TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFransa'da EğitimBienvenue en France (Fransa’ya hoşgeldiniz)
Bienvenue en France (Fransa’ya hoşgeldiniz)

Bienvenue en France (Fransa’ya hoşgeldiniz)

Yurtdışında eğitim görmek mi istiyorsunuz? İyi fikir. Ancak doğru ülkeyi seçmek büyük olasılıkla vereceğiniz en önemli karar olacak; uzun yıllar boyunca kişisel yaşamınız ve meslek yaşamınızın gidişatını etkileyecek bir karar. Ülkenizden ayrılıp yeni bir kültürle, yeni bir yaşam tarzıyla ve yeni insanlarla tanışacaksınız. Yeni bir dil öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Kolay bir seçim değil. Fransa’nın yurtdışı eğitim için neden iyi bir tercih olduğunu anlatmamız için bize birkaç dakika verin. İşimiz bittiğinde umuyoruz ki sizi ülkemizde görme şansını bize vereceksiniz. Belki de ikinci evinizde demeliyiz.

Birinci sebep – üniversite sisteminin kalitesi ve erişilebilirliği

Fransız yüksek öğreniminin eski bir açıklık ve erişilebilirlik geleneği vardır. Fransız ve uluslararası öğrenciler arasında ayrım yapılmaz, Fransız yasalarına göre kabul koşulları ve verilen diplomalar aynıdır. İnsan hakları ifadesini ortaya atan ülke, ayrımcılığın her biçimini reddediyor. Fransız yüksek öğrenim sistemi, modern ve dinamiktir, bilim, iş ve kültür alanlarında merkezi bir rolü olan ulusun liderlerini yetiştirir. Fransa günümüzde dünyanın dördüncü büyük ekonomisidir ve ikinci büyük hizmet ihracatçısıdır. Fransa’nın bilim adamlarının, mühendislerinin ve tasarımcılarının başarıları; Airbus, TGV (hızlı tren), Ariane roketi, insan bağışıklık sistemini zayıflatan virüsün keşfi, yüksek moda, lüks tüketim malları, leziz şarap ve yemekler ve daha fazlası aracılığıyla dünya çapında tanınır. Uzmanlığınız mühendislik, yönetim, siyasi bilim, sanat, veya sosyal bilimler alanlarında da olsa, siz de Fransa’da uzmanlaşabilirsiniz Şu anda yaklaşık 190.000 uluslararası öğrenci (Fransız lise kayıtlarının yüzde  10’u) yüksek öğrenimlerinin tamamı yada bir kısmı için Fransa’yı seçmiş bulunuyor. Kültürleri, deneyimleri, enerjileri ve başarılarıyla Fransız sistemini zenginleştiriyorlar. İkinci neden- Fransız yüksek öğrenimindeki derinlik ve genişlikten faydalanacaksınız.  Fransa’nın 200’ü aşkın üniversitesi ve birçok uzmanlaşmış lisesi tüm ülkeye dağılmıştır. Sorbonne gibi büyük ve saygıdeğer üniversiteler birkaç yüz öğrenciden az olmayan sıkı örgütlenmiş öğrenim toplulukları oluşturan, önde gelen iş ve mühendislik okullarının modern kampusleriyle yan yanadır.  Benzer boyutlarda; sanat, turizm, sağlık ve bir çok diğer konuda uzmanlaşmış okullar vardır. Hepsi de uluslararası katılımcılara kucak açar. Bu geniş kurum yelpazesi –üniversiteler ve büyüklü küçüklü uzmanlaşmış okullar- bilgi evreninin her köşesine yayılan, her seviyede, binlerce diploma programı sunarlar. Ülkenin eğitim sisteminin niteliği ulusal ve yerel yönetimleri ile birlikte ve onlar  yoluyla hareket eden, Fransızlar için bir gurur kaynağıdır. Fransa yıllık bütçesinin tam olarak %20’sini eğitime ayırır. Merkezi hükümet öğretimin niteliğini olduğu kadar,  ülkenin ulusal diplomalarının akademik programının içeriğini de yakından takip eder.

Devlet, Fransız ve aynı şekilde uluslararası öğrencilerin de, Fransa üniversitelerindeki eğitim masrafları ve diğer kamusal kurumlardaki  masraflarının büyük bir kısmını karşılar. Üçüncü sebep – Fransa’nın kültürel, ekonomik ve sosyal yaşamının niteliğinden,  keyif alacaksınız Fransa’da çalışmanın büyük bir avantajı da savoir-vivre‘i, iyi yaşama sanatını icat eden yerde yaşama fırsatı. Fransa’nın dünya üzerinde en çok ziyaret edilen yer olduğunu biliyor muydunuz? Fransızlar, hepsini de ziyaretçilerle paylaşmaya hevesli oldukları kültürel miraslarından, nefis kırsal alanlarından, sakin kasabalarından ve iyi restoranlarından gurur duyarlar. Fransa şaşırtıcı, hayranlık verici bir coğrafi çeşitliliğe sahip ve nispeten büyük bir ülkedir. Ulaşım ve sağlık sistemleri dünyanın en iyileri arasındadır.  Fransa güvenli ve hoşgörülü bir ülkedir. Fransa’da hepsi de özel öğrenci indirimleri  olan çok sayıda atletik, turistik, ve kültürel aktiviteye erişme şansınız olacak. Fransız yüksek öğrenim kurumlarının çoğu şehir merkezlerindedir  ve kültürel ve sosyal hayata yakındır. Müzeler, kütüphaneler, sinemalar, tiyatrolar ve kafeler nadiren uzaktadır.  Dördüncü neden – Avrupa’nın kalbinde eğitim göreceksiniz Fransa’da eğitim görmek yalnızca  Fransa’da eğitim görmek anlamına  gelmez. Okulların çoğu olmasa da azımsanamayacak bir kısmı, programlarına Avrupa unsurları, Avrupa  Birliği’nin başka yerlerinde staj ve ders olanakları eklediler. Öğrenciler Fransa deneyimlerini yeni keşiflerle zenginleştirme  fırsatına sahipler. Tahmin edilebileceği gibi Fransa’daki eğitim dili, genellikle, 50 ülkede 200  milyondan fazla insan tarafından konuşulan Fransızca. Ama diğer Avrupa dillerini, özellikle de İngilizce’yi,  öğrenmek veya pratik yapmak için bol bol fırsatınız olacak. Birçok programda, özellikle de işletme ve mühendislik  eğitiminde, ileri düzey İngilizce eğitimi verilmektedir. Fransa, Avrupa’yı keşfetmek isteyen  öğrenci için ideal bir yerdir. Avrupa’nın birçok önemli kentine (artı o kadar da önemli olmayan ama yine de yolculuğa değecek bir çok  diğerine) ulaşmak gerçekten çok kolaydır. Amsterdam, Londra, Brüksel, Barcelona, Milanhepsi bir haftasonu veya  daha fazlası için sizi bekliyor. Fransız yüksek öğreniminin eski bir  açıklık ve erişilebilirlik geleneği vardır. Fransız ve uluslararası öğrenciler  arasında ayrım yapılmaz, Fransız yasalarına göre kabul koşulları ve verilen diplomalar  aynıdır. İnsan hakları ifadesini ortaya atan ülke, ayrımcılığın her biçimini reddediyor.

Fransa’da eğitim için daha fazla bilgiye www.edufrance.fr adresinden ulaşabilirsiniz. 

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.