TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerFinlandiya'da EğitimHedef Finlandiya; Sizin için doğal bir seçim
Hedef Finlandiya; Sizin için doğal bir seçim

Hedef Finlandiya; Sizin için doğal bir seçim

Finlandiya kuzey Avrupa’da yer alır ve komşuları İsveç, Norveç ve Rusya’dır. Avrupa Birliği Üyesi olan ülke, İskandinav demokrasisini ve yaşam tarzını temsil eder. Varlık eşitliği toplumumuzun temel etmenlerindendir.

Uluslararası öğrenciler için Finlandiya hem egzotik hem de güvenli bir hedef ülkedir. Fin toplumu güvenilirdir: eğitimin her zaman en öncelikli etmen olduğu, birbirine bağlı ve şeffaf bir sivil toplum.

Ülke farklılıklarla doludur. Dört belirgin mevsim yaşanır ve yazları gece yarısında batan güneş ve kışları alacakaranlık dönemleri vardır. Geniş çapta kırsal alanları ve en yüksek teknoloji hemen yanı başınızdadır; Doğu veya Batı – siz karar verin.

Finlandiya bilişim teknolojisinde dünya lideridir ve kadın-erkek eşitliği ile çok düşük seviyelerde yolsuzluk yaşanmaktadır. Dünyanın en ileri eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Yenilikçi düşünce ve eğitime yapılan yatırım sonucunda yüksek standartlarda bir yaşam ve kaliteli bir hayat sizleri bekliyor.

Doğaya verilen önem, Finlandiya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayırıyor. Temiz hava ve musluklardan temiz kaynak suyu içebilirsiniz. Doğa, çok basit sebepten dolayı Fin yaşam tarzının bir parçasıdır.

Neden Finlandiya’da eğitim?

Finlandiya, insanlara yönelik içten bir ülkedir. Şehirler ve kasabalar insanlar için tasarlanmıştır, arabalar için değil. Şehirlerde kalabalık gruplar görmek çok nadirdir.

Yüksek eğitim kurumları fonksiyonel ve efektif işlemesi için yeterince küçüktür. Tamamı, yerel özellikleriyle uluslararası düzeyde uyumludur ve büyük şehir kampüslerinden doğayla iç içe kampüslere kadar çok çeşitli eğitim ortamları arasından seçim yapabilirsiniz.

Yüksek eğitim kurumları ileri derecede bağımsızdır bununla birlikte Eğitim ve Kültür Bakanlığı büyük oranda mali destek vermektedir. Bu yüzden Bakanlık eğitim kalitesini çok yakından takip etmektedir. Bu etkin yönetimli kurumlar:

  • Toplumun, ticaretin ve sanayinin ihtiyaçlarına müfredatları ve eğitimiyle tepki verir
  • Tüm eğitim seviyelerindeki değişim ve derece öğrencileri için çok çeşitli yüksek kalite programlar sunar
  • Öğrencilerine, akademik alanlarda ve iş piyasasında kendi geleceklerini inşa edebilecekleri yerlere geçiş yapma imkanı verir.

Güven ve açıklık Finlandiya’daki önemli unsurlardır ve erken aşamada bağ kurmak Fin tarzıdır. Burada daha ilk kursunuzda eğitim alırken bile uluslararası ve Fin öğrenciler, organizasyonlar ve iş dünyası ile iletişime geçebilirsiniz. Genellikle bu bağlar ve arkadaşlıklar hayatınız boyunca sürer.

450’nin üzerinde İngilizce dilinde program sunulmaktadır

Finli kurumlar 450’nin üstünde İngilizce konuşulan derece ve derece olmayan programlar sunmaktadır. Bazı programlar genelde sadece değişim programlarının parçası olarak alınabilen kısa kurslardır. Bazıları ise tamamlanması bir seneyi bulan tam derece programlarıdır. Bu tür programlar sizi Finlandiya’da resmi Lisans, Master, veya Doktora dereceleri gibi yüksek eğitim programlarına yönlenmenizi sağlar.

Dünyaca tanına Finli uzmanlıklar ve “know-how”lar uluslararası programlarımızda sunulmaktadır. Bu uzmanlık alanları: ICT, Biyoteknoloji, ormancılık ve çevreci bilimler, mimarlık, sanat ve tasarım.

Programlarımızın içeriği devamlı olarak gelişim göstermektedir.

Eğitim İngilizce olarak sunulmaktadır: Dersler, kitaplar ve sınavlar hep İngilizcedir. Kampüs ve diğer yerlerdeki genel iletişim hep İngilizcedir.

Finlandiya’da eğitim genellikle özgür ve bağımsız olarak nitelendirilir. Öğretmenlerle öğrenciler arasındaki ilişki oldukça rahattır ve bu nedenle öğretmenlere ulaşmak kolaydır.

Eğitim Sistemi

Finlandiya’daki refah toplumu, eğitim, kültür ve bilgi üzerine kuruludur. Eğitimi rekabet gücümüzü artıran bir kilit unsur olarak görür. Finlandiya’daki eğitim politikasının hedeflediği ana noktalar kalite, verimlilik, adalet ve uluslar arası eğitimin bir parçası olmaktır.

Bu nedenle Finlandiya’daki eğitim sistemi herkese, ulusu, cinsiyeti, ekonomik durumu veya dil ve kültürel geçmişine bakılmaksızın eşit eğitim fırsatları vermektedir.

Eğitim sistemimiz şu unsurlardan oluşmaktadır:

  • Bir yıl gönüllü okul öncesi eğitim
  • Dokuz yıl temel eğitim (kapsamlı okul)
  • mesleki ve genel eğitimden oluşan Orta öğretim,
  • yüksek öğretim kurumlarında yüksek öğretim.

Finlandiya iki resmi dilli bir ülke olduğu için, dersler ya Fince ya da İsveççe olmaktadır. Yüksek öğretim kurumları İngilizce olarak verilen 500’e yakın derece ve derece olmayan programlar sunmaktadır.

Finlandiya’da eğitimin sınırları yoktur: Bir seviyeyi tamamlayan her öğrenci eğitimini bir sonraki seviyede devam ettirebilir.

Lisans ve Master eğitimlerinde Eğitim Ücreti ve Burslar?

Finlandiya’da Lisans eğitimi ücretsizdir. Bu birçok Master programı için de geçerlidir. Eğitimin maliyet Finlandiya hükümeti tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle genellikle herhangi bir burs bulunmamaktadır.

Ne varki, Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrencilere ücretli olan bu Master programlarında kurumların bursları yine Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrencilere sunduğu burslar bulunmaktadır. Bu bursları doğrudan üniversiteye sorarak başvurabilirsiniz.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.