birinde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Moda tarzınızı sergileyin. Hong Kong alışveriş tutkunlarının cenneti olarak bilinir. En güncel tasarımcı ürünlerini alabilir veya istediğiniz kadar harika fiyatlara ürünler için yerel dükkanları gezebilirsiniz. Ama lütfen mayonuzu getirmeyi unutmayın. Ilıman astropikal iklimde bulunmamız sayesinde burada plaj mevsimi yılın yedi ayı boyunca sürer.

Şehir içinde ve çevresinde gezinmek daha kolay olamaz. Hong Kong’a dünya çapındaki birçok büyük şehirden uçakla seyahat edebilirsiniz; dünya nüfusunun yarısı sadece beş saatlik uçuş mesafesindedir. Ayrıca Çin’in diğer bölgelerine de tren ve feribotla kolayca erişilebilir. Buraya geldiğinizde kapsamlı, etkili ve uygun maliyetli bir toplu taşıma ağını bulacaksınız. Son teknoloji ürünü telekomünikasyon ve internet sistemimiz, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanızı, yemek sipariş vermenizi ve hiçbir düşüş yaşamadan dosya indirmenizi sağlar.

Parmağınız ucunda yardım alabilirsiniz. Hong Kong’un global çapta ticaret ve finans merkezi derecesindeki konumu; her türden kültüre sahip insanlara kucak açtığımızı gösterir. Burada yaşayanlar ister kalıcı ister geçici olsun, ifade özgürlüğünün, mükemmel kamu sağlık sistemine ve sıra dışı belediye hizmetlerine erişimin tadını çıkarırlar. Çoğu ulusun, ülkenizden herhangi bir yardıma ihtiyaç duymanız durumunda, burada konsoloslukları bulunur. Hong Kong’da yaşarken herhangi bir sorun yaşamanız durumunda, çeşitli devlet kurumları ve gittiğiniz eğitim kurumu size yardım etmek için hazırdırlar.

Kısacası, burada yaşadığınız süre boyunca mutlaka bir şeylerden büyüleneceksiniz.

Varış

Hong Kong’a vardığınız anda yapmanız gereken ilk öncelikli şey; göçmenlik ve gümrük muayenesinden geçmektir. Göçmenlik Bürosu ve Gümrük ve Vergi Departmanının web sayfaları muayene prosedürleri hakkında size detaylı bilgi verebilir.

Hong Kong’a sorunsuz giriş yapmanız için birkaç genel ipucu:

  • Beraberinizde getirmeniz gereken belgeler; geçerli bir vizesi olan (gerekiyorsa) pasaportunuz, eğitim kurumunuzun verdiği kabul mektubu, seyahat belgeleri ve biletler.
  • Kurumunuzun, hostelinizin ve konaklamanızın adresi, telefon numarası ve iletişim kişisi(leri) bilgileri.
  • Her ne kadar Hong Kong’da dört mevsimin yaşandığı astropikal muson iklimi hakim olsa da hava kış mevsimlerinde soğuk olabilir. Kalın kıyafetler getirmenizde fayda var. Hong Kong yıl boyunca oldukça çok miktarda yağmurlu gün geçirdiği için kullanışlı bir şemsiye de önemli olacaktır. Ülkeye gelmeden önce hava tahminlerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
  • İlk etapta ulaşım, yiyecek ve diğer harcamalarınız için yanınızda Hong Kong Doları cinsinden yaklaşık HK$3.000 civarında nakit bulundursanız iyi olur. Döviz bozdurma hizmetlerini havaalanında ve şehrin her yerindeki banka şubelerinde bulabilirsiniz.
  • Hong Kong’da bir banka hesabı açmak biraz zamanınızı alabilir. Kendi ülkenizdeki banka hesabınızdan para çekmeniz gerekebilir. Lütfen detaylar için ülkenizdeki bankanızla görüşün.

Eğitim kurumuna veya kaldığınız yere gitmek
Muayene işlemlerini tamamladıktan sonraki adımınız, eğitim kurumunuza veya kaldığınız yere gitmektir. Konaklayacağınız yeri Hong Kong’a gelmeden çok öncesinde ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kurumunuzun veya konaklamanızın adresini İngilizce ve / veya Çince yazılı olarak, taksi şoförüne verebilecek şekilde bulundurun. Eğer toplu ulaşımı tercih ederseniz, ilk etapta detaylı güzergah ve zamanlamayı kontrol etmelisiniz. Kurumların çoğunun web sayfası, kampüslerine nasıl ulaşacağınızın yollarını gösterir. Bazı kurumlar havaalanından transfer hizmeti de sunmaktadır. Gerektiğinde daha detaylı bilgi için kurumlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Oryantasyon Programları
Eğitim kurumlarının organize ettiği oryantasyon programları; kurumunuzu ve programınızı daha iyi anlamanız ve yeni arkadaşlar edinmeniz için size altın bir fırsat sunar. Hemen hemen bütün kurumlar; her akademik yılın başında, yeni başlayan yerel olmayan öğrenciler için bir dizi Oryantasyon Programı sunar. Bunlar arasında şehir, kampüs ve bina gezileri, kültürel alışma seansları, bilgi edinme seansları vs. yer alır. Bu programlar yeni ortamınıza mümkün olduğunca hızlı şekilde alışmanıza yardımcı olmak üzere tasarlandığı için, bunlara katılmanızı tavsiye ederiz.

