TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerDanimarka'da EğitimDanimarka Eğitim Sistemi ve Seçenekleri
Danimarka Eğitim Sistemi ve Seçenekleri

Danimarka Eğitim Sistemi ve Seçenekleri

Danimarka yüksek eğitim kurumları, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır. 500’den fazla program İngilizce olarak verilir ve bunların tamamı uluslararası çapta tanınan yüksek kalitede programlardır.

İster araştırma odaklı bir program, isterseniz daha çok uygulamalı mesleki eğitim ile ilgilenin; Danimarka’da birçok seçeneğiniz var. Tamamen İngilizce sunulan birçok program arasından seçiminizi yapabilirsiniz:

Üç çeşit Danimarka eğitim kurumu arasından seçiminizi yapabilirsiniz:

 • Üniversiteler
 • Üniversite Yüksekokulları
 • Meslek Yüksek Eğitim Akademileri

Kredi transferi imkanları sayesinde, bazı durumlarda kurumlar arasında geçiş yapma imkanınınız da bulunuyor.

EĞİİTİM PROGRAMI KURUMLAR
2 – 2,1/2 YILLIK MESLEKİ AKADEMİ (AP) PROGRAMLARI
Mesleki Akademi programları teoriyi uygulama ile birleştirir ve ticaret ya da endüstride iş bulmak için tasarlanmıştır. Bu programlar; işletme, teknoloji, IT, multimedya, gıda endüstrisi, turizm vs. gibi çeşitli disiplinlerde bulunmaktadır.
MESLEK YÜKSEK EĞİTİM AKADEMİLERİ (Erhvervsakademier)

ÜNİVERSİTE YÜKSEKOKULLARI (Professionshøjskoler)

3 – 4,1/2 YILIK MESLEKİ LİSANS PROGRAMLARI
Mesleki Lisans programları teorik eğitim ile uygulamalı eğitimi birleştirir. Sunulduğu alanlar arasında işletme, eğitim, mühendislik, IT, hemşirelik, sosyal eğitim, vs. yer alır. Stajlar her zaman programa dahildir, öğrencilerin belirli bir mesleğe hazırlanmasını sağlar.
MESLEK YÜKSEK EĞİTİM AKADEMİLERİ (Erhvervsakademier)

ÜNİVERSİTE YÜKSEKOKULLARI
(Professionshøjskoler)

ÜNİVERSİTELER

3 YILLIK LİSANS PROGRAMLARI
Üniversite Lisans programı araştırma tabanlıdır ve öğrencilere geniş akademik temel ve alanında uzmanlaşmış bilgi sağlar. Bu programlar, öğrencileri iş piyasasına girmeye ve ileri seviye eğitimlerine devam etmeye hazırlar.
ÜNİVERSİTELER
2 YILLIK CANDIDATUS/MASTER PROGRAMLARI
Candidatus/Master programı araştırma tabanlıdır ve öğrencilere teorik bilgi ve bu bilgiyi uygulamaya dökme becerisi kazandırır. Programın tamamlanmasından sonra öğrenciler iş piyasasına girebilir ya da ileri eğitimlerine (PhD) devam edebilirler.
ÜNİVERSİTELER
3 YILLIK PHD PROGRAMLARI
PhD programı araştırma tabanlıdır ve bağımsız araştırma, öğretim, araştırma ağlarına katılım ve diğer, genellikle yabancı araştırma kurumlarına yerleştirilmeyi içerir. PhD programı maddi destek yönünden birçok fırsata sahiptir.
ÜNİVERSİTELER

Derece programları

Uluslararası öğrenciler 500’den fazla derece programından seçimlerini yapabilirler.

Lisans eğitimi

Temel özellikleri (AP)

 • 2 yıl (120 ECTS kredisi)
 • Uygulamalı öğrenim ve mesleki beceriler
 • İşletmeler ve endüstri ile işbirliği
 • İşe yerleştirme

Programınızı seçmeden önce, eğitiminizin amacı konusunda karar vermeniz gerekir. Hedefinizin en son noktası ne? Sizi belirli bir kariyere götürecek bir mesleki yeterlilik mi istiyorsunuz? O zaman Mesleki Akademi ya da Mesleki Lisans programlarından birini düşünebilirsiniz. Bu programlar zorunlu stajlar ile birlikte nispeten daha yapılandırılmıştır. Yalnız eğer akademik bir hedefe odaklandıysanız, daha çok araştırma tabanlı üniversite Lisans derecesini seçmelisiniz. Bağımsız eğitim, grup aktiviteleri ve proje çalışmaları için daha fazla zaman sunarlar.

