TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimHong Kong’da Yapılacak 10 Şey
Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

Hong Kong’da Yapılacak 10 Şey

Hong Kong’da yurt dışı eğitimi almayı mı düşünüyorsunuz? Oradayken yapılacak en iyi 10 şey ile ilgili yazımızı okumadan hiçbir yere gitmeyin!

Burası dünyanın belki de en yoğun nüfusuna sahip yerlerinden biri olabilir ama bu Hong Kong deneyiminin bir parçasıdır. Tarihi, kültürel, geleneksel ve mimari açıdan zengin olan; perakende mağazaları, eğlence ve yiyecek sektöründen bahsetmeye bile gerek olmayan bu küçük ada milleti; sadece Asya’nın en iyi üniversitelerine değil, aynı zamanda dünyanın da en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapar ve hem sınıf içinde hem de sınıf dışında eğitim sunar.

Stanley Market - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

1. Stanley Market’i gezin

Hong Kong’un belki de en gözde turistik mekanlarından biri olan ve yerel halkın da sıklıkla ziyaret ettiği bu yer; yurt dışında eğitim alan lisans öğrencisi olarak sizin için hem turistik hem de yerel gezi mekanlarından biridir! Yerel ticaretin hareket ve canlılığının merkezi olan Stanley Market’te ipek şallardan basit hediyelik eşyalara kadar her şey satılır. Alışveriş terapinizi yaptıktan sonra, yakınlardaki restoranlardan birinde hak ettiğiniz muhteşem yemeklerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Oraya ulaşmak, pazarın kendisi kadar deneyim doludur; özellikle de eğer arabada kendinizi iyi hissetmezseniz ve rüzgarlı yolu tercih ederseniz; diğer uçta uluslararası öğrencilerin bütçesine uygun pazarlıklarla ödüllendirilebilirsiniz.

Victoria Peak - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

2. Victoria Peak’in tepesine çıkın ve adanın muhteşem manzarasını izleyin

Sis sebebiyle etrafı çok fazla göremediğiniz zamanların sizi Victoria Peak’in tepesine çıkmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Burası Austin Dağı olarak da bilinir ancak en genel kullanılan adı “The Peak”tir. 552 metre ile adanın en yüksek dağı olan Victoria Peak; Hong Kong, Kowloon ve Victoria Limanı’nın harika manzaralarına sahiptir. Dağın zirvesine Peak Tramvayı’yla veya gerçekten spor yapmaya ihtiyaç duyuyorsanız ve kitaplardan uzaklaşmak istiyorsanız, dik Old Peak Yolu’ndan yürüyerek ulaşabilirsiniz. The Peak’in bir tarihi geçmişi de vardır: 19. yüzyılda yerli halk, adanın astropikal ikliminden kaçmak için bu tepeye tırmanıyordu!

Happy Valley - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

3. Happy Valley Hipodromu’nda atlar üzerine iddiaya girin

İster inanın ister inanmayın, at yarışları Hong Kong’un en çok ilgi gören sporudur ve Happy Valley Hipodromu yarışların en çok düzenlendiği yerdir. Sezon Eylül’de başlar ve Temmuz’a kadar sürer ve bu dönem içinde yarış parkurunun yanında olmaktan daha iyi bir seçenek yoktur. Bahisler, bilgisayar sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilir ve oynadığınız atın ne kadar ileride veya geride olduğunu görmek için hipodromun her yerinde bulunan dev ekranlara bakabilirsiniz. Sinema gecesine çıkmayı unutun; Happy Valley Hipodromu, Hong Kong’un gece hayatını gerçek anlamda deneyimlemek için en iyi yerdir!

Bunları biliyor muydunuz? : Hong Kong Hükümeti, bölgedeki köylerin pirinç yetiştirmesini yasakladı. Böylece Hong Kong’da yaşayan İngilizlere at yarışı sunmak üzere 1845 yılında Happy Valley Hipodromu inşa edilebildi.

