TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimHong Kong Hakkında Kısa Bilgiler

Hong Kong Hakkında Kısa Bilgiler

Söz konusu Hong Kong olduğunda bu şehir hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Gelin bir bakalım…

Tarih

Cilalı Taş Devri’nde bu bölgede insanların yaşadığına dair kanıtlar bulunuyor. Binlerce yıl önce insanlar burada avlanıyor, balık tutuyor ve zarif kaya oymacılığı yapıyorlardı.

Şehir 1842 ile 1997 yılları arasında İngiliz kolonisiydi. Çin, 1 Temmuz 1997 tarihinde “Bir Ülke, İki Sistem” prensibi altında Hong Kong’un egemenliğini aldı ve o günden bu yana şehrin adı resmen “Hong Kong Çin Halk Cumhuriyeti Özel İdari Bölgesi” olarak değiştirildi.

Konum ve Coğrafya

Hong Kong; Çin Topraklarının güneydoğusunda bulunan, Guangdong eyaletinin komşusu olan küçük ama dinamik bir şehirdir. Batıda Macau ve kuzeybatıda Pearl Nehri Deltası’ndaki Guangzhou ile bir üçgen oluşturur.

Hong Kong; yaklaşık 1.104 kilometre kare içerisine birçok aksiyon sığdırır. Hong Kong Adası ve Kowloon Yarımadası şehrin merkezindedir ve dünyanın en ünlü derin su limanlarından biri olan tanınmış Victoria Limanı’nı çevrelerler. Burası Hong Kong’un muhteşem ufuk çizgisini görebileceğiniz ve en iyi şekilde şehrin dinamizmini yaşayabileceğiniz yerdir. Kuzeyde bulunan kırsal Yeni Bölgeler (New Terrirtories), geniş milli parklara, antik köylere, huzurlu sulak arazilere ve çok çeşitli vahşi hayata ev sahipliği yapar. Merkezden uzaktaki 200’den fazla ada büyük ölçüde doğal karakterlerini korumuşlardır ve maceraperestler için kolay erişilebilir konumda olmalarına rağmen modern hayatın zorluklarından uzaktırlar.

Hukuki Sistem

Hong Kong’daki kanunlar Temel Hukuk, yerel çapta uygulanan tüzükler, bütünleyici yönetmelikler, müşterek hukuk, eşitlik kuralları ve geleneksel hukuktan oluşur.

Temel Hukuk; Hong Kong’un kendi yönetiminin, düzenlemelerinin ve yargı sisteminin yanında belirli dış ilişkilerinde otonomisini garantiler. İfade, toplanma ve din özgürlüğünü korur; işkence, izinsiz aramalar, göz altına almalar ve tutuklamaları yasaklar.

Nüfus

Günümüzde şehrin nüfusu 7 milyondan fazladır. Nüfusun büyük çoğunluğunu Çin vatandaşları oluşturur. Çin’in çoğunluk olması, yerel kültürün temeline de yansımaktadır. Yine de Hong Kong, belirgin bir yabancı nüfus ile kozmopolit bir şehirdir.

Eğitim, çalışma, ticaret, vs. gibi nedenlerle dünyanın farklı yerlerinden gelerek burada yaşayan yaklaşık 500.000 insan bulunmaktadır. Yabancı nüfusun çoğunluğunu Endonezya, Filipinler, İngiltere, Amerika, Tayland, Hindistan, Japonya, Avustralya, Pakistan ve Nepal’den gelen insanlar oluşturmaktadır.

Ekonomi

Hong Kong’un ekonomisi; serbest ticaret, düşük vergiler ve asgari devlet müdahalesi ile şekillenmiştir. Küçük bir bölgeye sahip olan Hong Kong’un dünyanın sekizinci en büyük ekonomisine sahip şehri olduğunu biliyor muydunuz? Hong Kong ayrıca önemli bir hizmet ekonomisine sahiptir, Çin toprakları ve Asya Pasifik bölgesinin geri kalanı ile güçlü bağlantıları vardır.

Dil

Hong Kong’da nüfusun yaklaşık %90’ı Kanton Çincesi konuşmaktadır. Hemen Hong Kong’un tek resmi dilinin Çince olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında öyle değil! Burada Çince ve İngilizce iki resmi dildir. Devlet kurumlarında, kamu kuruluşlarında, yüksek eğitim kurumlarında ve hukuki, mesleki ve ticaret sektörlerinde İngilizce geniş çapta kullanılmaktadır.

İklim ve Hava

Hong Kong’un iklimi astropikal iklimdir; kışları sıcaklık 10 ºC’nin altına düşer ve yazın 31 ºC’nin üstüne çıkar. Sıcak, güneşli ve kuru sonbahar, serin ve kuru kış, nemli ve yağışlı ilkbahar ve yaz mevsimi yaşanır.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.