Mesleki Akademi derecesi

Bir Mesleki Akademi (Academy Profession) (AP) derece programı ticaret ve endüstride bir meslek edinmek istiyorsanız tam size göredir. Teori ve pratiği birleştiren AP derece programları, ilgili profesyonel sektörden temsilciler ile yakın çalışılarak geliştirilmiştir. Bu da edineceğiniz becerilerin mümkün olabildiğince güncel ve ileri derecede olmasını garantiler.

Çok çeşitli kaynaklardan verileri ve bilgiyi tespit etmeyi, seçmeyi ve analiz etmeyi öğreneceksiniz. Derslere girmenin yanında AP öğrencileri, küçük ya da daha büyük gruplar halinde proje çalışmalarına katılırlar. Ayrıca Danimarkalı ya da yabancı şirketlerde staj yapacaksınız – size öğrendiğiniz bilgileri ve becerileri uygulamaya dökme fırsatı sunar.

AP programı genellikle iki yıl sürer; her yıl iki sömestirden oluşur. Bu programlar meslek yüksek eğitim akademilerinde (‘Erhvervsakademier’) verilir. Danimarka’nın her yerinde mevcuttur.

Öğrenciler ve yerel şirketler arasında yakın ilişkileri olan Meslek Yüksek Eğitim Akademileri, çeşitli program setleri sunarlar ve genellikle üniversitelerden daha küçüktürler. İngilizce sunulan AP programlarından bazıları: iletişim, bilgisayar bilimi, tasarım ve teknoloji, ağırlama ve turizm yönetimi, pazarlama yönetimi ve multimedya tasarımı.

Temel özellikleri (Prof. BA)

 • 3 ile 4½ yıl (180-270 ECTS kredisi)
 • Belirli bir alan üzerine yoğunlaşma
 • Teori ve pratik tek bir programda

Ekelemeli (Top-up) Dereceler

Bazı programlarda öğrenciler, eklemeli derece ile AP Eğitimlerine lisans seviyesinde devam etme şansına sahiptir. Eklemeli derece yaklaşık olarak 1½ yıllık eğitimden oluşur (90 ECTS) ve genellikle önceden belirlenmiş bir alanda ya da öğrencinin edinmiş olduğu AP derecesi ile ilgili bir alanda verilir. Eklemeli derecenin sonunda öğrenci, Mesleki Lisans Derecesi edinmiş olur (aşağıda anlatılmıştır).

Lisans dereceleri

Danimarka yüksek eğitim kurumlarının sunduğu iki çeşit Lisans derecesi bulunmaktadır: Mesleki Lisans derecesi ve Üniversite Lisans derecesi.
Mesleki Lisans derecesi sizi belirli bir mesleğe girmeye hazırlar. Üç ile dört buçuk yıllık (bkz. Eklemeli Dereceler) eğitim sonrasında edinilir. Derslere girmenin yanında öğrenciler seminerlere, proje çalışmalarına ve grup aktivitelerine katılırlar. Verilen Teorik temel ayrıca stajlar ile uygulamaya dökülür.
Programı başarıyla tamamlamak için öğrenciler bir final projesi hazırlamalıdır. Mesleki Lisans dereceleri üniversite yüksekokullarında (‘Professionshøjskoler’) sunulur. Bu kurumlar işletmeler ve üniversitelerin yanında, bölgedeki diğer araştırma kurumları ile de yakın ilişki halindedir.

Temel özellikleri (BA)

 • 3 yıl (180 ECTS kredisi)
 • Araştırma tabanlı eğitim
 • Ağırlıklı olarak teorik
 • Yüksek lisans eğitimine hazırlık

Mühendislik, IT yönetimi, hemşirelik, sağlık ve beslenme, öğretmen eğitimi, gazetecilik ve sosyal eğitim gibi çok çeşitli konular sunan üniversite yüksekokulları; kariyer odaklı eğitim programlarına girmek için eşsiz bir fırsat sunar. Programların çoğu yüksek lisans seviyesine geçiş imkanı sağlar.

Temel özellikleri (MA)

 • 2 yıl (120 ECTS kredisi)
 • Araştırma tabanlı
 • Kariyer odaklı

Üniversite Lisans derecesi, genellikle bir ya da iki alan eğitimi ile geçen üç yıllık lisans programının tamamlanması sonunda alınır. Öğretim araştırma tabanlıdır. Öğrencilere uzman bilginin yanında geniş akademik temel sunar. Programın sonunda sizden bir final projesi hazırlamanız istenir. Program sonunda iş piyasasına atılmak ya da yüksek lisans eğitiminize devam etmek için hazır hale gelirsiniz.

