TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimFransa’da Yapılması Gereken Resmi İşlem ve Kayıtlar
Fransa'da Yapılması Gereken Resmi İşlem ve Kayıtlar

Fransa’da Yapılması Gereken Resmi İşlem ve Kayıtlar

Fransa’ya gelir gelmez hızla yapmanız gereken iki işlem bulunmaktadır: Bu işlemler Fransa’daki yaşamınızın iyi bir şekilde sürmesi ve Fransa’nın göçmen yasaları açısından illegal duruma düşmemeniz için çok önemlidir.

  1. Gidilen öğretim kurumu, üniversite veya okul nezdinde kaydın teyit ettirmek
  2. Avrupa Topluluğu vatandaşı değilseniz ve öğrenim süreniz 3 aydan uzun sürecekse “Öğrenci” oturma kartı düzenletmek

Gittiğiniz üniversite veya öğretim kurumu nezdinde Kaydınızı teyit ettirmek.

Bu bütün öğrenciler için zorunludur. Fransa’da yüksek öğretime kayıtlar yıllık olarak kişilerin kendileri tarafından yaptırılır. Prosedür bütün üniversitelerde aynı ve diğer kurumların hepsinde kendine özgüdür.

Üniversitede kesin kayıt iki bölümden oluşur:

İdari kayıt: (Önemli!) Öğrenci bu aşamada mutlaka, kendisinden oturma kartı için istenecek olan idari kayıt belgesi almalıdır. Bu kayıt formalitelerinden sonra öğrenci kartı verilir.

Pedagojik kayıt: Kaydın bu ikinci bölümü doğrudan doğruya öğrenim ve sınavların geçerliliği için gereklidir.

Diğer öğretim kurumları kayıt prosedürlerini kendileri belirlerler ve bu işlemleri normal olarak ilgili öğrencilere önceden bildirirler. Özellikle istenen belgeler ve bunların çoğu zaman istenen orijinalleri konusunda çok dikkatli olmak gerekir.

Oturum Kartı

İkinci temel ve çok önemli işlem ise Fransa’ya gelir gelmez yaptırmanız gereken oturum kartınız olacaktır. Bu işlem, Avrupa Topluluğu vatandaşları hariç, yabancı uyruklu öğrencilerin tamamını ilgilendirir.

Fransa’ya üç aydan daha fazla bir süre için öğrenim görmeye giden yabancı öğrenci bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğü’ne geçici “öğrenci” oturma kartı başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu oturma kartının geçerlilik süresi pasaport geçerlilik süresiyle sınırlıdır ve öğrenim süresinden daha fazla olamaz. En fazla bir yıllık olarak verilir ancak her yıl yenilenebilir. Emniyet Müdürlükleri kart başvurusunda bulunan öğrencinin gerçekten resmi kayıt yaptırıp yaptırmadıklarını kontrol ederler.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.