Tutkularınızı tatmin edin - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

4. Tutkularınızı tatmin edin

Eğer tatlı düşkünüyseniz, Hong Kong tam size göre bir yer. Burada sayısız “tatlı evi” bulunur ve her türden zevke hitap ederler. Son çıkan fenomeni, mango tatlı evini, denemeyi unutmayın. Tüm tatlılar taze mangolardan, karpuzlardan ve daha birçok egzotik Asya meyvesinden yapılıyor.

Hong Kong’da eğitim gördüğünüz süre boyunca aç kalmazsınız. Esasta bu küçük ada, Asya’nın yiyecek başkenti olarak bilinir. Ada çapında 1,100’den fazla restoran vardır ve tüm damak tatlarına hitap eden Asya ve Batı mutfaklarının çeşitlerini sunarlar.

Işık ve ses gösterisi - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

5. Hong Kong’un Işık ve Ses Gösterisini izleyin

Guinness Rekorlar Kitabı; bu gösteriyi dünyanın en büyük kalıcı ışık ve ses gösterisi olarak resmen doğrulamıştır ve bu gösteri Hong Kong’da her gece akşam 8’de başlar! Güzel Victoria Limanı’nı aydınlatan Işıkların Senfonisi; müzikle ve hikayelerle senkronize hareket eden renkli ışıklar ve lazer ışınları ile 40 bina, güzel mimarilerini sergiler. Beş temel tema vardır: Uyanış, Enerji, Miras, Ortaklık ve finalde Kutlama. Hong Kong’un deniz kıyısındaki gezi yerlerinden birinde yerinizi alın veya bunun gerçek anlamda tadını çıkarmak için liman gezi teknelerinden birine atlayın.

Kowloon - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

6. Kowloon’u gezin

Sizi cezbeden şey Hanımlar Pazarı, Yıldızlar Bulvarı, Saat Kulesi veya Lei Yue Mun Deniz Ürünleri Pazarı olabilir. Kowloon; Hong Kong’un zengin mirasını, deniz ürünlerini ve pazarlarını bulabileceğiniz bir yerdir; burada havuz balığı pazarı bile bulunur! Her ne kadar kendinizi oda arkadaşınız için bambudan yapılmış kafesin içinde bir ötücü kuş almaktan alı koyamasanız da; buraya sadece alışveriş yapmak için gitmeyin. Hong Kong Adası’nın kuzeyinde yer alan Kowloon; tarihi değerleri sayesinde Antikalar ve Abideler Ofisi tarafından anıt olarak ilan edilen birçok tarihi yapıya sahiptir.

Çin mantısı - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

7. Çin mantısının bağımlısı olun

Çin mantısı restoranlarında masanıza getirilen leziz lokmalarla dolu bambu sepetlerinden oluşan kulelere karşı koyamayacaksınız. Tabi geniş menüden sadece bir iki yemeği seçemiyorsanız üzülmeyin; bu yemeği bitirip bir tane daha sipariş verebilirsiniz! Çin mantısını gerçek anlamda tatmak için yanında Çin çayı istemeyi de unutmayın. “Yum cha” (asıl anlamı “çay içmek”tir), ilk olarak İpek Yolu’nda ortaya çıkmıştır. Yorgun düşen gezginler; bir bardak çay isterlerdi ve çayın sindirime faydalı olduğunu keşfettikten sonra, şimdilerde Çin mantısı olarak bildiğimiz hafif yemekleri yemeye başladılar.

Çin kültürü - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

8. Hong Kong’un Çin kültürünü yaşayın

Çin Halk Cumhuriyeti’nin iki özel idari bölgesinden biri olan Hong Kong’un neden zengin Çin kültürüne sahip olduğu oldukça aşikardır. Bunun içine; Çin Yeni Yılı, Bahar Feneri Festivali, Ejderha Tekne Festivali ve Konfüçyüs’ün Doğum Günü gibi yıl boyu düzenlenen birçok festival de dahildir. Şenliklerle dolu olan Hong Kong’da Çin operasını, ejderha dansçılarını, falcıları ve Çin yemeklerini deneyebilirsiniz.

