TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerEstonya'da EğitimTartu, öğrencilerin şehri!
Tartu, öğrencilerin şehri!

Tartu, öğrencilerin şehri!

Zengin bir geçmişe ve kültürel mirasa sahip Tartu kentinin tarihi, Ortaçağ’da bölgeyi verimli Alman kentlerine bağlayan bir ticari örgüt olan Hansa Birliği’ne dayanır. Ülkenin tek klasik üniversitesine ev sahipliği yapmakla gurur duyan ve Estonya’nın ikinci büyük kenti olan Tartu, aynı zamanda Estonya’nın en eski tiyatrosu olan Vanemuine’nin de bulunduğu şehirdir. Tartu, Estonya’nın ulusal bilinci ve kültürünün beşiği, entelektüel yaşamın da merkezidir.

Tartu genç bir kenttir – 100,000 kişilik nüfusta, her beş kişiden biri öğrencidir. Rahatlığı ile ünlü, bohem atmosferiyle gerek öğrencilere, gerek ise ziyaretçilerine eğlence ve kendini ifade etme amaçlı etkinlikler sunmaktadır.

Üniversite geleneklerine dayanan özel etkinlikleri, Tartu ve onun öğrenci yaşamına eşsiz bir kişilik katmaktadır. Sömestr sonu, ilkbahar ve sonbahar dönemi öğrenci şenliklerinin yanısıra, Tartu belediye başkanının idareyi sembolik olarak bir geceliğine öğrencilere devrettiği Walpurgis Gece’si (1 Mayıs’tan bir gece önce) ile sonuçlanır. Yılda iki kez -30 Nisan ve Tartu’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Aralık tarihlerinde- öğrenci kuruluşları kentte sancaklar ve meşalelerle geçitler düzenleyerek kent sakinleri ve ziyaretçilere görülmeye değer bir manzara sunarlar.

Akademik öğrenci topluluklarının dışında sosyal yaşam ve müfredat harici etkinlikler de son derece zengindir. Üniversite folklor grupları ve koroları gerek ülkede, gerekse yurtdışında beğeni toplarken, üniversitenin atletik kulübü ise gerek bedeni gerekse zihni sağlıklı tutmak amacıyla en üst kalitede teçhizat ve tesisler sunmaktadır.

Sıcak aylarda, öğrenciler sokak köşelerinde müzik yaparken, yeşillik alanlarda ders çalışırken veya parklardaki banklarda kitaplarına gömülmüş halde karşınıza çıkabilirler. Dersler arasında, belediye sarayının arkasındaki Pirogov Parkı, piknik ve ferahlatıcı bir içecek için geleneksel bir mekandır.

Tartu Üniversitesi Tarih Müzesi, Sanat Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Gözlemevi ve Botanik Bahçeler gibi tarihi akademik binalar ve müzeler kampüsün çekirdeğini oluşturur. Tartu Üniversite Kütüphanesi ise barındırdığı dört milyon nüshayla Estonya’nın en büyük araştırma kütüphanesi olarak kentin önemli varlıklarından biridir.

Dost canlısı, dopdolu ve rahat yapısıyla Tartu, ister araştırma, ister rahatlama ve kültürel çeşitlilik amaçlı olarak akademisyenler için ideal bir noktadır.

Tartu’nun sunduğu tüm bu farklı tatları yaşamak için, Tartu Üniversitesi’ne başvurun! Başvuru dönemi 15 Aralık’ta açılmakta ve 16 Nisan 2014’e dek sürmektedir.

Çalışmalarınız için neden Tartu Üniversitesi’ni seçmelisiniz?

 1. Tartu Üniversitesi, Baltık bölgesinde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk %3’e girebilen tek üniversitedir (THE Ranking 2012-13)
 2. 1632 yılında kurulan Tartu Üniversitesi, Kuzey Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir.
 3. ISI Web of Science bilgilerine göre, Tartu Üniversitesi Klinik Tıp, Kimya, Çevre Bilimi/Ekoloji, Bitki ve Hayvan Bilimi, Jeolojik Bilimler, Sosyal Bilimler, Biyoloji, Biokimya, Mühendislik, Psikiyatri ve Psikoloji alanlarında dünyanın en çok referans verilen üniversiteleri ve araştırma merkezleri arasında ilk %1’lik dilimdedir.
 4. Tartu Üniversitesi’nden 20 bilim insanı, dünyanın en çok referans verilen bilim insanları arasında ilk %1’lik dilimdedir.
 5. Tartu Üniversitesi, 22 ülkede 61 üniversite ile anlaşmalıdır. Bu da transfer öğrencilerinin A.B.D.’den Avusturalya’ya, kelimenin tam anlamıyla dünyanın her köşesine gidebileceği anlamına gelir.
 6. Tartu Üniversitesi’nin 17,500 öğrencisinden 1,000 kişilik kısmı uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır.

Üniversite pek çok farklı alanda programlar sunmaktadır:

 • İşletme
 • Tıp

Yüksek Lisans Programları:

 • Uygulamalı Ölçüm Bilimi
 • Baltık Denizi Bölgesi Çalışmaları
 • Sanal Ortam Tasarım ve Geliştirme
 • AB – Rusya Çalışmaları
 • Finansal Matematik
 • Sayısal İktisat
 • Göstergebilim
 • Felsefe
 • Yazılım Mühendisliği
 • Ses Mühendisliği
 • Sağlık ve Spa Hizmetleri Tasarım ve İdaresi

Doktora seviyesinde, İngilizce dilinde 30’u aşkın program.

Okulumuz internet üzerinden başvuru sistemi kullanmaktadır – bağlantı, başvuru dönemi boyunca web sitemizden erişilebilir. Estonya’da akademik yıl 1 Eylül’de başlamaktadır. Her programın kendi gereksinimleri olsa da, genel olarak başvuru süreçleri tüm programlarda aynıdır.

 • Online başvuru formunu doldurun (link üniversitenin resmi sitesinde bulunmaktadır.)
 • Basılı ve imzalı başvuru formunu, gerekli diğer evraklar ile birlikte 16 Nisan’a kadar şu adrese postalayın: International Student Service, University of Tartu, Ülikooli 18, Tartu 50090, ESTONIA.
 • Tıp ve doktora programları hariç tüm bölümler İngilizce yeterlilik seviyesinin ispatını gerektirmektedir. (IELTS 5.5 veya TOEFL 70.)

Eğitim ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, [email protected] adresine yazabilir veya gerek eğitim, gerek ise ilgili diğer konularda sizlere yardım etmekten memnun olacak Öğrenci Elçilerimize ulaşabilirsiniz.

Öğrenci kentinde görüşmek üzere!

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.