TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimYurt dışında okuyun, Fransa’yı seçin
Yurt dışında okuyun, Fransa'yı seçin

Yurt dışında okuyun, Fransa’yı seçin

Hala “Neden Fransa?” diye merak ediyorsanız:

Bugünün küreselleşen yüksek öğreniminde, Avrupa’yı keşfetmek açısından en ideal yer olan Fransa, yabancı öğrenciler için en ilgi çekici ülkelerden biridir. Fransa’daki yabancı öğrenciler Fransızlar tarafından ödenen miktara eşit olan düşük bir eğitim ücreti öderken, onlarla aynı derecelere sahip olabilirler; sağlık sistemi modern ve kolay erişilebilirdir; toplu taşıma kolay ve ucuzdur; konaklama için finansal yardım mevcuttur; kitaplar, filmler, müzeler, tiyatrolar, kafeler ve çok sevilen Fransız yemekleri günlük yaşamın bir parçasıdır ve yerel ve uluslararası kültürel etkinlikler her şehirde veya ülkenin her yerinde gerçekleştirilmektedir.

Doğru Seçim

Sekiz Avrupa ülkesiyle sınır komşusu olan Fransa kıtanın kesişim noktasında yer alır: Akademik yıl süresince bir hafta sonu veya çalışmaya ara verdiğiniz bir zaman Amsterdam, Brüksel, Londra, Barselona, Roma veya Münih’i ziyaret edebilir veya Fransa deneyiminizi genişletebilirsiniz.

Dünyanın altıncı en büyük ekonomisine sahip olan Fransa, bu başarısını özellikle Uzay, Ulaşım, Elektronik, Telekomünikasyon, Kimya, Biyoteknoloji, Sağlık ve Matematik alanlarında olan araştırma kapasitesine ve başarılarına borçludur. Yeni geliştirilen bir araştırma ağı ve yüksek öğrenim grupları Fransa’nın bir bilgi ekonomisi olarak sahip olduğu güçlü pozisyonu koruma konusundaki kararlılığını doğruluyor. PRES (pôles de recherche et d’enseignement supérieur) kısaltması ile bilinen gruplar, Fransa’nın akademik ve bilimsel topluluklarıyla işbirliği yapmak ve bilgi paylaşımı sağlamak için yeni yollar sunuyor.

Fransızca Konuşulan Yerler

Fransızca beş kıtada, 47 ülkede ve 200 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Avrupa Birliği kurumlarının çalışma dilidir, Birleşmiş Milletlerin iki çalışma dilinden biridir, Afrika Birliği’nin ana dili ve tabi ki Kanada’nın resmi dillerinden biridir.

Çok Çeşitli Programlar

Fransa, başarısını paylaşmak için uluslararası öğrencileri her zaman sıcak bir şekilde karşılamıştır. Yüz yıllardır süre gelen akademik gelenek Fransa’da çeşitlilik gösteren ve uluslararası anlamda tanınmış eğitim ağını şekillendirmiştir: 83 üniversite Fransız topraklarında yönetilmektedir. Bununla birlikte 240 mühendislik okulu, 200’den fazla işletme ve yönetim okulu, 120 devlet sanat okulu ve 20 mimarlık okulu bulunmaktadır. Buna ek olarak, 3000 den fazla uzman okul ve kurumlar sosyal ve paramedikal çalışmalar, turizm, spor veya moda ve tasarım gibi konularda yönlendirme ve eğitim sunmaktadır.

Fransız hükümeti tarafından onaylanmış ve üstün kalite Fransızca dil programı sunan herhangi bir 86 FLE “Qualité français langue étrangère” merkezlerinden birinde Fransızca öğrenmek veya dil becerilerinizi geliştirmek çok kolaydır.

Uygun ücretle yüksek kalite eğitim

260,000’den fazla uluslararası öğrenci – Fransa’nın lise sonrası eğitim kayıtlarının %12si – şu anda üniversitede veya Fransa’daki diğer yüksek öğrenim kurumlarından birine kayıtlıdır. Fransa diğer ülkelerden (Birleşik Devletler veya Birleşik Krallık dışında) çok daha fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Fransa’daki uluslararası öğrenciler, Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından garanti edilen düşük eğitim fiyatlarıyla birlikte kaliteli bir eğitimin tadını çıkarıyor. Sonuç olarak, öğrenciler – Fransız veya yabancı – eğitim masraflarının gerçek bedelinin yalnızca bir kısmını ödüyorlar.

Fransa’da eğitimin asıl masrafı ve yıllık ödenen diğer ücretler öğrenci başına 6,000 € ile 15,000 € arasında değişmektedir; yine de Fransa’da bir devlet kurumuna- lisans veya yüksek lisans seviyesinde-kayıt olan bir öğrenci için toplam masraf 170 € ile 540 € arasında değişmektedir. Özel kurumlarda ücretler daha yüksektir; fakat yine de eğitim ücretlerini genellikle birkaç bin Euro’dur.

Nereden Başlamalı?

Fransa’yı yüksek öğreniminiz için veya kısa eğitim planlarınız için seçmek Türkiye’den ayarlanabilir. Ek tavsiye ve desteğin yanı sıra Fransız eğitim sistemi ve programları hakkında temel bilgi, doğru programı seçme ve bilgili bir karar verme konusunda kritik önem taşır.

