TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimFransa: Yurtdışında Eğitimin Vazgeçilmez Adresi
Fransa: Yurtdışında Eğitimin Vazgeçilmez Adresi

Fransa: Yurtdışında Eğitimin Vazgeçilmez Adresi

Fransa, 2500’ünü Türk öğrencilerin oluşturduğu 260.000’nin üzerinde yabancı öğrenci sayısı ile yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği 3.ülke konumundadır. Bu sayı Fransa’da üniversite ve « Grandes École » (Büyük Ekoller) lere kayıtlı öğrencilerin %12’sini oluşturmaktadır. Doktora seviyesine bakıldığında bu rakamın %40’lara, diğer bazı eğitim kurumlarında ( Sciences Po, EHESS,EPHE.. gibi) ve ticaret, finans ve mühendislik gibi alanlarda eğitim veren ve pedagojik programlarına öğrenci mobilitesini yerleştiren okullarda, %50’lere kadar yükseldiği görülmektedir.

Ancak Fransa, yabancı öğrencileri sadece ağırlamakla yetinmiyor, eğitim hayatları boyunca en az bir kere öğrencilerin farklı bir ülkeye gitmelerini teşvik ediyor. Bununla orantılı olarak, Fransız öğrenciler de dünya çapında öğrenci hareketliliği açısından 4.sırada yer alıyor. Bu noktada, Erasmus öğrencileri için Fransa’nın 2. destinasyon ve Fransız öğrencilerin de uluslararası öğrenci hareketliliğinde 2. sırada olduğunu görüyoruz. Dünya çapında çok az ülke, tek taraflı bir anlayışla hareket etmeden, dengeli ve simetrik bir tutumla dolayısıyla da tam bir işbirliği politikası içerisinde öğrenci hareketliliğini gerçekleştirmektedir. Fransa’da bu ülkelerdendir ve bu uluslararası nitelik Fransız yüksek öğretiminin temel özelliklerinden biridir.

Özellikle mastır seviyesinde, tamamen veya kısmen İngilizce eğitim verilen programların varlığı Fransa’daki yabancı öğrencilerin durumunu daha da kolaylaştırmaktadır. Bugün Fransa’da 600 civarında İngilizce program mevcuttur ve bu programlar öğrenciler tarafından çok talep görmekte ve giderek daha fazla Türk öğrencinin de ilgisini çekmektedir. Buna bağlı olarak yüksek eğitim kurumlarındaki İngilizce programların sayısı her yıl giderek artmaktadır.

Belli kürsülerde, İngilizce eğitim, kademe kademe Fransızca eğitime geçiş imkanı yaratabilmektedir. Bir dönem boyunca ağırlıklı olarak İngilizce dersler alan öğrenciler, öteki dönem Fransızca dersler alabilmektedir; Bunu sağlayabilmek için üniversiteler, ticaret ve mühendislik okulları, özellikle taşradakiler, çok yenilikçi metotlar geliştirmiştir; yaz boyu veya tüm yıl boyunca dil dersleri verilmesi gibi.

İngilizce programların ötesinde, Fransız üniversiteleri ve «Grandes Ecoles » leri çok dilli veya Fransızca dışında 3. bir dille eğitim konusunda uluslararası üniversite tecrübelerinden kaynaklanan pedagojik bir uzmanlığa sahiptir. İlk Fransız-Alman Üniversitesi (UFA), 1997 yılında, 4800 öğrencisi ile 180 kurumu bir araya getirerek kurulmuştur. UFA’nin başarısı başka insiyatiflere de ilham olarak, 1998 yılında Fransız-İtalyan üniversitesinin kurulmasına, 2000 yılında Fransız-Hollanda ağının, 2005’te de Fransız-Hellenik mastırlarının oluşturulmasına neden olmuştur. Bu çift – uluslu üniversiteler, lisans, mastır ve doktora seviyelerinde çift ya da eş diplomaya sahip olma olanağı veren hukuki çerçevenin oluşturulması ile gelişmiş ve güçlenmiştir.

Fransa ile Türkiye arasındaki yüksek eğitim alanındaki işbirliğinin gündemini, Fransızca bilmeyen Türk öğrencilerin İngilizce eğitim programlarına devam etmek üzere Fransa’ya gitmelerini teşvik etmek ve iki ülke üniversiteleri arasındaki (özellikle mühendislik, ekonomi ve finans dallarında) ortak diplomaların sayısını artırmak oluşturmaktadır. Kararlı bir şekilde sürdürülen burs politikaları – her yıl yaklaşık 200 Türk öğrencisi bir Fransız bursundan yararlanmaktadır- bu projeyi mümkün kılacaktır.

