TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerEstonya'da EğitimEstonya: Sizi Şaşırtacak Sıcak Bir Kalbe Sahip Küçük Soğuk Bir Ülke
Estonya: Sizi Şaşırtacak Sıcak Bir Kalbe Sahip Küçük Soğuk Bir Ülke

Estonya: Sizi Şaşırtacak Sıcak Bir Kalbe Sahip Küçük Soğuk Bir Ülke

Estonya, Kuzey Avrupa’da bulunan üç Baltık ülkesinden en küçüğüdür. Konumu itibariyle ülke genelde Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak tanınmıştır. Küçük olsa da, Belçika, Danimarka ve İsviçre’den biraz daha büyüktür ancak 1.3 milyonluk nüfusu ile oldukça mütevazıdır. Estonya’nın bir ucundan diğer ucuna gitmek dört saatten kısa sürmektedir.

Estonya doğası ve manzaralarının çeşitliliği ile tanınmaktadır ve “Avrupa’nın ulusal parkı” denebilir. Avrupa’da ve dünyada böylesine küçük bir ülkede bu kadar çok el değmemiş doğal güzelliği bulmak oldukça zordur. Estonya yüzölçümünün yaklaşık %50’si ormanlarla örtülüdür ve ülke 1.500 adet ada ve 1.000 adet gölüyle övünmektedir.

Estonya’nın başkenti Tallinn, Kuzey Avrupa’nın eski çağ hazinesi ya da “küçük boy Prag” olarak bilinir. Şehir eski ve yeninin birlikteliğinin eşsiz bir ahengini sergiler. Orta çağlara ait Eski Tallinn Şehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Bölgesi’dir ve turistlerin ve yerel halkın uğrak noktasıdır. Yeni şehir ise canlı bir şekilde büyümektedir ve esasen, bilişim teknolojilerinin kullanımı, özellikle de hızlı bant internetin kullanımı baz alındığında dünyanın en bilgili şehirleri sıralamasında yedinci sırada (Intelligent Community Forum sıralamasına göre) yer almaktadır. Ücretsiz kablosuz internetin Estonya’da bir “vatandaşlık hakkı” olduğu tabi ki bir şaka ancak kesinlikle abartılı bir anlatım değildir.

Estonya’nın ikinci büyük şehri Tartu, aynı zamanda ülkenin akademik başkenti olarak bilinir. Sakinlerinin beşte birinin gençlerden ve öğrencilerden oluşması özel bir atmosferi olduğunu gösterir. Estonya’nın öğrencilerinin yaklaşık %40’ı, ülkenin en büyük ve en prestijli üniversitesine ev sahipliği yapan Tartu’da yaşıyor ve eğitim alıyor. 1632’de kurulan University of Tartu, Avrupa’nın bu bölgesinde bulunan en eski üniversitelerdendir. Asırlar boyunca, akademik ve entelektüel seçkin tabaka ile özgür düşünceli ve en modern araştırmalar için uluslararası bir merkez olmuştur.

Günümüzde yaklaşık 70.000 öğrenci Estonya’da eğitim almaktadır. Bunların büyük çoğunluğu iki büyük merkezde toplanmıştır, Tallinn ve Tartu. Ülkenin eğitim sistemi çeşitli, kapsamlı ve tam donanımlıdır ve bir o kadar da dinamiktir. Tüm akademik kurumlar lisans ve master dereceleri sunmaktadır böylece eğitim programları uluslararası çapta tanınmaktadır.

Eğitimi İngilizce verilen eğitim programlarının sayısı her yıl giderek artarak tüm büyük üniversitelerde sunuluyor: University of Tartu, Tallinn University, Tallinn University of Technology, Estonian Academy of Arts, Estonian Academy of Music and Theatre, Estonian University of Life Sciences ve Estonian Business School.

Estonya yüksek eğitim sistemi akademik ve profesyonel yüksek eğitimden oluşmaktadır. Yüksek eğitim temel olarak üniversiteler ve profesyonel yüksek eğitim kurumlarınca verilmektedir. Akademik yıl Eylül başlarında başlar ve iki sömestire bölünmüştür. Birçok durumda uluslararası öğrenciler sonbahar sömestirine başvurmaktadırlar.

Lisans

Akademik lisans eğitimlerinin uzunluğu genelde 3 yıldır ve bu eğitimin kapasitesi ECTS* 180 kredidir (bazı istisnai durumlarda dört yıl ve 240 ECTS kredidir). Lisans seviyesi programından mezun olduktan sonra lisans derecesi olan bakalaureusekraad, verilir.

Eğitim alanına bağlı olarak, birinci döngü profesyonel yüksek eğitimin süresi 3 – 4 yıldır (180 – 240 ECTS kredisi), bu eğitimin tamamlanmasının ardından rakenduskõrgharidusõppe diplom adı verilen belge ile ödüllendirilir.

