TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimFransa’da Eğitim: Türkiye’deki Geleceğinizin Garantisi
Fransa’da Eğitim: Türkiye’deki Geleceğinizin Garantisi

Fransa’da Eğitim: Türkiye’deki Geleceğinizin Garantisi

NEDEN FRANSA’DA YÜKSEK EĞİTİM ?

Fransa, 2500’ünü Türk öğrencilerin oluşturduğu 260.000’nin üzerinde yabancı öğrenci sayısı ile yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği 3.ülke konumundadır. Bu ilginin en önemli nedeni Fransa’nın küçük bütçeli, fakat çok kaliteli ve uluslar arası bir yüksek eğitim fırsatını öğrencilere sunuyor olmasıdır.

Fransa’da yabancı öğrenciler Fransız öğrencilerin sahip olduğu ve yararlandığı tüm haklardan eşit olarak yararlanmakta, kaliteli ve uluslararası bir eğitimi çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmektedir. Bunun en önemli nedeni Fransız devletinin eğitime verdiği büyük destektir. Bir öğrencinin yıllık ortalama maliyeti 6.000 ile 15.000 avro arasında değişmekte ve bu maliyetin çok büyük bir bölümü Fransız devleti tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla « gizli burs » olarak adlandırabileceğimiz bir destek söz konusudur.

Öğrenciler üniversiteler için sadece 175 ile 550 avro arasında değişen yıllık bir eğitim harcı ödemektedirler. Özel okullar ve « Grands Ecoles » ler için de ücretler 300 ile 15.000 avro arasında değişmektedir.

Eğitim ücretlerinin düşük olmasının yanı sıra, yabancı öğrenciler Fransız öğrenciler gibi kira yardımı alabilmekte (ödenen kiranın en az 1/3’i öğrenciye Devlet tarafından geri ödenmektedir), öğrenciler Fransızlar için söz konusu olan bütün indirimlerden eşit şekilde (toplu taşıma araçlarındaki indirimler, sinemalar ve tiyatrolardaki, restoran ve kafelerdeki indirimler vs…) yararlanabilmektedirler.

Özellikle mastır seviyesinde, tamamen veya kısmen İngilizce eğitim verilen programların varlığı Fransa’daki yabancı öğrencilerin durumunu daha da kolaylaştırmaktadır. Bugün Fransa’da 600 civarında İngilizce program mevcuttur ve bu programlar öğrenciler tarafından çok talep görmekte ve giderek daha fazla Türk öğrencinin de ilgisini çekmektedir. Buna bağlı olarak yüksek eğitim kurumlarındaki İngilizce programların sayısı her yıl giderek artmaktadır

Ayrıca Türk öğrenciler, Fransız üniversitelerinden alınan diplomalarla ilgili olarak Türkiye’de herhangi bir denklik sorunu yaşanmamakta, YÖK tüm Fransız üniversitelerinin verdiği diplomaları tanımakta ve kolayca denklik vermektedir.

Fransa’nın Türkiye’deki en büyük ikinci yabancı yatırımcı ülke olduğunu biliyor muydunuz ?

İki ülke arasında tarihi ilişkilerin yanı sıra çok gelişmiş ekonomik ilişkiler de bulunmaktadır.

Özellikle 1980’den sonra Türkiye’deki Fransız yatırımlarının oranı hızla artmaktadır. 2010 yılına gelindiğinde 300’den fazla Fransız şirketinin Türkiye’de özellikle otomotiv, inşaat, finans, sigorta, tekstil ve lojistik sektöründe yatırım yapmış olduğunu görüyoruz. Bu şirketler 100,000’ e yakın kişiye istihdam olanağı sunmaktadır. Dolayısıyla Fransa’da yüksek eğitim almış ve Fransızca öğrenmiş kalifiye gençler bu şirketlerin için potansiyel çalışanlardır.

EĞİTİM SİSTEMİ: Fransız yüksek eğitim sistemi diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye’ye göre biraz daha farklı bir sistem olup sadece üniversitelerden oluşmamaktadır. Fransız yüksek eğitim sistemi, üniversiteler, ‘Grandes Ecoles’ ler (Büyük Ekoller), mimarlık okulları, sanat okulları ve uzmanlık okullarından oluşmaktadır.

İlk başta karışık görünse de Fransız yüksek öğretim sistemi, 83 üniversite, 205 mühendislik okulu, 200 ticaret ve işletme okulu, 120 yüksek sanat okulu ve 20 mimarlık okuluyla öğrencilere çok geniş bir yelpazede tercih imkanı sunmaktadır. Bu okulların büyük bir bölümü devlet okulu olmakla beraber, okullar arasında geçişler de esnek olup, öğrenciye fikir değiştirme özgürlüğü sunulmaktadır.

CAMPUSFRANCE TURQUIE KİMDİR?: CampusFrance, Fransız Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı ile Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na bağlı resmi bir kurumdur. 1998 yılında Fransa’nın yüksek eğitim alanında sunduğu olanakların tanıtılması ve yabancı öğrenci ve araştırmacıların bu olanaklardan yararlanabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla kurulmuştur..

Dünya çapında 93 ülkede 125 büroyla hizmet veren CampusFrance, 2006 yılından bu yana Istanbul ve Ankara’daki merkezlerinde ‘CampusFrance Turquie’ adıyla Türkiye’deki öğrencilere de hizmet vermektedir. CampusFrance Turquie’nin Türkçe web sitesinden (www.turquie.campusfrance.org), Fransa’da yüksek eğitime dair tüm bilgileri edinebilmekte, Fransa’daki tüm yüksek eğitim programlarına gelişmiş arama motoru sayesinde ulaşabilmektedir. Öğrenciler Facebook sayfamızdan Fransa’da egitime dair gündemi takip edebilmekte ve sorularını doğrudan CampusFrance Turquie’ye sorabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz randevu alarak İstanbul ve Ankara merkezlerimizdeki yetkililerle bire bir görüşebilmektedirler.

CampusFrance Turquie Merkezleri İletişim Bilgileri :
www.turquie.campusfrance.org
Ankara CampusFrance:
7. Cadde No :9/7 Bahçelievler/Ankara
Tel: 0312 408 82 42
İstanbul CampusFrance:
İstiklal Cad. No:8 Taksim ( Fransa Konsolosluğu)
Tel : 0212 393 81 11 ( ext: 114-115)

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.