Konaklama

Kurumunuza kabul edildikten sonra konaklamanızı ayarlama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Hong Kong’da yerel olmayan öğrenciler, kampüs içinde veya dışında konaklama seçeneklerinden istediklerini seçebilirler. Size sunulan konaklama seçeneklerini öğrenmek için kurumunuzda yer alan Yurt Ofisiyle veya Öğrenci İlişkileri Ofisiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Kampüs İçi Konaklama
Yerel olmayan öğrenciler için uygulanan hostel politikası kuruma göre değişmektedir. Üniversite Ödülleri Komitesi tarafından fonlanan kurumlarda genellikle yerel olmayan lisans öğrencilerine eğitimleri süresince en az iki yıllık hostel konaklaması verilir, bu da genellikle eğitimlerinin ilk iki yılı olur. Bazı kurumlarsa eğitimin tamamı boyunca hostel konaklaması sunar.

Kampüs içi konaklamalarda; tek kişilik oda seçeneğini seçmediyseniz; kurumlarımızın arkadaş edinmeniz ve üniversite hayatına kolay adapte olmanız için uyguladığı çalışmaların bir parçası olarak, odanızı yerel veya diğer yerel olmayan öğrenciler ile paylaşırsınız. Eğer paradan ve seyahat süresinden tasarruf yapmak istiyorsanız, kampüs içi konaklama sizin için idealdir.

Burada kampüs içi yaşam maliyetleri dönem başına HK$5,000 ile HK$15,000 arasında değişir; bu da kurumdan kuruma çeşitlilik gösterir. Ayrıca, hostellerin çoğu çarşaf veya yastık vermez. Lütfen taşınmadan önce mağazalarımızdan kendi çarşaf takımınızı alın.

Öğrenci hostellerine talep oldukça yoğun olduğu için, kampüs içinde yaşamak istiyorsanız konaklamanızı mümkün olduğunca erkenden ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Kampüs Dışı Konaklama
Son yıllarda Hong Kong’da eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin sayısında ciddi bir artış oldu. Sınırlı sayıda hostel olduğundan dolayı kurumlar her gelen yabancı öğrenciye hostel konaklaması sunamayabilir.

Hostel konaklaması ayarlayamayanlar için her zaman özel kiralık yerler bulunur. Kampüs dışında yaşamak, kampüs içinde yaşamaktan daha masraflıdır. Kampüs dışında bir yerin kirası; büyüklüğüne, konumuna ve konaklama türüne bağlı olarak aylık HK$8,000–15,000 arasında değişir. Genellikle üniversite kampüslerinin çevresinde boş yer bulmak kolay değildir ve daha uzak olan yerlere göre daha pahalıdır. Eğer paradan tasarruf etmek isterseniz, birkaç arkadaşınızla birlikte bir ev tutmayı düşünebilirsiniz.

Eğer kampüs dışında yaşamayı seçerseniz, ülkeye gelmeden çok öncesinde araştırmalarınıza başlamalısınız. Bazı kurumlar kampüs dışında konaklama konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Detaylı bilgi için Konaklama Ofisi veya Öğrenci İlişkileri Ofisi ile görüşebilirsiniz.

Yaşam Maliyetleri

Yabancılar Hong Kong gibi hareketli bir metropolde hayatın ucuz olmayacağını düşünebilirler. Kira, yiyecek, giyim ve diğer ihtiyaçlar; New York veya Londra gibi benzer şehirlerle aynı olmalı diye düşünürler. Bu sadece kısmen doğru; burada pazarlıkla ucuz şeyler bulabilir, leziz ama uygun fiyatlı yiyecekler deneyebilirsiniz. Ayrıca ulaşım, telekomünikasyon ve kamu sağlığı Avrupa veya Kuzey Amerika’daki birçok ülkeye kıyasla oldukça uygun maliyetlidir. Dahası; Octupus kart (Ulaşım kartı), sanat ve kültür etkinlikleri gibi temel ihtiyaçlar için öğrenci indirimleri de mevcuttur. Dikkatli planlama ve fiyat kıyaslamasıyla Hong Kong deneyiminizin keyfine en iyi şekilde varabilir ve seyahat veya lüks yemekler gibi ekstra harcamalar için harcayacak paranız kalabilir.

