TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimHong Kong Eğitim Sisteminde Reformlar ile Yabancı Öğrencilere Sunulan İmkanlar
Hong Kong

Hong Kong Eğitim Sisteminde Reformlar ile Yabancı Öğrencilere Sunulan İmkanlar

Hong Kong, Doğu ile Batı’nın birleştiği uluslararası bir yerdir. Dünyanın farklı bölgelerinden insanlar; eğitim, ticaret, eğlence ve Çin ile Batı kültürlerinin mükemmel karışımını yaşamak için Hong Kong’a geliyor. Globalleşen dünyanın getirdiği rekabete hazırlanan öğrenciler için Hong Kong, harika bir öğrenim ortamı sunuyor.

İngilizce ortam ve İngilizce eğitim veren yüksek öğrenim kurumları, yabancı öğrencilerin burada eğitim görmesine olanak sunuyor. Kampüs hayatının kozmopolit yapısı, öğrencilere geleceğin global vatandaşları olmalarını sağlayacak kültürler arası deneyimi kazandırıyor. Zengin Çin dili ve kültürü; kariyerlerini Asya’da, özellikle de Büyük Çin Bölgesi’nde ilerletmek isteyen öğrencileri kariyerlerine hazırlıyor.

Hong Kong’a eğitim için, akademik araştırma yapmak için ve eğitim amaçlı değişim programlarında yer almak için gelen yabancı öğrencilere kucak açıyoruz.

Yeni Akademik Yapı

Eylül 2009’da Hong Kong; eğitimde yeni bir çağ olarak görülen Yeni Akademik Yapı’yı (NAS) uygulamaya başladı. NAS; globalleşmenin getirdiği değişimlerin, yeni ekonomik yapılanmanın ve Çin Bölgesi’nin hızlı kalkınmasının ortasında yer alan, uluslararası şehir konumuna sahip Hong Kong’un pozisyonunu koruması için gerekli insan kaynaklarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu sistemin ilk öğrencileri ileri lise eğitimlerini 2012 yılında tamamladı.

NAS’ın Temel Özellikleri

 • Üç yıllık temel lise, üç yıllık ileri lise ve dört yıllık lisans eğitiminden oluşur.
 • Geniş bir yelpaze ile dengeli bir lise müfredatı sunar (örn., Sanat, Bilim veya İşletme konularında öğrencileri becerilerine göre gruplama kalktı); kritik düşünme, yaratıcılık, iletişim ve öğrenmeyi öğrenme gibi genel becerilere odaklanır; değişik ilgileri, becerileri ve ihtiyaçları olan öğrencilere daha fazla seçenek sunarak yardımcı olur.
 • Öğrenciler dört temel dersin yanında iki ya da üç adet seçmeli ders alırlar.
 • Dört temel ders – Çince, İngilizce, Matematik ve Edebiyat**. Edebiyat eğitimi; çok çeşitli konular üzerinde eğitim ile öğrencinin genel bilgisini genişletmeyi, sosyal ve ulusal duyarlılıklarını ve global bakış açılarını geliştirmeyi, farklı bakış açılarından bakma ve kritik düşünme becerilerini oluşturmayı hedefler.
 • Seçmeli dersler ise; Bilim, Tarih, Coğrafya gibi klasik konulardan, Uygulamalı Eğitim derslerine ve Fransızca, İspanyolca ya da Japonca gibi diğer yabancı dil derslerine kadar geniş bir alanı kapsar.
 • Diğer Öğrenim Deneyimleri (OLE) ve Öğrenci Öğrenim Profili (SLP) sınıf içinde ve dışında uygulanır. Bunlar arasında moral ve vatandaşlık eğitimi, toplum hizmetleri, kariyer odaklı deneyimler, estetik gelişim ve fiziksel gelişim yer alır ve yeni ileri lise müfredatının temel parçasıdır. Öğrenciler; lise sonrası ve üniversite eğitimlerine giriş için, aynı zamanda gelecekteki işverenleri için; SLP ve OLE’lerini geliştirmeye, sınıf dışında ödül/başarı kazanmaya, gözlem yeteneklerini geliştirmeye teşvik edilirler.