Yüksek eğitimin ilk döngüsünü (akademik veya profesyonel) tamamlayan öğrenciler, eğitimlerine ikinci döngü ile Master derecesi olan magistrikraad almak için devam edebiliriler.
*ECTS- Avrupa Kredi Transfer ve Birikim Sistemi

Master

Master seviyesi eğitiminin genel olarak süresi 1 – 2 yıldır ancak lisans derecesi ile toplam eğitim süresi beş yıldan az olamaz (300 ECTS kredisi) ve eğitim yoğunluğu 60 – 120 ECTS kredisidir.

İkinci döngü genel yapısına ek olarak; tıp, dişçilik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık ve toplum mühendisliği eğitimleri bulunmaktadır. Bu tek başına uzun döngülü eğitimler 5 – 6 yıl sürmektedir ve 300 – 360 ECTS kredisine kadar çıkabilir.

Doktora

Doktora eğitimlerinin uzunluğu 3 – 4 yıldır ve eğitimin tamamlanmasından sonra lisansüstü araştırma derecesi (doktorikraad) verilir.

Estonya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Master ve Doktora derecelerinde cömert burslar sunarak uluslararası öğrencileri teşvik etmektedir. 100’ün üzerinde derece programının eğitimi İngilizce olarak yapılmaktadır. Uluslararası eğitim programı aşağıdaki alanlardan herhangi birisinde bulunabilir: Edebiyat ve Beşeri Bilimler, İşletme, Hukuk, Bilgisayar, Mühendislik, Hayat Bilimleri, Matematik, Sosyal ve Doğa Bilimleri. Örneğin öğrenciler Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Sağlık Teknolojileri, Nükleer Enerji ve Nükleer Güvenlik gibi alanlar veya Animasyon, Müzik, Uluslararası İlişkiler, Gösterge Bilimi gibi “yumuşak” alanlarda da da Master derecesi eğitimi alabilirler.

Yıllık ortalama eğitim ücreti 2000-4000 Avro’dur. Bir öğrencinin aylık ortalama yaşam maliyetleri ise; konaklama, ulaşım, yiyecek ve eğlence dahil olmak üzere 400-500 Avrodur. Bu yıldan itibaren Estonya “Avrupa-bölgesi”ne girmektedir, böylece harcamalarınızı diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslamak daha kolay olacaktır.

Kayıtlar kurumlar tarafından yürütülmektedir. Tüm öğrenciler istenen eğitim seviyelerine gelmek zorundadır. Son başvuru tarihleri Nisan-Temmuz ayları arasında kurumlara göre değişiklik gösterir. Başvuru sahipleri, belirli programlar için belirlenen kayıt kriterlerini karşılamalı ve İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar. Estonya dilini bilmeye gerek yoktur. Başvuru sahipleri üniversiteye resmi bir öğrenci olarak kayıt yaptırdıktan sonra bu yeni öğrenci, eğitim için vize ve ikamet izni alma sürecine başlamalıdır. Bu Ankara’daki Estonya Elçiliği’nden yapılabilir. Derece öğrencilerinin Ankara’da vizeye ve ikamet iznine başvurmasını sağlayacak ülkeler arasında yapılan karşılıklı bir anlaşma bulunmaktadır. Vizeyi bir hafta içinde aldıktan sonra ikamet iznini almak için Türkiye’de beklemek zorunda kalmazlar. Vize ile Estonya’ya gider ve ikamet izinlerini oradayken alabilirler. Bu da öğrencilerin aynı yıl içinde devam etmelerini sağlar.

İngilizce, ülkenin her yerinde konuşulmaktadır, böylece ülkeyi yaşamak ve eğitim almak için rahat bir yer haline getirir. Tüm temel Estonya üniversiteleri; Estonya’daki uluslararası öğrencilerin yerel öğrenciler ile aynı haklara sahip olmasını sağlayan Good Practice Charter’a katılmışlardır. Öğrenci hayatı kampüste son derece hareketlidir ve genellikle bu hareketlilik İlkbaharda ve Sonbahardaki öğrenci günlerinde caddelere yayılır. Bunlar her sömestir hem Tallinn hem de Tartu’da öğrenci hayatının en güzel anlarıdır; eğlence dolu eğitim etkinlikleri, festivaller ve yarışmalar…
Eğer yurt dışında bir sömestir veya tam bir derece eğitimi almayı düşünüyorsanız, Kuzeyde sizleri şaşırtan güzellikteki bu küçük ülkeyi düşünün. Kısa bir uçuş uzaklığında.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen www.studyinestonia.ee, www.estonyadaegitim.com, veya www.facebook.com/studyinestonia sayfalarını ziyaret edin.

Estonya’ya Hoş Geldiniz!

Mariann Lugus
Archimedes Foundation

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.