Eğitiminiz için ödeme yapmanızın dışında, Hong Kong’daki günlük yaşantınızın yanında diğer akademik harcamalarınız için de bir bütçe ayırmalısınız.

Eğer üniversitenin sağladığı yurtlarda veya hostellerde kalıyorsanız, dönem başına en az HK$5,000 (yaklaşık US$650) ile en yüksek HK$15,000 (yaklaşık US$2,000) kadar ödeyebilirsiniz; kampüs dışında yaşayacaksanız bu miktarı bir ay için verebilirsiniz. Yiyecek, eğlence, ulaşım ve kişisel bakım gibi diğer yaşam maliyetleri için ne kadar lüks yaşadığınıza bağlı olarak yılda HK$30,000 ile HK$50,000 (US$3,900 ile US$6,500) arasında harcama yapmayı planlayabilirsiniz.

Hong Kong’da hayat ne kadar pahalı? Referans almak için aşağıdaki fiyatlara göz atın.

Ürün HK Dolar
(Yaklaşık)
US Dolar
(Yaklaşık)
Bir McDonald’s Menüsü: $22-35 $2.90-4.50
Bir kutu Kola, süpermarkette (örn. 7-11 veya OK): $8 $1
Bir set yemek (ana yemek, pilav ve içecek), ortalama bir yerel kafede (Cha Chaan Teng): $50-80 $6.40-10.30
Bir Starbucks orta boy Cappuccino $36 $4.60
Bir sinema bileti (3D efekti olmayan), $50-100 $6.40-12.90
Şehir merkezinden Causeway Körfezi’ne bir MTR seyahati, Octopus kart ile: $5.20 $0.70
Star Ferry ile şehir merkezinden Tsim Sha Tsui’ya doğru limanı geçmek: $2.50-$3.40 $0.32-$0.44

Durun; evdeki kumbaranızı hemen açmayın! Aşağıda tasarruf için birkaç önerimiz var:

  • Mümkün olduğunca bir üniversite konaklamasında kalın. Kampüs dışı konaklamadan daha ucuzdur ve daha temizdir; ayrıca kampüse daha yakındır ve kesinlikle çok daha konforludur.
  • Toplu ulaşımı kullanın. Dünyanın her yerindeki şehirler bizim sistemimize özenirler ve oldukça fazla sayıda şehir bizi örnek almıştır. Hong Kong’un bir ucundan diğer ucuna bir bardak kahveye ödediğinizden daha ucuza gidebilirsiniz. Tertemiz ve güvenlidir – anlayışlı yerel halka katılın ve siz de kullanın!
  • Para tasarrufu yapın ve yerel kültüre dalın – Çin tarzı kafe olan bir Cha Chaan Teng’de yemek yiyin. Hizmet temel seviyededir ama yemek lezizdir ve daha uygun fiyatlısını bulamazsınız. Ayrıca kampüsteki öğrenci kantininde de yemek yiyebilirsiniz, fiyatı uygundur. Buralarda yemek yiyerek tasarruf edebilirsiniz.
  • Müzeler, sinemalar, ulaşım firmaları, restoranlar ve hatta bazı mağazaların sunduğu öğrenci indiriminden faydalanın. Sadece öğrenci kimliğinizi gösterin.
  • Eğitiminiz esnasında maddi sıkıntı yaşarsanız, yardım için eğitim kurumunuzun uluslararası ofisiyle veya öğrenci ilişkileri ofisiyle iletişime geçin.

Sigorta

Sağlık sigortası yaptırma öğrenciler için zorunlu olmasa da; bazı eğitim kurumları Hong Kong’daki eğitiminize başlamadan önce kaza, hastane, sağlık masrafları (kaza ve kaza dışı) ve ülkeyi terk etmeyi kapsayan bir sigorta yaptırmanızı isteyebilmektedir.

Hong Kong’a gelmeden önce bir sigorta yaptırmazsanız, bazı kurumlar sizler için grup planları sunmaktadır ancak bu planlar genellikle minimum ve temel seviyede kapsama sahiptir sağlık veya tıbbi sigortayı içermez. Başvurmayı düşündüğünüz kurumun Öğrenci İlişkileri Ofisi veya Uluslararası Ofisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Her halükarda sizlere Hong Kong’daki eğitim sürenizin tamamı boyunca geçerli olan sigorta poliçenizi kendinizin yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Temel paketin yanında kendi isteğinize bağlı olarak ek kapsamlar da ekletebilirsiniz.

Hong Kong’un dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız, sahip olduğunuz sigortanızın gideceğiniz yeri de kapsıyor olduğundan emin olun. Aksi takdirde seyahat etmeden önce ek seyahat sigortası yaptırmanızı öneririz.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.