TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerDanimarka'da EğitimDanimarka Üniversitelerine Giriş Koşulları
Danimarka Üniversitelerine Giriş Koşulları

Danimarka Üniversitelerine Giriş Koşulları

Danimarka’da her kurum kendi kayıtlarından sorumludur. Koşullar programa göre değişiklik gösterir. Aşağıda nasıl ve ne zaman başvuru yapacağınız konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Yeterliliklerinizin değerlendirilmesi

Danimarka giriş sınavına girmemiş Danimarkalı olmayan kişiler, eğer yeterlilikleri Danimarka giriş koşullarını eş değer olarak kabul ediliyorsa, kayıt yaptırmaya hak kazanırlar.

Yeterliliklerinizin resmi bir ön değerlendirmesi için http://fivu.dk/recognition sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu değerlendirme özet olarak yeterliliklerinizin Danimarka’da neye tekabül ettiğini gösterir ve başvurunuza yardımcı olur. Danimarka’daki her bir kurum kendi kayıt koşullarını belirlediği için bu değerlendirme yalnızca bir rehber niteliğindedir.

Danimarka’daki kurumlar eğitim yeterliliklerinizin onaylı birer kopyasını ister. Bunun anlamı, orijinal damga ve imzalı olan bir kopya ya da sizinle yakınlığı olmayan iki kişinin kopyanın arkasına isimlerini, adreslerini ve doğum tarihleri yazarak imzalamasıdır. Bazı kurumlar gerekli belgeleri doğrudan bu belgeleri sağlayan kurumlardan teslim almayı istemektedir. Bu bazı durumlarda birkaç ay sürebilmektedir, bu nedenle zamanınızı iyi ayarlamalısınız.
Giriş koşulları, ek sınavlar ve potansiyel olası kredi transferleri hakkında ayrıntılı bilgi kurumların kayıt ofislerinden edinilebilir.

Genel kayıt koşulları

İngilizce dil gereksinimleri

Danimarka’daki tüm yüksek eğitim programları yüksek seviye İngilizce gerektirmektedir. İngilizce verilen lisans ve lisansüstü programlara başvuran kişiler, en az Danimarka yüksek lise (gymnasium) seviyesindeki ‘English B’ seviyesine denk gelen İngilizce yeterliliklerinin olduğunu ispat etmelidir. Bazı programlar ise ‘English B’den bir seviye yukarıda olan ‘English A’ gerektirmektedir.

Yeterli İngilizce seviyesinin olduğunu ispat etmek için TOEFL, IELTS ve Cambridge ESOL (CAE) sınavları oldukça sık kullanılmaktadır. Eşdeğer puanlar her bir kurum tarafından farklı değerlendirilmektedir; bu nedenle kurumların dil gereksinimlerini ayrı ayrı kontrol etmeniz önerilir. Önceki gereksinimlerin ortalamasına dayanılarak verilen yaklaşık aralıkları aşağıda bulabilirsiniz:

IELTS TOEFL Cambridge Advanced English
* English B – en az 6.5 puanlık sınav sonucu * English B – 550-583 (kağıtlı sınav), 213-237 (bilgisayarlı sınav) ya da 79-93 (internet üzerinden sınav) aralıklarında sınav sonucu * English B – Certificate in Advanced English (CAE)
English A – en az 7.0 puanlık sınav sonucu English A – 587-610 (kağıtlı sınav), 240-253 (bilgisayarlı sınav) ya da 94-101 (internet üzerinden sınav) aralıklarında sınav sonucu English A – Certificate of Proficiency (CPE)

Not: * Bazı programlar ‘English B’den bir seviye yukarıda olan ‘English A’ gerektirmektedir.

 

Anadili İngilizce olan kişiler bu sınavlardan muaftır. Ayrıca, İngilizce seviyelerinin eşdeğer düzeyde olduğunu belgeleyebilen kişiler kurumun Uluslararası Kayıt Ofisi ile iletişime geçerek İngilizce seviyelerinin yeterli olup olmadığını öğrenebilirler.