NAS Kapsamında Sınav ve Değerlendirme

 • Lise müfredatının altıncı yılı sonunda öğrenciler, Hong Kong Lise Eğitimi Diploması’nı (HKDSE) alabilmek için bir adet genel sınava girerler.
 • Öğrencinin genel başarısını değerlendirmek için, HKDSE’de standartlara dayanan bir Raporlama sistemi kullanılır. Eski A’dan F’ye başarı notları Seviye 1’den 5’e olarak değiştirilmiştir. Her seviyede, öğrenicinin performansını açıklayan bir tanımlama yer alır. Adayların sonuçları, aynı sınava giren diğer adayların performanslarına bakılmaksızın, edinilen bilgi ve becerileri yansıtır.
 • Yeni sınav sistemi, yerel lise sonrası eğitim ve yüksek öğrenim kurumlarının opsiyonlarına yön göstermektedir.
 • Uluslararası çapta olumlu tepkiler almıştır. Ulusal Onaylama Bilgi Merkezi (NARIC) ile Üniversiteler ve Yüksekokullar Kayıt Servisi (UCAS), HKDSE sınavının uluslararası çapta tanınması ve yabancı üniversitelere uygulanabilmesi için önemli çalışmalar yürütmüştür. NARIC çalışması; HKDSE’nin Avustralya, İngiltere ve ABD’deki alternatifleri ile kıyaslanabilecek niteliklere sahip olduğunu göstermiştir. UCAS’ın çalışmaları, tarifeli bir puanlama sistemi ile, HKDSE sınavlarının, İngiltere ve diğer bölgelerde üniversiteye giriş için uygulanan ödüller ile kıyaslanabilmesini sağlamıştır. Avustralya Hükümeti de HKDSE’yi, Avustralya İleri Lise Eğitim Sertifikası ile eşdeğer kabul etmiştir. HKDSE’nin uluslararası çapta tanınması ve öğrencilerin SLP’si; öğrencinin uluslararası üniversitelere kaydında önemli referanslar olacaktır.

Hong Kong Eğitim Sisteminin arka planı

 • Hong Kong, bölgenin eğitim merkezi olmayı arzulamaktadır.
 • Hong Kong; toplamda 35.100 ilk öğretim ve lise öğrencisine hizmet eden 50 uluslararası okula sahiptir.
 • Hong Kong’da derece sunan on iki adet kurum vardır: bunlardan üçü, 2009 yılı Times Yüksek Öğrenim Eki’nde ilk 50’de gösterilmiştir.

Hong Kong’daki yabancı öğrenciler

 • Günümüzde yaklaşık 9.200 yabancı öğrenci Hong Kong’un yüksek öğrenim kurumlarında farklı bölümlerde eğitim alıyor. 2008 yılından bu yana devlet destekli kurumlardaki yabancı öğrenci kontenjanı %10’dan %20’ye çıkarak ikiye katlandı.
 • Çalışma kısıtlamaları, yabancı öğrencilerin eğitim süreleri boyunca yarı-zamanlı bir işte çalışmalarına izin verecek şekilde genişletildi. Yabancı öğrenciler, mezun olduktan sonra da, hiçbir sınırlama olmadan 12 ay boyunca Hong Kong’da kalabilirler. Ayrıca sıra dışı başarı gösteren yerli ve yabancı öğrencilere devlet bursları sağlamak amacıyla bir milyar Hong Kong Doları tutarında burs fonu oluşturduk.

Hong Kong’da araştırma olanakları

 • 2009’da HK$18 miyar tutarında Araştırma Amaçlı Fon oluşturduk ve gelecek yıllarda 800 ek devlet destekli yüksek lisans araştırma pozisyonu yaratılacak.
 • Bu 800 pozisyondan yaklaşık 400’ü Hong Kong Doktora Birliği Şemasını desteklemek amacıyla yaratılacak. Bu şemanın amacı, dünyanın her yerinden en iyi ve en parlak öğrencileri, doktora eğitimlerini almak amacıyla Hong Kong’a çekmektir. Şema kapsamında hak kazananlara üç yıl boyunca aylık maaş verilir; konferans katılımları, araştırma ve seyahat amaçlı ödenek tahsis edilir. Bu saygın program, dünyanın en iyi yüksek lisans araştırma öğrencileri ile Hong Kong’un dünya standartlarındaki araştırma kurumlarını bir araya getirir. Umuyoruz ki, yüksek bilgelik ve global bakış açısı ile kendi alanlarında uzmanlaşmış en iyi öğrenciler, değişen dünyanın zorlukları ile kolaylıkla başa çıkacaktır.

Kaynak: Hong Kong Economic and Trade Office

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.