Küçük bir bütçeyle kaliteli ve uluslararası bir eğitim

Fransa’nın en büyük avantajlarından biri, kaliteli bir eğitimi çok uygun bütçelerle öğrencilere sunuyor olmasıdır. Yabancı öğrenciler Fransız öğrencilerin sahip olduğu ve yararlandığı tüm haklardan eşit olarak yararlanmakta, kaliteli ve uluslararası bir eğitimi çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirmektedir. Bunun en önemli nedeni Fransız devletinin eğitime verdiği büyük destektir. Bir öğrencinin yıllık ortalama maliyeti 6.000 ile 15.000 avro arasında değişmekte ve bu maliyetin çok büyük bir bölümü Fransız devleti tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla « gizli burs » olarak adlandırabileceğimiz bir destek söz konusudur.

Öğrenciler üniversiteler için sadece 170 ile 550 avro arasında değişen yıllık bir eğitim harcı ödemektedirler. Özel okullar ve « Grands Ecoles » ler için de ücretler 300 ile 15.000 avro arasında değişmektedir. Eğitim ücretlerinin düşük olmasının yanı sıra, yabancı öğrenciler Fransız öğrenciler gibi kira yardımı alabilmekte, öğrenciler için söz konusu olan bütün indirimlerden ( toplu taşıma araçlarındaki indirimler, sinemalar ve tiyatrolardaki, restoran ve kafelerdeki indirimler vs…) yararlanabilmektedirler.

Fransız kültürünü tanımak ve Fransızcayı öğrenmenin yanı sıra, üniversite ve okullardaki uluslararası ortam sayesinde öğrenciler yeni insanlar, kültürler tanıma fırsatı yakalamakta, vizyonları, dünyaya bakışları ciddi değişikliklere uğramakta ve daha evrensel ve çoğulcu bir bakış açısı kazanmaktadırlar.

CampusFrance Turquie: Fransa’da eğitim için tek adres

Özellikle Türk öğrenciler, yüksek adaptasyon yetenekleri, başarı seviyeleri ile Fransız eğitimciler tarafından takdir edilmekte, çalışkan ve girişken yapıları ile bulundukları programlarda dikkat çekmektedirler. Fransa bu nedenlerle Fransız yüksek eğitimindeki Türk öğrenci sayısının arttırılması yönündeki işbirliği çabalarına öncelik vermektedir. Bu amaçla 1998 yılında Fransız yüksek eğitimini yurtdışında tanıtmak ve öğrencilere başvuru sürecinden vize işlemlerine kadar olan süreçte destek vermek amacıyla kurulan CampusFrance, 2006 yılında da İstanbul ve Ankara merkezleriyle Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. Yoğun ilgi ve Türkiye’ye verilen önem nedeniyle yakında İzmir’de de faaliyetlerine başlayacak olan CampusFrance Turquie, eğitim için Fransa’ya gitmek isteyenler için tek adrestir. Fransa’da eğitime dair her türlü soruya cevap bulmak ve eğitim programlarının listesine ulaşmak için www.turquie.campusfrance.org adresinden bize ulaşabilirsiniz. Web sitesinin yanı sıra, öğrencilerin deneyimlerini paylaştığı, birbirleriyle iletişim kurdukları, Fransa’da eğitime dair gündemi takip edebildikleri ve CampusFrance’ın sorularını cevaplandırdığı Facebook sayfası da artık öğrencilerin bilgi edinmek için kullandıkları önemli bir araçtır. CampusFrance Turquie adıyla hizmet veren bu sayfa kısa zamanda 2000 üzerinde üye sayısına ulaşarak, Fransa’da eğitime dair bilgi almak isteyenlerin buluşma noktası haline gelmiştir.

CampusFrance Turquie Merkezleri İletişim Bilgileri :

Ankara CampusFrance:
7. Cadde No :9/7 Bahçelievler/Ankara
Tel: 0312 408 82 42

İstanbul CampusFrance:
İstiklal Cad. No:8 Taksim ( Fransa Konsolosluğu)
Tel : 0212 393 81 11 ( ext: 114-115)

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.