Temel özellikleri (PHD)

 • 3 yıl (180 ECTS kredi)
 • Araştırma
 • Öğretim gereklidir
 • Finansal destek imkanları

Lisansüstü eğitimi

Candidatus/Master derecesi

Candidatus/Master derecesi iki yıllık, araştırma tabanlı bir ileri eğitimdir. Size sıradışı teorik bilginin yanında, bu bilgiyi uygulamaya geçirme imkanı da verir. Eğitimin içine final tezi (genellikle 30-60 ECTS kredisi) ya da belirli alanlarda daha uygulamaya dönük bir proje hazırlamak da dahildir. Küreselleşen, bilgiye dayalı bir toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, geniş bir disiplinler-arası program yelpazesi geliştirilmiştir. Program sonunda iş piyasasına atılmak ya da yüksek lisans eğitiminize devam etmek için hazır hale gelirsiniz (örn. PhD).

PhD eğitimi

Bir Danimarka PhD derecesi genellikle üç yıl sonunda edinilir. Araştırma enstitülerinde ya da PhD okuluna sahip üniversitelerde sunulur. Bu eğitim kuruluşlarının hepsi mükemmel araştırma, kütüphane ve laboratuvar tesislerine sahiptir. Uzmanların gözetiminde, en ileri ekipmanlara ve bilgiye erişim imkanı ile derinlemesine araştırma yapma fırsatı bulacaksınız.

Öğretim ve bir tezi tamamlamak programın birer parçasıdır. PhD öğrencileri, yabancı ülkelerdeki araştırma kurumlarına yerleştirilmelerin de dahil olduğu araştırma ağlarına katılmaya teşvik edilirler. Çeşitli maddi yardım fırsatları da bulunmaktadır; ayrıntılı bilgi için lütfen Researchers Mobility Portal sayfasını ziyaret edin.

Değişim programları

Bir değişim öğrencisi olarak Danimarka’da eğitim almak istiyorsanız, hali hazırda bir yüksek eğitim kurumuna kaydolmuş olmanız gerekir. Genellikle bu tarz öğrenciler, Erasmus ya da devletlerarası yapılan ikili anlaşmalar yoluyla Danimarka’ya gelirler. Ayrıntılı bilgi edinmek için öncelikle kendi eğitim kurumunuz ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak eğer oradan yeterli bilgiyi edinemezseniz, eğitim almak istediğiniz Danimarka kurumunun uluslararası ofisi ile görüşebilirsiniz.

Kısa dönemli programlar ve yaz okulları

Uluslararası öğrencilerin kısa dönemli eğitim programları ya da İngilizce yaz okulları açısından çok fazla seçeneği bulunmaktadır. Eğitim alanınız içinde ya da dışında, becerilerinizi ve bilginizi geliştirme fırsatı sunar. Ayrıca Danimarkalı ve diğer uluslararası öğrenciler ile birlikte çalışmak gibi eşsiz bir fırsat da sunmuş olur. Eğer Danimarka’da eğitim almayı düşünüyorsanız, bir yaz okulu fikir edinmeniz için iyi bir seçenek olabilir. Yaz okulları genellikle dört ile altı hafta arasında sürmektedir.

Yüksek akademik standartlar

Danimarka’da hangi eğitim alanını seçerseniz seçin, dünya çapında tanınan sıra dışı akademik standartlar bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Danimarka üniversitelerindeki eğitmenler, yarı zamanlı araştırmacılardır ve genellikle sektörlerinde iş deneyimi olan profesyonellerdir. Bu da en güncel akademik bilgiyi ve öğretimlerinde uygulamalı bakış açısını beraberinde getirir.

Ayrıca Danimarka yüksek eğitim kurumları sıklıkla işletmeler, endüstri ve araştırma kurumları ile işbirliği çalışmaları yaparlar; böylece doğrudan endüstri çalışanlarından eğitim alabileceğiniz dinamik bir öğrenim ortamı sağlanmış olur. Programların çoğu, öğrencilere değerli iş deneyimi kazanma fırsatı sunan kredili stajlar da içerir.
Danimarka üniversiteleri, yüksekokulları ve akademileri; en son teknoloji ile donatılmıştır ve kampüste öğrencilerine bilgisayar, kütüphane ve kablosuz internet ağlarını ücretsiz kullanma imkanı sunar.

Kaynak: study in Denmark

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.