On yıl önce kurulan, Paris merkezli CampusFrance ajansının, bilgilendirmeden internet üzerinden kabul sürecine ve lojistik planlamaya kadar uluslararası öğrenciler için çok çeşitli hizmetleri bulunmaktadır.
Fransa Dış İşleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’nın ortak sorumluluğu altında olan CampusFrance ajansı ve online hizmetlere www.campusfrance.org sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu siteden Fransa’nın her yerindeki üniversiteler, uzman okullar ve mesleki kurumlar hakkında bilgi alabilirsiniz. CampusFrance, Fransız Elçiliği ve konsolosluğu otoritesi altında aynı zamanda dünya çapındaki 100 ofisin de koordinatörüdür. Türkiye’deki, CampusFrance ofisleri Ankara ve İstanbul’dadır.

CampusFrance Web Sayfası – Etkili Bir Internet Aracı

turquie.campusfrance.org web sayfası, derece programı, mesleki eğitimi, dil okulları, İngilizce öğretilen programlar veya kısa yaz programlarından hangisiyle ilgileniyorsanız ilgilenin akademik planlarınızın her adımında ve her seviyesinde size bilgi sağlayabilecek harika bir bilgi kaynağıdır. İnternet üzerindeki katalog Fransa’daki 6,000 lise sonrası kurumda sunulan 35,000 programı içerir. Ana sayfa Fransa’daki eğitim sistemi (kurumların, derecelerin, eğitim alanlarının çeşitleri) hakkında ve belirli çalışma planınıza uygun bir program seçmeniz konusunda birkaç dilde önemli bilgiler sunmaktadır. İngilizce eğitim veren programlar (ana dili İngilizce olan 550 program), yabancı bir dil olarak Fransızca, MBA programları, Erasmus Mundus Master programları, kısa yaz/kış uzmanlaşmış eğitim vb gibi bölümlere ayrılmış programlarda hızlı aramalar yapabileceğiniz kısa yollar mevcuttur.

Eş Değerliği Olan Dereceler

Fransız üniversiteleri veya diğer akademik kurumlar tarafından verilen dereceler Fransız hükümeti tarafından akredite edilmiş veya Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Fransa’daki derecelerin sistemi Avrupa’dakini yansıtan LMD sistemi üzerine temellendirilmiştir. LMD’nin açılımı Lisans (L), Master (M) ve Doktora (D)’dır ve European Credit Transfer System(AKTS)’e uygun bir şekilde birkaç sömestrin tamamlanması üzerine kuruludur. Krediler Türkiye’deki prensip ve uygulamalara bağlı olarak Türk üniversitelere transfer edilebilir.

Muhteşem Bir Deneyim

Fransa’da okumak, aynı zamanda Fransa’da yaşamak ve Fransız hayat tarzını keşfetmek anlamına gelir. CampusFrance web sitesinin ana sayfasına tıklamanız, konaklamanızı nasıl planlayacağınız, Fransa’yı ikinci eviniz haline nasıl getireceğiniz konusunda ve Fransa’daki günlük yaşam hakkında değerli bilgiler sağlar. Öğrenciler, uluslararası veya Fransız olmaları fark yaratmaksızın, nispeten küçük bir bütçeyle Fransa’da yaşamalarını mümkün hale getiren özel düzenlemelerden yararlanabilirler. Öğrenci restoranları, konaklama desteği, sağlık sigortası, öğrenci kulüpleri ve toplulukları, toplu taşımada indirimler, sinemalar, müzeler, kütüphaneler ve spor aktivitelerinden oluşan bir sistem Fransa’daki deneyiminizi daha da eğlenceli hale getirmek için katkıda bulunuyor.

Fransa’ya Gitmeden Önce Kişisel Hizmet

Yurt dışında eğitim alma planı birkaç adımdan oluşur – uygun program seçiminden Fransa’daki günlük yaşam hakkında bilgilere kadar – ve Türk öğrenciler bu hizmetlere turquie.campusfrance.org sitesinden ulaşabilirler. Bir CampusFrance danışmanı Fransa’daki program seçiminiz konusunda, internet üzerinden başvuru sürecinizde ve Fransız kurumlarını takip etmeniz konusunda size yardımcı olabilir ve Fransa’da günlük yaşam hakkında size bilgi sağlayabilir.

CampusFrance web sayfasında bulunan CEF/CampusFrance bölümündeki son gelişmeler, seçtiğiniz Fransız kurumlarıyla gelişmiş bir iletişim imkânı sunar. Web sayfasının CEF/CampusFrance bölümü dosyanızın işlem sürecini kolaylaştırır, Fransa’da okuma planınız hakkında kişisel bilgi alabileceğiniz bir platform sağlar ve Fransa’da gitmeyi hedeflediğiniz kurumlarla bağ kurar.

Daha Fazla Bilgi İçin
Öğrencilere Türkiye’deki en yakın CampusFrance ofisiyle görüşmeleri tavsiye edilir. Buna ek olarak, CampusFrance danışmanlarının katıldığı birçok öğrenci fuarında ve/veya konu ile ilgili etkinliklerde de Fransa’daki eğitim fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz

Fransa’da eğitim Türkiye’de başlar! Bienvenue en France !
turquie.campusfrance.org

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.