TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
Estonya'da Eğitim

Estonya’da Eğitim

Estonya, üç Baltık Eyaleti’nden en kuzeydeki olarak kuzeydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Batıda veya kuzeyde Baltık Denizi, doğuda Peipsi Nehri ve Narva Nehri ile çevrelenmiştir. Doğu ve güneydoğu sınırında Rusya ve güneyinde Letonya yer alır. Estonya’nın başkenti Tallinn, Finlandiya Körfezi üzerinden Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin yaklaşık 85 km güneyindedir. İsveç, Baltık Denizi üzerinden Estonya’nın batıdaki en yakın komşusudur.

Estonya genellikle küçük bir ülke olarak bilinir. 45 000 km2lik alanı ile Estonya aslında Belçika, Hollanda, Danimarka veya İsviçre’den büyük olmasına rağmen İngiltere’den beş kat küçüktür. Estonya doğudan batıya 350km ve kuzeyden güneye 240km’dir. Deniz adaları Estonya topraklarının onda biriyken, göller de yirmide birini oluşturur. Estonya topraklarının neredeyse yarısı orman ve yeşil alanla kaplıdır.

Eğitim

Tüm adayların Estonya üniversitelerindeki eğitim hakkında daha fazla bilgi almaları önerilir. Herhangi bir sorunuz varsa, ilgili üniversitenin web sitesine başvurmada tereddüt etmeyin.

100’den fazla akredite edilmiş ve İngilizce eğitim veren akademik program!

Estonya yüksek öğrenim sistemi akademik ve mesleki yüksek öğrenimden oluşur. Yüksek öğrenim genel olarak üniversiteler ve yüksek öğrenim mesleki kurumları tarafından sağlanır.

I. aşama (Lisans)
Akademik lisans eğitimi en az 3 yıl sürmektedir ve toplamda 180 AKTS* kredisi içerir (bazı durumlarda dört yıl ve 240 AKTS kredisi). Lisans seviyesi programlardan mezuniyet halinde bakalaureusekraad, kazanılır.

Konu alanına bağlı olarak, mesleki yüksek eğitimin ilk aşamasının en kısa süresi 3 – 4 yıldır (180 – 240 AKTS kredisi), tamamlanması halinde Uygulamalı Yüksek Öğrenim Diploması rakenduskõrgharidusõppe diplom kazanılır.
Yüksek öğrenimin ilk aşamasından (akademik veya mesleki) mezuniyet halinde, öğrenciler Master derecesine magistrikraad ilerleyen ikinci aşamaya devam edebilirler.

II. aşama (Master)
Master seviyesi eğitimi en az 1- 2 yıl sürer ve 60 – 120 AKTS kredisi alınır ancak lisans seviyesiyle birlikte toplamda beş yılı geçmez (300 AKTS kredisi).

İki aşamalı genel yapıya ek olarak, tıp, dişçilik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık ve inşaat mühendisliği eğitimi kendi içlerinde 5 -6 yıl süren uzun eğitimlerdir ve toplam 300 – 360 AKTS kredisi gerektirirler.

III. aşama (Doktora)
PhD derecesi (doktorikraad) kazanılmadan önce Doktora eğitimi en az 3 – 4 yıl sürer (180 – 240 AKTS).

Kayıt

Eğitim programlarına kayıtlar yüksek öğrenim kurumu tarafından yapılır ve adaylar doğrudan seçtikleri kuruma başvururlar. Başvuru prosedürü, konaklama seçenekleri, vize alma koşulları ve diğer önemli konular hakkında detaylı bilgi almak için başvurudan önce ilgili kayıt ofisiyle görüşmeniz sizin için iyi olacaktır.

Tüm adayların başvuru için uygun seviyedeki eğitimi kendi ülkelerinde tamamlamış olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak, adaylar ilgili eğitim programının dilinde yeterli olduklarını kanıtlamalıdır. Uluslararası kabul edilen tüm dil yeterlilik sınavları kabul edilir, bazı kurumlar kendi dil sınavlarını yapabilirler.

Akademik yıl Eylül’den Haziran’a kadar sürer ve iki sömestirden oluşur. Genellikle uluslararası öğrenciler güz döneminde okula kabul edilirler.

