TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerÇin'de EğitimUluslararası Öğrenciler Çin’e Akın Ediyor
Uluslararası Öğrenciler Çin'e Akın Ediyor

Uluslararası Öğrenciler Çin’e Akın Ediyor

Yaz döneminde staj yapmanın, batıda giderek daha yoğun bir rekabete girmesi sebebiyle; öğrenciler Uzak Doğu’ya gözlerini çevirdi. Ve yüzlerce uluslararası öğrenci, bu yaz Beijing ve Shangai’da staj yapmak için Çin’e geliyor.

Confederation of British Industry’ye göre, işletmelerin %82’si stajlar yolu ile kazanılan tecrübe ve becerilerin, yeni mezunları işe almada en önemli etmen olduğunu düşünüyor. Bu nedenle hiç şüphe yok ki, yaz dönemi stajları; bankacılık, hukuk, profesyonel hizmetler ve giderek artan diğer sektörlerde kariyer hedefleyen tüm öğrenciler için bir zorunluluk haline geliyor.

Şimdi ise, yaz dönemi stajları global hale geliyor. Kalabalığın içinde kaybolmak istemeyen, ülkelerindeki staj rekabetinden uzak kalmak isteyen ve iş deneyimini seyahatle birleştirmek isteyen giderek artan sayıda öğrenci, yaz dönemi stajlarını evlerinden uzakta tamamlamak için uçağa atlıyor.

Giderek büyüyen ekonomisiyle Çin, bunu yapmak için popüler bir yer haline geldi. İngiltere’deki Sussex University’den yeni mezun olan Türk öğrencisi Atacan Doğramacı, geçen yaz bir aylığına Çin’de staj yaptı. “Hayatımda yaşadığım en heyecan dolu aydı. Her gün yeni yerler keşfettim ve yeni insanlarla tanıştım. Gelecekteki işverenlerime, bilinmeyene atlamaktan korkmadığımı göstermek için güzel bir yol oldu” diyor, “bana göre, birçok iş görüşmesi fırsatı yakalamamı sağladı. Özgeçmişiyle birlikte kişiliğini de geliştirmek isteyen her öğrenciye bunu tavsiye ederim.”

Çin firmalarının uluslararası eğitime gösterdiği saygı nedeniyle, uluslararası stajyerler, kendi ülkelerinde kendilerine verilmesini bekleyebilecekleri sorumluluktan çok daha fazlasını burada yüklenirler. “Kesinlikle derin bir çukurun içine atılırsınız.” diye açıklıyor; uluslararası bir iletişim acentesinin Beijing ofisinde staj yapan Pazarlama ve Tanıtım öğrencisi Hannah Clark, “ama bu müthiş bir deneyim kazandırır ve çok şey öğrenirsiniz.”

“Artık staj yapmak standart haline geldiği için, öğrenciler kendilerini diğerleri arasından öne çıkaracak iş deneyimini kazanmak için çabalıyor,” diyor; öğrenciler ve mezunlar için Çin’de staj olanakları sunan bir firmanın temsilcisi Laura Joyce. “Programımızdan mezun olanların dediklerine göre, iş görüşmelerinde işverenler, derece veya diğer iş deneyimlerinden çok Çin’de yaptıkları stajla ilgileniyorlar. Üniversiteler giderek öğrencilerine kattıkları değere daha fazla önem vermeye başladılar. University College London’un Yönetim Bilimi ve Yenilikçilik Departmanı, beş öğrencisine bu yaz bizim programımıza katılmaları için staj ayarladı.”

Genellikle öğrencinin son yılından hemen önceki yaz döneminde yapılan stajlar, artık üniversite deneyiminin sabit parçası haline geldi. Lisans mezunlarını işe alan bankacılık, hukuk ve profesyonel hizmetler alanındaki büyük firmaların hepsinin adayların uygunluğunu erken aşamada ölçmelerine yarayan, stajyerlerin sektörlerinde çalışmanın anlamını kavramalarını sağlayan ve gelecekteki işlerinde yararlı olacak becerileri geliştirmelerine yarayan programları bulunmaktadır.

Üniversite mesleklerinde giderek kızışan rekabet sonucu, henüz üniversitedeyken kariyer odaklı bir iş deneyimi edinme üzerindeki baskı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Doğu’da bu kadar fazla fırsat varken, öğrenci beyin göçü devam edecektir.

Daha fazla bilgi ve Çin Staj Programı mezunlarıyla iletişime geçmek için lütfen, Dominic McDonagh ile görüşün
[email protected]
02073786220

Çin’de staj sağlamada lider kurum olan CRCC Asia, üniversite öğrencilerine ve mezunlara çeşitli endüstrilerde mesleki yerleştirme fırsatları sunar. CRCC Asia’nın 2008 yılında 250 olan sayısı 2011’de 1.000’in üzerine çıkmıştır. Bu da giderek hızla artan sayıda öğrencinin, mesleki gelişimlerini ve kariyer hedeflerini Çin’de keşfetmeyi seçtiğinin kanıtıdır. CRCC Asia, başarılı ve güçlü bir kariyer oluşturmak için paha biçilmez iş deneyimi, bilgi ve iletişim edinme fırsatı sunar.

 

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.