TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerHong Kong'da EğitimHong Kong Eğitim Sistemi
Hong Kong Eğitim Sistemi

Hong Kong Eğitim Sistemi

Lise Sonrası Eğitim

Hükümet, lise mezunları için birden çok giriş ve çıkış opsiyonu olan bir dolu eğitim seçeneği sunmak için çalışmaktadır. Bazıları HKDSE’yi tamamladıktan hemen sonra lisans derecesi eğitimine başlayabilirken, bazıları ise alt-derece programlarında eğitim almayı seçebilir. Alt-derece programlarında eğitim alanlar, mezun olduktan sonra ek derece programlarına devam ederek (örn. “2+2” düzeni) lisans derecesi yeterliliklerini alabilirler.

Hali hazırda Hong Kong’da 20 yerel derece sunan kurum (9’u devlet destekli, 11’i özel) bulunmaktadır. Sunulan lisans programlarının dışında öğrenciler; çok çeşitli alt-derece programları, birçok devam programları ve mesleki programlar arasından ilgi alanları ve yeteneklerine en uygununu seçebilirler.

Hong Kong’da lise sonrası eğitimi kalkındırmak adına; devlet destekli ve özel sektörlerin her ikisini de paralel olarak geliştirmeyi hedefleyen iki-çatallı bir strateji benimsiyoruz. 2014-15 akademik yılında, aynı yaş aralığındaki genç nüfusumuzun %46’sı lisans eğitimlerine devam etme fırsatını yakaladılar. Alt-derece programlarını da hesaba katarsak, genç nüfusumuzun %70’i lise sonrası eğitimlerine devam etti.

Lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin yüksek lisans seviyesinde devam edebilecekleri çok çeşitli eğitim ve bilimsel araştırma programı seçenekleri bulunuyor.

Hong Kong Eğitim Sistemi

Mesleki ve Profesyonel Eğitim ve Pratik

Mesleki ve profesyonel eğitim ve pratik (VPET); yeni lise mezunlarının ve bir işte çalışanların öğrenim fırsatlarını geliştirmede ve ayrıca Hong Kong’un kalkınmak için ihtiyaç duyduğu iş gücü sermayesinin gelişiminde son derece önemli rol oynar. Farklı ilgi alanları ve hedefleri olan gençlere çok çeşitli ve esnek eğitim yolları sunar.

Mesleki Eğitim Konseyi (Vocational Training Council) (VTC); 13 üyesiyle birlikte her yıl 250,000 eğitim yerinde, farklı eğitim seviyelerine sahip öğrenciler için iş-öncesi ve işte çalışırken VPET programları sunar.

Diğer lise sonrası eğitim kurumları da 170’ten fazla özel yüksek eğitim diploma programları sunar. Bu programların müfredatlarının en az %60’ı uzmanlaşmış içeriğe sahiptir (örn. Eğitim alanlarına, disiplinlere, profesyonellik ve mesleki becerilere vs. ilişkin öğrenim).

Uluslararası okullar

Yerel okulların yanında devlet; Hong Kong’da yaşayan yabancı ailelerin ve Hong Kong’da çalışan veya yatırım yapan yabancıların okul ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hareketli bir uluslararası okul sektörü de geliştirmeyi hedeflemektedir.

Üniversiteler ve Yüksek Eğitim

Yeni sistem, dünya çapındaki akademik sistem ile daha paraleldir ve dünyanın diğer bölgelerinden öğrenci değişim programları için daha fazla fırsat yaratmaktadır. Ek bir yılın getirdiği avantajı kullanarak yüksek eğitim kurumlarımız; müfredatlarını disiplinler-arası çalışmalar, yerel ve küresel ortamlarda iş deneyimleri, öğrenci değişim programları ve zenginleştirilmiş öğrenim deneyimleri ile geliştirerek akademik başarıya ve uluslararası bakış açısına sahip küresel vatandaşlar yetiştirmeyi hedefler.