Bunları biliyor muydunuz? :
Geçmişte Hong Kong İngiliz egemenliği altındaydı ancak 1997 yılında ada Çin’e iade edildi. Günümüzde Hong Kong nüfusunun %95’i etnik Çinlilerden oluşmaktadır.

New Territories - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

9. Kalabalıktan kaçın: New Territories’e gidin

Hiç şüphe yok ki; Hong Kong dünyanın en yoğun nüfusa sahip yerlerinden birisidir. Eğer kalabalığı seven biri değilseniz, Hong Kong size göre bir yer olmayabilir. Ancak bundan kaçmak için yollar da vardır; bunun en iyi örneği New Territories’in dağ patikaları ve doğal koruma alanlarıdır. Hong Kong Adası’nın diğer yerlerinin aksine, New Territories büyük çapta gelişmemiştir ve şehrin hareketliliğinden kaçmak isteyen ziyaretçiler ve lisans öğrencileri için hayal gibi bir dünya sunar. Hong Kong’un bu ‘gizli cenneti’nde antik kasabaları, Budist tapınaklarını ve köyleri keşfedebilirsiniz. Hong Kong’un en uzak bölgesi Sai Kung’daki Big Wave Körfezi’ne yürüyüş yapabilirsiniz. Sadece yolculuğunuza erken çıkmayı unutmayın çünkü iki saat süren bu yolu gün sonunda geri gelmeniz gerekecek!

Lantau adası - Hong Kong'da Yapılacak 10 Şey

10. Hong Kong’un ücra adalarını keşfedin

Hong Kong’un merkezinden feribotla bir saatten kısa bir yolculukla, hafta ortasında mükemmel bir kaçamak yapabileceğiniz ücra adalar yer alır. Lantau Adası’nı ve ünlü Dev Buda heykelini gezebilir, Lamma Adası’nda ünlü deniz ürünü yemeklerini tadabilir veya Cheung Chau ve Peng Chau adalarının kirlenmemiş plajlarında dinlenebilirsiniz. Bir bisiklet kiralayın, patikalarda yürüyüş yapın, huzurlu balıkçı kasabalarını gezin veya sadece uzaktan Hong Kong’un manzarasını izleyin.

Bunları biliyor muydunuz?:
Hong Kong 236 adadan oluşur. Lantau Adası en büyüğüdür ve Hong Kong Adası hemen arkasından ikinci gelir.

Şunları mutlaka yapın:

 1. Victoria Limanı’nda tekne gezisinin tadını çıkarın
 2. Ada etrafındaki birçok tapınağı keşfedin
 3. Bir feng shui dersine girin
 4. Bir balık havuzu deneyimi veya bayanlar için Hanımlar Gecesi yapmadan Hong Kong geziniz tamamlanmış olmaz.
 5. Derslerinize bir ara verin ve Hong Kong’un en ünlü etkinliklerinden biri olan Ocean Park’ı gezin. İçinizdeki çocuğu tekrar ortaya çıkaracaktır!

Hong Kong’un en iyi üniversiteleri

 • University of Hong Kong
 • Hong Kong University of Science and Technology
 • The Chinese University of Hong Kong
 • City University of Kon
 • The Hong Kong Polytechnic University
 • Hong Kong Baptist University

Burası dünyanın belki de en yoğun nüfusuna sahip yerlerinden biri olabilir ama bu Hong Kong deneyiminin bir parçasıdır. Tarihi, kültürel, geleneksel ve mimari açıdan zengin olan; perakende mağazaları, eğlence ve yiyecek sektöründen bahsetmeye bile gerek olmayan bu küçük ada milleti; sadece Asya’nın en iyi üniversitelerine değil, aynı zamanda dünyanın da en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapar ve hem sınıf içinde hem de sınıf dışında eğitim sunar. ‘Top Universities’; Hong Kong’da eğitim aldığınız süreden en iyi şekilde faydalanmanız için bir lisans öğrencisinin yapması gereken en önemli on şeyi sıralamıştır.

topuniversities.com

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.