Vize kuralları

Vize koşulları ve eğitim amaçlı geçici oturma izni için üniversitenizin kabul ofisine danışmanız önerilir. Bu konular hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz önemli web siteleri ise Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu ve Estonya Dışişleri Bakanlığı’dır www.vm.ee

Okul Ücretleri

Genellikle ücretler yıllık 1280 ila 5100 Euro (20 000-80 000 EEK) arası değişmektedir. Bazı daha pahalı uzmanlık alanları ise tıp, hukuk, işletme yönetimi ve sosyal bilimlerdir. Bazı durumlarda (örneğin Ulusal Kalite Ödül programlarında) eğitim ücreti alınmaz.

Finansal Destek

Uluslararası öğrenciler için olan birçok finansal destek tasarısı bulunmaktadır. Estonya’da doktora programına kaydolup PhD derecesine ilerlemek isteyen uluslararası öğrenciler için 2008 yılında ESF ve Estonya hükümeti (DoRa) tarafından finanse edilen program aşağıda belirtilen alanları kapsamaktadır: Information and Communication Technology (Bilgi ve İletişim Teknolojisi), Materials Technology (Gereç Teknolojileri), Environmental Technology (Çevre Teknolojisi), Biotechnology (Biyoteknoloji), Power Engineering (Elektrik Mühendisliği), Health (Sağlık). Burs fırsatları için lütfen kendi üniversitenize danışınız.

Kalite

2007’de uluslararası derece programları sunan Estonya yüksek öğrenim kurumları Estonya’daki Yüksek Öğrenim Kurumları’nı Uluslararasılaştırma anlaşmasını imzalamıştır. Anlaşmaya göre, katılımcı yüksek öğrenim kurumları uluslararası öğrencileri sadece tamamen akredite edilmiş derece programlarına kabul edecek. Tüm kurumlar, başka bir çevrede yaşamak ve okumak için kendi ülkelerinden ayrılmış olan gençler için destek hizmetleri sağlama konusunda tecrübe sahibidir.

Burslar

Estonya Hükümeti bir takım burslar sunmaktadır. Burslar, üniversite öğrencileri, araştırmacılar veya Estonya devlet üniversitesi veya kurumlarında okuyan ve araştırma yapan öğretim görevlileri içindir. Birçok Estonya kurumunun yabancı yüksek öğrenim kurumlarıyla çeşitli anlaşmaları vardır. Aynı zamanda, diğer uluslararası burslardan faydalanmak da mümkündür. Farklı miktarlar için farklı koşullar geçerlidir. Daha fazla bilgi için lütfen üniversiteler ile iletişime geçiniz. Uluslararası PhD öğrencileri: Estonya üniversitesindeki uluslararası PhD öğrencileri için çeşitli burslar mevcuttur. Bursun kazanılması eğitim alanına ve Estonya’da kaldığınız süreye bağlıdır.

Konaklama

Çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur ve bunlar bir üniversiteden diğerine farklılık gösterir.

Bazı üniversitelerin tek kişilik, çift kişilik ve üç kişilik odaları olan yurtları vardır. Konaklama masrafları konuma ve konaklamanın kalitesine bağlıdır; ama aylık ücretler genelde yurtlarda 80 -190 Euro arası (1250 – 3000 EEK), özel dairelerde 65 – 510 Euro (1000 – 8000 EEK) arası değişmektedir.

Özel odalar veya daireler, gazete ilanlarından, web sitelerinden veya emlakçılar aracılığıyla bulunabilir. Buna rağmen, en iyi daireler yerel tanıdıklar veya arkadaşlar aracılığıyla bulunur. Uluslararası İlişkiler Ofisi size konaklama bulma konusunda yardım edebilir veya konaklama ayarlama konusunda size yardım edebilecek başka bir üniversite çalışanını veya öğrencisini önerebilir. Ev bakarken dikkatli olmalısınız ve mümkünse Estonyalı bir öğrenci ile birlikte ev bakmalısınız; çünkü yabancılar söz konusu olunca kira fiyatları yükselir.

Uluslararası öğrencilerin şehir merkezindeki büyük daireleri paylaşmaları oldukça sık görülür. Merkezdeki kiralar biraz daha pahalı olabilir ancak masrafları ve yolda geçen zamanınızı azaltabilirsiniz. Arkadaşlarla kirayı bölüşmek, ödenebilir bir kirayla harika bir konaklama bulma şansı tanıyabilir.

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.