Hong Kong’da yerel derece verme yetkisine sahip 20 yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar, alt-derece programlarından doktora seviyesine kadar çok çeşitli ve son derece kaliteli programlar sunar. Bunların yanında yaklaşık 20 tane, yerel akrediteli alt-derece programları sunan yüksek eğitim kurumu da bulunmaktadır.

Hong Kong’da birçok dünya standartlarında kurum yer alır. Hong Kong’daki 20 yerel derece veren kurumdan ikisi, Quacquarelli Symonds tarafından en iyi 50 kurum içinde gösterilirken, diğer üç tanesi de ilk 200 içinde gösterilmiştir. Hong Kong üniversiteleri dünyanın en iyi yöneticiler için işletme programlarına ev sahipliği yapar. Ayrıca dünya çapında prestijli diğer üniversiteler ile işbirliği içinde ortak programlar da yürütürler.

Yerel akademik yeterliliklere ek olarak; Hong Kong’da yerel olmayan yüksek akademik ve mesleki eğitim yeterlilikleri sunan, merkezleri Hong Kong’da bulunmayan kurumlar tarafından sunulan yaklaşık 1,200 kurs bulunmaktadır (örn. yerel olmayan programlar). Hong Kong’da yerel olmayan programlar sunan merkezleri başka ülkelerde olan eğitim sağlayıcılarının geldikleri ülkelerin dağılımı ve örnekleri aşağıda yer almaktadır.

Yerel olmayan Kurs Sağlayıcılarının Geldikleri Ülkeler

Yerel olmayan Kurs Sağlayıcılarının Geldikleri Ülkeler

Hong Kong’daki yerel olmayan kurslar; Yerel Olmayan Yüksek ve Profesyonel Eğitim Kanunu (Non-local Higher and Professional Education (Regulation) Ordinance (Cap. 493)) altında kayıtlıdır veya muaf tutulmuştur; HKSAR Hükümeti Yerel Olmayan Kurs Kayıtları (Non-local Courses Registry of the HKSAR Government) tarafından denetlenmektedir. Bu 1,200 yerel olmayan programdan yaklaşık 160 tanesi, yerel akreditasyon statüsünü edinmiştir ve Yeterlilik Kayıtları (Qualifications Register) içerisine katılmıştır.

Eğitim Ücreti ve Yaşam Masrafları

Yabancı bir öğrenci olarak Hong Kong’da eğitim için ödeyeceğiniz tutar, eğitim seviyenize ve seçtiğiniz programa göre değişiklik gösterir.

Tabi ki, eğitim ücretinin yanında eğitiminiz süresince diğer harcamalarınız için de bir miktar ayırmanız gerekir. Örneğin; kurs malzemeleri, sınav ücretleri ve mezuniyet ücreti gibi. Eğitim ile ilgili harcamaların ortalama aralıkları aşağıda verilmiştir:

Harcama Kalemi Tutar (US$) (yıllık)
Eğitim Ücreti
(yabancı öğrenciler için)
US$11,500 – US$34,000
Konaklama
– Hostel
– Daire kiralama (bir odalı)
US$1,900 – US$5,800
US$12,600 – US$23,000
Yaşam maliyetleri Yaklaşık US$6,400
Diğer harcamalar Yaklaşık US$1,900

Karar vermeden önce; başvuru yapmayı düşündüğünüz programın eğitim ücretlerini öğrenmek için eğitim kurumunun web sayfasını ziyaret etmenizi veya kurumla doğrudan iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bu sayfalarda ayrıntılı bilgiyi ve yabancı öğrenciler için eğitim ücretleri bilgisini bulabilirsiniz.

Vize

Eğitim kurumuna kabul edildikten sonra bir öğrenci vizesi veya giriş izni* edinmeniz gerekir. İster değişim programıyla gelsin isterse tam zamanlı eğitim için gelsin; tüm yabancı öğrencilerin bunu yapması zorunludur. Genel olarak yabancı öğrencilerin yerel sponsor bulması gerekir; bu da istenen destekleyici belgeler ile birlikte kurumları tarafından ayarlanabilmektedir. Normalde Göçmenlik Müdürlüğü aşağıdaki belgeleri ister, ancak belirli durumlar için başka belgeler de isteyebilir. Genellikle eğitim için bir vize veya giriş izni başvurusunun sonuçlanması, istenen tüm belgelerin teslim edilmesinden sonra altı hafta kadar sürmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca erken başvurmanızda fayda vardır!

