TURKISH STUDENT - Yurtdışı Eğitim Rehberiniz
AnasayfaÜlkelerBulgaristan'da EğitimBulgaristan’da Üniversite Eğitimi ve Yüksek Öğrenim
Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi Ve Yüksek Öğrenim

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi ve Yüksek Öğrenim

Bulgaristan’daki yüksek eğitim; mükemmel kalitesi, AB/AEB ve ötesinde tanınan diplomaları, başvuru dosyalarının seçimi, uygun eğitim masrafları ve yaşam maliyetleri, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Bulgarca sunulan eğitim programları, diğer üniversitelerden geçiş yapma imkanı gibi özellikleriyle uluslararası öğrencileri kendine çeker.

Üçüncül eğitim ya da lise sonrası eğitim olarak da bilinen Bulgaristan’daki yüksek eğitim; lise eğitimi veren bir okuldan mezun olduktan sonra alınan eğitim seviyesidir. Lise/Lise Seviyesi Uzman Eğitimi Diploması alan öğrenciler yüksek eğitime başvuru hakkı kazanır. Üniversite veya yüksekokula giriş hakkı kazanmak için öğrencilerin giriş sınavını da geçmeleri gerekir.

 Akademik yıl iki dönemden oluşur. Eylül veya Ekim ayında başlar, Mayıs veya Haziran ayında biter.

Uluslararası öğrenciler; çok iyi kalitede yüksek eğitim, nispeten düşük eğitim ve yaşam maliyetleri için Bulgaristan’ı tercih ederler. Çok çeşitli devlet ve özel okullarda sunulan dersler, öğrencileri hızlıca yönetici seviyesinde, yüksek ve sorumluluk gerektiren pozisyonlara hazırlamayı amaçlar. Dersler ilgi alanlarına yöneliktir; öğrencilerin keyifli bir şekilde öğrenebilmesini sağlayan müfredat dışı aktiviteler vardır. Nispeten küçük gruplar halinde çalışırlar, böylece öğrenim desteklenir. Akıl hocalığı yaygın bir yöntemdir ve mesleki yetkinlikleri geliştirmeyi sağlar.

Uluslararası öğrenciler için Bulgaristan Yüksek Eğitiminde Hazırlık kursu sunulur (İngilizce sunulan ileri eğitim için İngilizce, Bulgarca sunulan ileri eğitim için Bulgarca). Yüksek eğitim sistemi genel olarak Lisans – Master – Doktora sistemi (LMD) üzerine dayanır ve üç farklı türde kurum tarafından sunulur: üniversiteler, uzman yüksek eğitim okulları ve yüksekokullar.

Avrupa Kredi Transferi Sistemi (ECTS) zorunlu düzenlemeler ile birlikte uygulanmaya başlamıştır ve 2004’ten bu yana uygulanmaktadır.

Bulgaristan’daki yüksek eğitim kurumları otonomdur. Sunulan eğitimin kalitesini garantilemekten ve eğitim programlarını tasarlamaktan sorumludur. Düzenlemeler kapsamında tüm kurumlarda iç denetleme ve değerlendirme için bir kalite yönetim sistemi getirilmiştir. Dışardan denetleme ve değerlendirme ise Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Ajansı’nın sorumluluğundadır.

Bulgaristan’da yüksek eğitim, öğrencilere aşağıdaki derece seçeneklerini sunar:

  • Yüksekokul derecesi –üç yıllık eğitim sonunda verilir;
  • Lisans derecesi – üç ile dört yıllık eğitim sonrasında verilir;
  • Master derecesi –beş yıllık eğitim sonrasında verilir (veya Lisans mezunları için bir ya da bir buçuk yıllık eğitim sonrasında verilir);
  • Doktora derecesi– üç yıllık eğitim sonrasında verilir, sadece Master derecesi sahiplerine sunulur;

Bulgaristan’da alınan yüksek eğitim, uluslararası seviyede büyük saygı görmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse, binlerce Bulgar tıp doktoru İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya ve dünyanın diğer yerlerinde çalışmaktadır. Hemen hemen hepsi tamamen Bulgar akreditasyonuna sahiptir. Bazılarının ise çifte akreditasyonu vardır (ulusal ve Amerikan, Fransız, İngiliz, Hollandalı vs.).

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Bulgaristan’daki yüksek eğitim kurumlarından edinilen dereceler & diplomalar; AB üyesi tüm ülkelerde ve ötesinde tanınmaktadır.

Kaynak : Study in Bulgaria

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.