TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimFransa AB üyesi olmayanlar için öğrenci vize koşullarını kolaylaştırıyor
Fransa AB üyesi olmayanlar için öğrenci vize koşullarını kolaylaştırıyor

Fransa AB üyesi olmayanlar için öğrenci vize koşullarını kolaylaştırıyor

Fransa, ülkeye daha fazla uluslararası öğrenci çekmek için Avrupa Birliği dışından olan öğrencilerin vize almalarını ve mezun olduktan sonra ülkede çalışmalarını kolaylaştırdı.

22 Mayıs’ta İçişleri Bakanı Manuel Valls, tüm yerel göçmenlik ofislerine, eski UMP hükümetinin koyduğu göçmenliği kısıtlayıcı istenmeyen düzenlemeleri fesheden bir genelge gönderdi.

Büyük gelişmelerden biri; bundan böyle yabancı öğrencilerin, eğitim süreleri boyunca (master için iki yıl, lisans derecesi için üç yıl ve doktora için dört yıl) vizelerini her sene yenileme zorunluluğunun ortadan kaldırılması olmuştur.

Öğrencilerin eğitim süreleri boyunca vizelerini her sene yenileme zorunluluğu ortadan kalktı.

Mezun olduktan sonra da, eğitimleri ile ilgili bir alanda iş bulmak için bir sene boyunca (önceden altı aydı) ülkede kalabilecekler. Bu politika artık, işsizlik veya beceri eksikliği gibi işçi piyasası koşullarına bağlı değildir; böylece çalışma izni edinmeyi çok daha kolay hale getirmektedir (ancak öğrenciler için istenen kişisel mali birikim şartları azaltılmamıştır).

Campus France‘da Tanıtım Departmanı müdürlüğü yapan Olivier Chiche Portiche,yaptığı konuşmada şöyle söylemiştir: “Önceden uluslararası öğrencileri işe almak isteyen şirketler, birçok şeyi kanıtlamak durumundaydılar; örneğin Fransız öğrencileri işten çıkarmadıklarını ispat etmek gibi.”

“Şimdi ise Fransa’da iş bulmak isteyen bir öğrencinin, gelecekteki işvereninden ona ihtiyaç duyduklarını belirten bir mektubu yetkililere vermesi yeterli. Ayrıca üniversitelerinin müdürlerinden imzalı bir mektup almaları da öneriliyor ancak bu isteğe bağlıdır.”

Bu hareket, eski İçişleri Bakanı Claude Geant tarafından 2011’de çıkarılan tartışmalı “Circulaire du Mai 31”yı geçersiz kılmıştır.

Fransa’nın tanıtımı için tam bir kabus olan bu yasa, öğrenim sonrası çalışma haklarını kısıtlayarak göçmenliği sınırlamayı hedefliyordu ve reddedilen vizelerde büyük bir artışın yaşanmasına ve öğrenci protestolarına yol açmıştı.

Mayıs ayında ülkenin öğrenci merkezi konumu son derece “kırılgan” bir hal aldı ve Yüksek Eğitim Bakanı Geneviève Fioraso vize koşullarını geliştirmeye ve Campus France’ı (hükümetin yüksek eğitimi tanıtma kolu) revize etmeye, daha fazla öğrenci konaklama tesisi kurmaya, yabancı öğrenciler için ücretsiz Fransızca dersleri sunmaya ve orta-İngilizce eğitimi artırmaya söz verdi.

Bu hareket, eski İçişleri Bakanı tarafından çıkarılan tartışmalı “Circulaire du Mai 31”yı geçersiz kılmıştır.

Vize değişikliklerinin Fransa’yı daha konuksever ve cazip kılacağını söyleyen Chiche Portiche, şöyle devam ediyor: “Artık her şey çok daha kolay. Bu ölçütler son derece açık; uluslararası öğrencilerin hoş karşılandığını ve Fransa’nın onları istediğini gözler önüne seriyor. Tamamıyla farklı bir bakış açısı.”

OECD’ye göre dünyanın beşinci en gözde eğitim merkezlerinden biri olan Fransa, kimilerinin görüşüne göre Almanya’nın önünde dördüncü sırada yer alıyor.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.