  • Doldurulmuş ve imzalanmış Form ID995A
  • Sponsor tarafından doldurulmuş ve imzalanmış Form ID995B (genellikle üniversiteniz tarafından ayarlanır)
  • Kimlik belgeniz ve/veya seyahat belgelerinizin fotokopisi
  • Son zamanlarda çekilmiş bir fotoğrafınız (Form ID995A’ya eklenmiş olarak)
  • Hong Kong’daki bir eğitim kurumunun düzenlediği kabul mektubunun ve sizin bu kaydı kabul ettiğinizi gösteren mektubun birer fotokopisi
  • Mali durumunuzun kanıtı (banka hesap özeti, hesap cüzdanı, burs fonlarının kanıtı, vs.). Eğer bir kişi size finansal olarak sponsor oluyorsa, bu kişi sizinle olan ilişkisini, eğitiminizi ve yaşam masraflarınızı destekleme isteğini ve mali durumlarının kanıtını beyan etmelidir
  • Hong Kong’da kalacağınız yer ayarlamalarınızın kanıtı; örn. başvuru sahibinin konaklama masraflarını üstleneceğini gösteren sponsor beyanı

Merkez Çin’in vatandaşları; başvurularını eğitime kabul eden eğitim kurumu (sponsor) aracılığıyla Göçmenlik Müdürlüğü’ne iletmek zorundadır. Diğer öğrenciler ise başvuru formlarını ve destekleyici belgelerini aşağıdaki yollardan herhangi biriyle iletebilirler:

  • Doğrudan veya HKSAR’daki yerel sponsor üzerinden posta yoluyla şu adrese gönderebilirler: Receipt and Despatch Sub-Unit, Hong Kong Immigration Department, 2/F, Immigration Tower, 7 Gloucester Road, Wan Chai, Hong Kong;
  • Yabancı ülkelerde veya bölgelerde ikamet eden kişiler, başvurularını bulundukları yerdeki Çin elçiliği veya konsolosluklarına bizzat teslim edebilirler; veya
  • Merkez Çin’de yaşayan yabancı pasaport sahipleri, başvurularını Beijing’deki HKSAR Hükümeti Göçmenlik Birimi Ofisi’ne (Immigration Division of the Office of the Government of the HKSAR) teslim edebilirler.

* Lütfen vize hakkında bilgi edinmek için kayıt sırasında kurumunuzla iletişime geçin. Bazı kurumlar yabancı öğrencilerin vize veya giriş izni başvurularında yardım edebiliyor ve hatta onlar için bu işlemleri tamamlayabiliyorlar.

Hong Kong Eğitim Sistemi

Yerel akrediteli yerel veya yerel olmayan bir yüksek eğitim programında tam zamanlı eğitim alıyorsanız, genellikle eğitim programınızın normal süresi kadar kalma izni verilir. Bu süre giriş tarihinden ve seyahat belgesinin geçerlilik tarihinden itibaren en fazla altı yıla kadardır. Diğer kurslarda eğitim alanlar içinse bu süre, hangisi daha kısa ise, eğitim süreleri boyunca veya giriş tarihinden itibaren 12 aydır. Aileniz muhtemelen kalma izninizden daha uzun süre ülkede kaldığınız için ülkeden gönderildiğinizi öğrendiğinde üzülecektir, bu nedenle lütfen bir önceki vizenizin bitiş tarihinden dört hafta öncesinde vizenizi yenileyin!

Eğitim amaçlı giriş izinleri politikası hakkında detaylı bilgi için lütfen web sayfamızı ziyaret edin: http://www.immd.gov.hk/eng/services/visas/study.html

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.