Danca verilen programlara giriş koşulları

Danca eğitim alabiliyorsanız, Danca verilen kursları ve derece programlarını www.ug.dk sayfasından bulabilirsiniz. Bu programlara girebilmek için yeterli Danca seviyenizin olduğunu, ‘Yabancı Dil Olarak Danca’ (‘Studieprøven i dansk som andetsprog’)  ya da ‘Danca Sınavı 2’ (‘Danskprøve 2’) adlı sınava girerek kanıtlamanız gerekir. Bazı programlar ‘Danca Sınavı 3’ten (‘Danskprøve 3’) de geçerli puan almanızı gerektirebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için: fivu.dk

Bir uluslararası öğrenci olarak ücretsiz Danca dersleri alabildiğinizi unutmayın. Böylece ilk başta İngilizce verilen bir lisans programına kaydolabilir ve yeterli Danca dil becerileri kazandıktan sonra yüksek lisans seviyesinde Danca olarak eğitiminize devam edebilirsiniz.

Lisans eğitimi koşulları

Lisans programları için kayıt koşulları:

Belirli eğitim programlarının ek kayıt koşulları bulunmaktadır. Bu kayıt koşulları arasında aşağıdakiler bulunabilir:

  • Belirli seviye üzerinde geçtiğiniz dersler. Danimarka eğitimi A, B ve C seviyelerini kullanır; A en yüksek seviyedir.
  • Belirli en düşük seviyede geçtiğiniz dersler
  • Belirli minimum Not Ortalaması ile geçtiğinizi gösteren genel diploma
  • Geçtiğiniz kayıt sınavı/mülakatı

Yabancı yeterlilikler ve Danca yüksek eğitime giriş koşulları hakkında ayrıntılı bilgi için fivu.dk sayfasını ziyaret edin.

Yüksek lisans eğitimi giriş koşulları

Candidatus/Master programlarına giriş koşulları:

  • Uluslararası çapta tanınan Lisans derecesi ya da kaliteli standartlara sahip eşdeğeri
  • İngilizce yeterliliğinizin ispatı (yukarıya bakınız)
  • Eğer program Danca veriliyorsa, Danca yeterliliğinizin ispatı (yukarıya bakınız)

PhD eğitimi koşulları

PhD ( Doktora) eğitimine girmek için genellikle Master’s/Candidatus derecesi ya da eşdeğerine sahip olmanız gerekir. Bazı alanlarda dört yıllık bir PhD programı, Lisans eğitimini tamamlamış ve bir yıllık yüksek lisans eğitimi almış öğrencilere sunulmaktadır.

Nasıl ve ne zaman başvuru yapmalı

Lisans

Lisans eğitimlerinde, Ağustos ya da Eylül ayında başlayan dersler için son başvuru tarihi 15 Mart’tır. Sadece birkaç kurum Ocak ya da Şubat ayında öğrenci kabul etmektedir. Bu programlar için son başvuru tarihi 1 Eylül’dür. Başvuru formları, son başvuru tarihinden yaklaşık iki ay öncesinde kurumlardan temin edilebilir. Online başvuru formları da www.optagelse.dk web sayfasında bulunabilir (rehberi dikkatlice okuyunuz).

Yüksek lisans

Yüksek lisans eğitimleri için son başvuru tarihleri değişkendir. Ayrıntılar için doğrudan kurum ile iletişime geçmenizi öneririz.

Eğitim Ücretleri & Burslar

AB/AEA ülkelerinden gelen ya da değişim programıyla gelen öğrenciler için Danimarka’da yüksek eğitim ücretsizdir. Diğer öğrenciler için ise yıllık eğitim ücreti 6,000 ile 16,000 Euro arasında değişmektedir. Eğitim kurumlarında ve devlet destekli programlarda burslar ve yardımlar bulunmaktadır.

Kaynak: Study in Denmark

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.